• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Susan’ın hikayesi

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Susan’ın hikayesi

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

SUSAN’IN HİKAYESİ

Susan sağlıklı bir çocukluk geçirmişti. Çocukluğunda nezle, grip gibi hastalıklara bile pek yakalanmamıştı. 21 yaşında seyahatleri esnasında barsakproblemleri yaşamaya başladı. Uzun bir süre diare sorunları yaşadı. Bu sorun bir süre sonra azalsa da barsakproblemleri hiçbir zaman tam anlamı ile bitmedi. Bağırsaklarındaki bu sorun onu en olmadık zamanlarda zor durumda bırakmaya başladı. Yıllar geçtikçe bu problemler de büyüdü. Zamanla barsak alt kısmında ağrı giderek arttı. Doktoru ile en son konuştuğunda kendisine İrritabl barsakSendromu teşhisi koydu ve psikolojik olarak gergin olmaması tavsiyesinde bulundu.

Susan barsak problemleri yanında yıllarca başağrısı şikayetleri ile de mücadele etti. Başağrısı şikayetleri başladığı ilk dönemlerde aspirin gibi ağrı kesicilerle bu ağrıları kesebiliyordu. Fakat 28. doğum gününden sonra, başının sol tarafında ilginç bir ağrı başladı, kullandığı ilaçlar ağrı üzerinde etkili olmadı, ağrı giderek arttı ve mide bulantısı da yapmaya başladı. Susan artık zamanının çoğunu yatakta geçirmeye başlamıştı, güneş ışığı bile gözlerine dokunuyordu. Bu ataklar düzenli aralıklarla olmaya başlayınca Susan doktoruna tekrar gitti. Bu kez doktoru kendisine Migren teşhisi koydu. Bunun sebebinin belli olmadığını, psikolojik olduğunu söyledi. Tabii ki bu arada barsak problemleri de devam ediyordu.

Sonraki yıllarda Susan, alkol, çikolata gibi migren ataklarını arttırdığı bilinen birçok gıdayı tamamen tüketmedi. Buna rağmen migren ataklarının sıklığı çok artmıştı. Artık kendisini özellikle sabahları son derece yorgun hissediyordu. Kırılganlaşmış ve hassaslaşmış, eskisine göre daha asabi olmuştu. Bu problemlerin üzerine bir de dizlerinde ağrılar başladı. Bu ağrılar giderek arttı. Yaşı 34’e geldiğinde artık merdiven çıkarken dizlerindeki ağrılar rahatsızlık veriyordu. Sağlık için yaptığı yürüyüşü yapamıyor ve bisiklete binemiyordu. Bu ağrılar diğer eklemlerine de sıçradı. Artık hayatının büyük bir kısmında kendini yorgun hissediyordu.

Susan eskiden doktoru bu sorunları psikolojik sebeplere bağladığı zaman, doktoruna güvenmişti, ancak zamanla bu teşhisi de sorgulamaya başladı. Şu an evliydi. Güzel ve sevdiği bir işi vardı. Hayatının birçok döneminden daha rahat ve mutlu bir hayatı vardı. Bir psikolojik sorunu olmadığına göre bu sağlık problemleri neden giderek artıyordu? Doktoru kendisine yeniden bir check-up yaptı. Görünürde hiçbir problem yoktu. Söylediği her zamanki gibi sinirsel olduğuydu.

Susan, birkaç ay sonra gazetede "Gıda İntoleransları" ile ilgili bir yazı okudu. Bu yazıda kendi problemlerine benzeyen sorunlardan bahsediyordu. Doktoruna bu konuyu danıştığında, doktorunun bu kavrama son derece ilgisiz olduğunu gördü ve doktoru besinlerden dolayı böyle sorunlar olmayacağını söyledi. Gelecek yıl problemleri daha da arttı.

Susan’ın eski doktoru emekli olmuştu. Yerine genç bir doktor geldi. Susan bu doktor’la yaptığı görüşmede sorunlarını anlattı. Doktoru konu ile çok ilgilenmişti. Bu sorunların, Susan’ın aldığı gıdalar ile ilişkili olan "Gıda İntoleransının" sebep olma ihtimalinin son derece yüksek olduğunu söyledi. Yeni doktoru, Susan’a eski yediği gıdaları başka gıdalarla değiştirmesini tavsiye etti. Susan pazartesi hemen yeni diyetine başladı. Ancak Salı günü kendini çok hasta hissetmeye başladı. Yorgunluğu çok artmıştı ve migren ağrıları çok şiddetliydi.

Ancak 2-3 gün sonra giderek kendini daha iyi hissetmeye başladı. Cumartesi alarm bile çalmadan yataktan kalktı. Normalde çok yorgun ve uyanamayan biri için bu çok önemliydi. Yataktan kalkarken dizlerinde eskisi kadar ağrı olmadığını hissetti. Merdivenlerden eskisi gibi koşarak inebiliyordu.

Sonraki günlerde kendini her gün daha iyi hissetmeye başladı. Artık yorgun hissetmiyordu. Zihni çok açıktı. Migren ve baş ağrısı tamamen geçmişti. Sonraki birkaç gün içinde ise bağırsaklarının tamamen iyileştiğini farketti. Susan doktoruna tekrar gittiği zaman nasıl iyi hissettiğini anlatamıyordu. Öyle ki sadece ağrıları değil; eskiden gösterdiği alınganlık gibi birçok özelliği bile değişmişti.
SUSAN'IN HAYATINDAKİ TÜM PROBLEMLERİN SEBEBİ İSE ŞUYDU: İNEK SÜTÜ

Ref.Food Allergies and Food Intolerance. The complete Guide To Their Identıfication and Treatment. Jonathan Brostoff, MD. and Linda Gamlin sayfa 2-3

Tibbi Literatur

Bak:http://www.supermeydan.net/forum/forum234/thread59786.html#post245989
 
Son düzenleme:
Üst Alt