Tag der offenen Moschee

Selam!

Turkiyedeki muslumanlarin pek pek bilmedikleri/duymadiklari bir konuyu
Aciklamanin en iyi yolu yasanmis bir bilgiyi yazmaktir dusuncesiyle


AÇIK CAMİ GÜNÜ DOLU DOLU GEÇTİ

Almanyada 1997 yılında 3 Ekim, Açık Cami Günü(Tag der offenen Moschee) olarak ilan edildiğinden beri, her yıl 3 Ekim günü, camilerde herkes için açık kapı proğramları yapılıyor. Almanyada bulunan yüzlerce cami, kapısını herkese açıyor ve her dinden insanlar, grup grup, ziyaret için camilere akın ediyorlar. Bu mübarek mekanlarda, İslam ve Müslümanlar hakkında, bilgiler alıyorlar. Bununla birlikte; ikram edilen lezzez Türk yemekleri sayesinde, Türk mutfağını ve Türk misafirperverliğini tanıma fırsatı bulurlar. Tanışmanın, dialoğun en güzeli bugün yaşanır denilse, mübalağa yapılmış olmaz.

Müslümanlar 1997 yılında, ATİBin de kurucu üyesi olduğu Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD- Zentralrat der Muslime in Deutschland) öncülüğünde, 3 Ekim gününü Açık Cami Günü ilan etmişlerdi. Maksat, hem Almanyayı hem Müslümanların varlıklarından haberdar etmek, hem de toplumun birliğinin sağlanmasına katkıda bulunmaktı.

O gün bugün, 3 Ekim Açık Cami Günü, on binlece Alman, Hristiyan veya başka inanç mensubu olan insan camilere akın ediyor. Camilerde İslam ve Müslümanlar hakkında bilgi edinme imkanı buluyorlar. Böylece Almanyada yaşayan Hristiyan veya diğer inanç grupları ile Müslümanlar arasında, tabii bir dialog da gerçekleşmiş oluyor.

ATİB, her yıl olduğu gibi bu yıl da Açık Cami Günü proğramlarına çok önem verdi. ATİBe bağlı çamiler kapılarını sonuna kadar bütün ziyaretçilere açtılar.

-Açık Cami Günü- konusunda çalışma yapmak maksadıyla, KRM-Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi(Koordinatıonsrat der Muslime) bünyesinde TOM adı altında bir çalışma grubu oluşturuldu.

Konuyla ilgili bir bilgi veren ATİB Genel Başkan Yardımcısı ve KRM üyesi Yakup Tufan: TOM çalışma grubu, -Açık Cami Günü- proğramlarının düzenli ve başarılı olması yolunda çeşitli çalışmalar yapıyor. Her yıl yeni bir konuyu parola-slogan (motto) olarak öne çıkarıyor. Bu yıl hazırladığı Açık Cami Günü ile ilgili kılavuzda; Cami Toplumun Sabit(önemli) Bir Parçasıdır- 60 Yıl Fereral Almanya ve Onun Müslümanları (Moscheen- Ein fester Teil der Gesellschaft- 60 Jahre Bundesrepublik und seine Muslime) sloganını öne çıkarttı. Biz -Açık Çami Günü- proğramlarına büyük önem vermekteyiz. Zira, kendimizi kendi dilimizle ve kendi mekanımızda anlatma fırsatı bulduğumuz en önemli günlerler biri bugündür, dedi.

Bu yıl yine Almanyada bulunan 2500 den fazla cami ve mescit kapısı herkese sonuna kadar açtı ve 100 bin civarında insan, Müslümanların mübarek mekanlarını ziyaret etti.

Almanyada yaşayan ve bugün nüfusu 5 milyona yaklaşan müslümanlar; kendilerini bir kez daha ilk elden tanıtma imkanı buldular.

atib.org
 
Basin bulteni

Merhaba

Açık Cami Gününde binlerce ziyaretçi camilere gelerek özellikle Müslümanlarla samimi bir ortamda görüşme fırsatını değerlendirdiler. Cemiyetlerin çalışmalarını yerinde görerek, İslam hakkında genel olarak oluşturulan çarpık imajı bireysel anlamda düzeltiyorlar.

Aynı durum Peygamberimiz hakkında varolan imaj için de geçerli. Maalesef Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)hakkında da olumsuz kanaate sahip olanların sayısı azımsanmayacak ölçüde. Müslümanlar olarak bizlerin Efendimize bakışımıza hiç uymayan bir imaj bu. Allahın Elçisi bizim için adalet ve merhamet timsali bir insandı, sahabilerinin ve bütün Müslümanların da her zaman böyle olmalarını istedi. Almanyada ya da başka herhangi bir yerde yaşasın tüm Müslümanlar Peygamberimizin getirdiği mesaja uygun yaşamak zorundadırlar.

Açık Cami Gününün büyük ilgi görmesi bizleri çok memnun etti, kapıdan giren her ziyaretçi bizleri sevindirdi. Aynı gün kutlanan Almanyanın Birleşme Gününde, camilere olan büyük ilgi Müslümanların da Almanya birliğinin bir parçası olduğunu göstermiş oldu.

Böylelikle Açık Cami Günü uzun yıllardır kültürlerarası etkileşimin gerçekleştiği bir zemin haline geldi. Açık Cami Gününde vatandaşların yanısıra kilise temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediyelerden idareciler yıl boyunca ortak yapılan çalışmaları konuşma fırsatını elde ettiler.

Bu anlamda Açık Cami Gününün, gelecek yıllarda da derinlere nüfuz eden bir çalışma olmasını ümit ediyoruz. Bu arada camilerimizin kapılarının Açık Cami Günüdışında da tüm yıl boyunca her zaman ziyarete açık olduğunu ve misafirlerimizi ağırlamaktan da mutluluk duyduğumuzu belirtiriz.
 
Bremende Açık Cami Günü

Selam

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bremen İslam Federasyonu (IFB) cemiyetleri Açık Cami Gününe katıldılar. Bremende ayrıca Almanyanın birleşme günü dolayısıyla da kutlamalar vardı.

Çok sayıda cami cemiyeti Açık Cami Gününde kapılarını yabancı misafirlerine açarak, caminin iç dünyasını ziyaretçilerin izlemesine ve Müslümanlarla iletişim kurmalarına fırsat sundu. Misafirler cemiyetlerde çayıyla pastasıyla güzel ve faydalı bir gün geçirdiler.

Bu yıl Kuran 1400 yıldır aktüel ve hayatın içinde sloganıyla düzenlenen Açık Cami Gününe Kuzey Almanyanın en önde gelen camilerinden olan Fatih Camiinin yanı sıra Bremen İslam Federasyonuna (IFB) bağlı çok sayıda cami cemiyeti katıldı.

Açık Cami Gününün hazırlıkları haftalar öncesinden başlamıştı. Böylece ziyaretçilerin istifade edebilmeleri için cami tanıtımları, konferanslar, bilgilendirici materyaller hazırlandı. Ayrıca misafirler Türk mutfağının eşsiz lezzetinden de tatma imkânı buldular.

Almanyanın birleşmesinin 20inci yıldönümü kutlamaları bu yıl Bremende düzenlendi. Halkla İlişkiler Sorumlusu Vahit Bilmez, Cemiyetlerimizde bu yılki ziyaretçi sayısı geçen senelere nazaran biraz daha düşük seviyede oldu. Cumhurbaşkanının Almanyanın birleşmesi kutlamaları dolayısıyla Bremende bulunacağından katılımın daha az olacağını bekliyorduk. Buna rağmen bir yandan Açık Cami Günü organizesinin bir gelenek haline gelmesinden dolayı, diğer yandan son zamanlarda İslam üzerine yapılan olumsuz tartışmaların ziyaretçileri ilgilendirmediğine şahit olmamızdan ötürü sevinçliyiz. Bu manada camileri ziyaret edenler, gerçekten kendi düşüncesini oluşturmak isteyenler oluyor şeklinde konuştu.
 
Üst Alt