• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Suudi Arabistan'da kadına sinema bile yasak!

Okunuyor :

SOSYALİST

Bağımlı
Üye

Suudi Arabistan'da 30 yıldır yasak olan sinema başkent Riyad'a geldi.
Başkentliler, önceki akşam Suudi yapımı "Menahi" filmini izlemek üzere resmi bir kültür merkezinde bir araya geldi.
Erkeklerin ve 10 yaşının altındaki kız çocuklarının izleyebildiği filmi kadınların görmesine izin verilmedi

Kadınların filmin gösterildiği kültür merkezine gelmelerini engellemek için yollara kontrol noktaları kuruldu.
Ülkede atılan her reforma muhalefet çerçevesinde bir grup erkek de, insanları filmi izlememeleri için ikna etmeye çalıştı.
Milyarder Prens El Velid Bin Talal’ın sahibi olduğu şirketin çektiği filmi izleyebilenler ise patlamış mısır yeme ve filmin oyuncularıyla fotoğraf çektirme şansına sahip oldu.
Sinema ve konserler gibi kültürel faaliyetlerin, karşı cinsleri bir araya getirdiği ve İslami değerleri ihlal ettiği için yasak olduğu ülkede,
aynı film geçen yıl Cidde ve Taif kentlerindeki kültür merkezlerinde gösterilmişti.
radikal.com.tr

Kadına verilen değer, eşitlik ve özgürlük anlayışı bu mu acaba...?

lordhan

Tecrübeli
Üye
islamin hakimoldugu ulkelerden kadinin adi yok.

Turkiyede tum kadinlar ozgurluk haklarini Ataturke burclular.

kadin kismi kendilerinin ,erkeklere hizmet icin yaratildigini dusunurler.bu genelden boyledir.

bazilari arada siyrilir;

bunlarda yanlislikla dogmuslar.

mopsy

Emektar
Üye
[RENK]Kadına verilen değer, eşitlik ve özgürlük anlayışı bu mu acaba...?[/RENK]

Merhaba

Suudi Arabistan Kiralligi:

Hacca gitmistim. Biraz gozlemleme imkanim oldu Medinede...
Lokantalarda kadin erkek yemek yiyemediklerini,
Arkadas evlerinde haremlik selamlik uygulandigini ogrendim.
Yani Arap gelenekleri dini rituel yapilmis.
Simdi dinin Kitabina bakalim.

24.61.Köre güçlük yoktur; topala güçlük yoktur, hastaya güçlük yoktur. Sizin için de gerek kendi evlerinizden gerekse şu kişilerin evlerinden yemek yemenizde bir sakınca yoktur: Babalarınızın evleri yahut annelerinizin evleri yahut erkek kardeşlerinizin evleri yahut kız kardeşlerinizin evleri yahut amcalarınızın evleri yahut halalarınızın evleri yahut teyzelerinizin evleri yahut anahtarı size teslim edilmiş olan evler yahut arkadaşlarınızın evleri. Hep birlikte yahut ayrı ayrı yemenizde sizin için hiçbir sakınca yoktur. Evlere girdiğinizde, Allah katından bir esenlik, bir bereketlilik, bir temizlik dileği olarak kendinize de selam verin. Allah size ayetleri işte böyle ayan-beyan bildiriyor ki, aklınızı çalıştırabilesiniz.

....selam verin...
....yahut arkadaşlarınızın evleri. Hep birlikte yahut ayrı ayrı yemenizde sizin için hiçbir sakınca yoktur....
.....ayan-beyan bildiriyor ki, aklınızı çalıştırabilesiniz......

Yani dini yasak yok!
Tek mecburiyet selam gorunuyor.
[RENK]Akillarini calistirmislar demek ki!?[/RENK]

Masterlord

Kıdemli
Üye
nekadarda üzüldüm

kadınları sinemaya almamışlar
ne büyük kayıp, ne büyük eksiklik

adam pavyona gider
yanında eşini yada sevgilisinide götürmesi gerekir eşitlik varya sonuçta

kadının adı yokmuş
bizde varda noluyo
ne değişiyo

hayal ürünü ütopyalar yerine
gündemi işgal edecek çok daha önemli konular var kanımca....

eşitlik niye yokmuş
zaten hiç olmayacak birseyi istemek hayalciliktir

ünlüde bir söz vardır
hayal içinde yaşayan dışkı içinde ölürmüş(dışkı diye yazdım, fazla argo olmasın diye)

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
nekadarda üzüldüm

kadınları sinemaya almamışlar

ne büyük kayıp, ne büyük eksiklik

......................

adam pavyona gider
yanında eşini yada sevgilisinide götürmesi gerekir eşitlik varya sonuçta

kadının adı yokmuş
bizde varda noluyo
ne değişiyo

hayal ürünü ütopyalar yerine
gündemi işgal edecek çok daha önemli konular var kanımca....

...................

eşitlik niye yokmuş
zaten hiç olmayacak birseyi istemek hayalciliktir

ünlüde bir söz vardır
hayal içinde yaşayan dışkı içinde ölürmüş(dışkı diye yazdım, fazla argo olmasın diye)
Hayal olmadan gerçekler olamaz...

Gördüğüm kadarıyla ''EŞİTLİK'' kavramı sizi rahatsız ediyor.
Bunun en somut örneği ise kırmızıladığım tepkinizdir.

Bence eşitlik kavramını kendisine ve toplumuna layık görmeyenler ''dışkı'' içinde bulunmayı hak edenlerdir.

carloss

Kıdemli
Üye
Şimdi oldu mu azizim, alıntı yaptın keyfimi kaçırdın gene.

Rabia hanım baktım ki siz yazmayacaksınız: en basit ve bilinen örnekle, İran ile ilgili konuşalım. Var mı İran ve Türkiye'de yaşayan kadınları karşılaştırırsanız hangisi daha değerlidir, itibar görür ?

Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt