• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Takı tasarımı kursları

Okunuyor :
Takı tasarımı kursları

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
İNTERNETTE İNCELEYİN
İnternet, takı meraklıları için büyük bir hazine. Çünkü burada yeni başlayanların inceleyebileceği takı çeşitlerini ve bunlarla ilgili yazıları görmek mümkün. İşi profesyonelliğe taşıyanlar, yaptıklarını internet üzerinden satabilir.

filiztulu.blogcu.com Filiz Tulu’nun hazırladığı blogda çeşit çeşit takı tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Tulu, bu hobiye nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Sigarayı bıraktıktan sonraki tiryakiliğim, incik boncukları takıya dönüştürmek oldu. Web tasarımı ile uğraşırken bir de baktım takı tasarlamaya başlamışım.” Sitede kitap önerileri de var.

takitasarimcilar.blogspot.com Takıyla ilgili tüm blog yazarlarının linklerine ulaşabilir, en beğendiğinizi takibe alabilirsiniz.

burcinevrim-camcam.blogspot.com Burçin Evrim, sitesinde özellikle cam takılarla ilgili örnekler veriyor.

hurulayn.blogcu.com Takılarla ilgili şemaları ve yapım aşamalarını inceleyebilir, enteresan modelleri yapmayı deneyebilirsiniz.

TAKI TASARIMCISI ASLI GİRGİN
Sadece ev hanımlarının değil, çalışan kadın ve hatta erkeklerin hobisi haline gelen takı tasarımı için kendi mesleğini bırakanlar bile var. Aslı Girgin (35) de onlardan biri. İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Yüksek Lisans eğitimini tez aşamasında bırakıp 2000’de New York Film Akademisi’nde “film making workshop”una katıldı. Bu dönemde aile şirketinde kimya sektöründe çalışmaya devam etti.

2002’de bir arkadaşının tavsiyesiyle takı tasarımıyla ilgilenmeye başladı ve profesyonel eğitim almak için kursa gitti: “Teknik bilgi edinmek ve bu konuda ilerlemek için kursa gidilmeli. Yaratıcılığın içten geldiğine inanıyorum ama insan teknik bilgi edindikçe farklı bir bakış açısı gelişiyor. Her şey daha bir yerli yerine oturuyor” diyor.

Başlarda el alışkanlığı yeterince gelişmemiş olduğundan ufak tefek yaralanmalar yaşadı; kimi zaman elini kesti, kimi zaman tırnaklarına zarar verdi. Ama zamanla eli bu işe hakim oldu. O dönemde kursa haftada bir gün 6 saat gidiyordu. Şimdi neredeyse her saat bir şeyler yapıyor.

“Kursa beraber gittiğim arkadaşımla bir atölyemiz olsa diyerek önce ufak çaplı atölye çalışmasına başladık. Sonra bir takım işler aldık, bu süreç içinde yeni teknikler öğrendim ve bu zamana geldim. Artık Cihangir’de Axxi adında bir hediyelik eşya mağazamız var. Burada tasarımcılara ait pek çok ürün sergileniyor, aynı zamanda da axxi.net sitesinden satışı yapılıyor. En büyük fark o zamanlar daha az üretim yapabilecek donanıma sahiptim şu anda ise seri üretim yapabilen bir pozisyondayım.” Aslı Girgin, takı tasarımında hâlâ öğrenecek çok şeyi olduğunu düşündüğünden kendini geliştirmek için Alef Mücevher Atölyesi’nde eğitim almaya devam ediyor.

TAKI TASARIMI KURSLARI

İSTANBUL
Erguvan Sanat Merkezi 0216 338 16 38
Odak Sanat 0212 320 45 94
Mahreç Sanatevi 0212 527 67 31

BURSA
Ekim Sanat Atölyeleri 0224 224 75 57

İZMİR
Akademi Ege 0232 489 85 00
Deniz İNCEOĞLU, Hürriyet
pudra.com
 
Üst Alt