Suriyeliye TOKİ konutları verilebilirmiş:(

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Polonyadaki NATO Liderler Zirvesi dönüşünde, geziye katılan gazetecilerin sorularını yanıtlarken, vatandaşlık hakkı verilmesi tartışılan Suriyelilerin TOKİnin elindeki boş konutlara yerleştirilebileceğini söyledi.
Gazetecilerin soruları ve Erdoğanın yanıtları özetle şöyle:

Suriyelilerle ilgili bir vatandaşlık açıklaması yapmıştınız. Çok konuşuldu, bu konuyla alakalı bir şey söylemek ister misiniz?

Şimdi ben şunu çok açık net söyleyeyim: Bazı siyasilerin vatandaşlık konusunda ileri geri konuşmaları beni ciddi manada üzüyor. Yani bir insanoğlu, herhangi bir ülkeye vatandaşlık müracaatında bulunsa, Hayır ben seni almam şeklinde bir yaklaşımla peşinen karşı çıkılması doğru olur mu?

Bugün bir Türk, Alman vatandaşı oluyor da, Amerikan vatandaşı oluyor da, benzer durumlar bizim ülkemizde yaşayanlar için neden mümkün olmasın? Kaldı ki bizler, burada bu insanlarla yıllardır arkadaşlık, kardeşlik, akrabalık hukuku içerisinde yaşamışız.

Şu anda vatanlarından hicret ederek, ensar olarak bizi görmüş bize sığınmışlar. Biz bu mültecileri yıllarca kamplarda barınmaya, boş buldukları apartmanların bodrum katlarına mı mahkûm edeceğiz? Bakıyorsunuz bir bodrumda 10-15 kişi tıkış tıkış kalıyor. Böyle olacağına, ilgili bakanlıklarımız, istihbarat teşkilatımız bir çalışma yapsınlar. Kamplar, evler, buralardaki insanlar bir gözden geçirilsin ve bu gelmiş olan Suriyelileri ülkemizin belli yerlerine yerleştirelim. Hatta gerekirse, TOKİnin elinde boş konutlar var.

haberin kaynağı
 
Toki'nin elinde boş konutlar niçin var...? İhtiyaç sahiplerine ödeme kolaylığı ile verilmiyor muydu...? Bu ülkede ev ihtiyacı olan vatandaş yok mu da ÇAKMA vatandaşa ev verilecek...? Bari ülkenin tapusunu da verelim Suriye'lilere kestirmeden çözülsün sorun...

Evet her ülkeye, her insan başvuruda bulunabiliyor, bulunabiliyor da vatandaşlık herkese veriliyor mu o ayrı...Pek öyle kolay kolay kimseye hiçbir ülke al sana vatandaşlık demez.Ayrıca 3 milyon Suriye'li ile yıllardır mı yaşıyoruz, yoksa kamplara alıp içimize zorla boca eden bir yaptırım mı var...? Her lambada, her ATM de, her kalabalık yerde dilenenler BİN KAT ARTTI...Vatana millete ithal çakma vatandaş hayırlı olsun, bir üfürükle ekonomide bile %5 büyüyoruz, bayağı bir nitelikli Suriyeli imiş bunlar...!
 
bursali68' Alıntı:
avrupanın emrinde Türk ün düşmanı olmaktan çekinmeyen solcular gerçek vatandaşımız diil mi? O zaman bu memleketin gerçek sahibi sağkol(sağcılar) da çakma olmaktan onur duyacaktır... Bugün Türkiyedeki solcular dilenmiyorsa, mühendis falan filan olabiliyorsa ihanetlerini ödüllendiren ab-abd-rus birliğinin teminatı iledir. Şimdi Suriyelilerin ab-abd-rusya dan desteği olmadığı için mi çakma diicez??

Bunlar bir tarafa Suriyelilerden rahatsız olanlar var. Kültürlerinin farklı olduğunu balkondan sirkelediklerinin alt katları kirlettiği felan filan. Bizim de gördüğümüz bazı sorumsuzlukları. Farklı bir memlekette ayakta durmak için gelmiş değil de sanki Suriyenin farklı bir şehrine gitmiş gibiler. Ve de bazı bilmiş hareketler... Hepsi ööledir ve ya değildir ama maalesef orada savaş çıkmadan önce Arapların eleştirilen özellikleri gibi bazı eksikliklere sahipler. Savaş öncesi israf hat safhadaymış, geç kalkıp işe giderlermiş(öğlen) gibi...
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt