• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Süresi Dolan Alan Adlarını Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okunuyor :
Süresi Dolan Alan Adlarını Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Süresi Dolan Alan Adlarını Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Süresi Dolmuş Alan Adı Alırken,Boşa Düşen Domain alma

Domain Kolleksiyonculuğu yani domain alım/satım işi yapıyorsanız, herhangi birinden alan adı almadan önce dikkat etmeniz gereken önemli ipuçlarını göz ardı etmemelisiniz.Öncelikle “Boşa Düşen Domain (Expired Domain) ne demektir bunun tanımını yapalım.

Boşa Düşen Domain (Expired Domains); Kayıt süresi dolduğu halde belli nedenlerden dolayı kaydı yenilenmeyen alan adlarıdır. Kayıt süresi dolan bir domain ortalama 80 gün sonun da ilgili kişiyle aidiyeti kesilerek herkesin alabileceği domain haline gelir yani başka bir deyişle boşa düşer.İşte tam da bu noktada Boşa düşen her domain alınmalımı? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Satın Almadan Önce Mutlaka Alan Adının DA/PA’sını Kontrol Edin.
Her gün binlerce alan adının süresi dolmakta ve siz bu alan adlarını Moonsy, Expired Domain ve diğer bir çok platformdan kontrol edebilmektesiniz. PA (page authority) ve DA (domain authority), süresi dolmuş alan adlarının ya da yayında olan internet sitelerinin kalitelerini belirleyen iki önemli faktördür. DA ve PA ilk olarak Moz tarafından tanıtılmıştır ve siz bu değerleri Open Site Explorer vasıtasıyla kontrol edebilirsiniz. Eğer süresi dolmuş bir domain alıyorsanız her ikisini de kontrol edin ve DA 25+ olan bir alan adı almaya özen gösterin.

Google Yasaklı Site Kontrol Sihirbazı’ndan Alan Adını Sorgulatın
Yüksek PA/DA değerlerine sahip ve iyi görünümlü bir alan adı bulabilirsiniz fakat eğer bu alan adı Google tarafından yasaklanmışsa, bu alan adı hiçbir işe yaramayacaktır. Alan adını Google Yasaklı Site Kontrol Sihirbazı ile kontrol edin ve yasaklı olmadığından emin olun.

Not: Eğer alacağınız alan adı çok güzel ve yasaklı olmasına rağmen almak istiyorsanız, Google’ın tekrar işleme alma isteğini kullanarak alan adının yasağının kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Google AdSense Yasağını Kontrol Edin
Bir domaini alırken para kazanmayıda hedefliyorsanız Google reklamları çok önem arzetmekte. Alacağımız domainin Google Adsense tarafından yasaklı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor.AdSense tarafından yasaklı ise,hiçbir işe yaramayacaklardır.

Ayrıca AdSense Sandbox Kontrol Sihirbazı, alan adının AdSense yasaklı olup olmadığını görmeniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. Yapmanız gereken sitenin adresini koymak ve önceki Reklamlar sekmesine tıklamak. Eğer reklamlar görünüyorsa, alan adınızda sorun yoktur. Eğer görünmüyorsa, alan adınızı çöpe atabilirsiniz.

İnternet Sitesi’nin Arşivini Kontrol Edin
Herhangi bir alan adı almadan önce Arşiv‘e gidin ve sitenin geçmişini sorgulatın.

PageRank’ı Oldukça Dikkatli Şekilde Kontrol Edin
Süresi dolmuş alan adlarının bir çoğu yanlış PageRank değerine sahiptir ve sizler bu değerlere kanarak tuzağa düşebilirsiniz. Alan adlarınızı her zaman PR Checker aracı ile kontrol edin ve doğrulamak adına diğer araçları da kullanın.
 
Üst Alt