Supernova Patlaması Nedir?

Supernova Patlaması Nedir?

Teleskobumuzla gökyüzüne ilk baktığımız yerde bir parlaklık yoktu, ama tekrar baktığımızda bir parlaklık gördük. Sadece bir kaç saat önce o yıldız orada yoktu ama artık tıpkı bir işaret fişeği gibi yanıyor.

Gördüğümüz bu yıldız aslında bir yıldız değil, en azından bundan sonra. Bu parlaklık yaşamının sonuna gelen bir yıldız ölüm izleri. Bir yıldızın sonunda geldiği son nokta devasa bir patlama ya da diğer adıyla bir “Supernova“.
Supernova patlaması o kadar güçlü bir patlamadır ki, oluştuğu esnada neredeyse tüm galaksisi aydınlatabilir ve Güneş’in ömrü boyunca ürettiği radyasyondan daha fazlası ortaya çıkabilir.

NASA’ya göre evrendeki bulunan tüm ağır metaller ve elementler mutlaka bir supernova patlaması sonucu oluşmuştur. Yani bunun basite indirgenmiş açıklaması şudur: parmağınıza taktığını altın yüzüğünüzde bulunan altın, bir başka yıldızın ölmesi sonucu meydana gelmiştir.

Supernovalar yıldızlar ölmeden evvel gerçekleşir, dolayısıyla bir yıldızın ne zaman öleceği kesin olarak bilinmez ama yapılan hesaplamalara göre Samanyolu Galaksisi boyutlarında bir galakside her 50 yılda bir, bir adet supernova patlaması gerçekleşmetedir.

Bakış açımızı biraz daha büyütüp galaksiden evrene yol alırsak, evrende her saniye, bakın bunu yanlış okumadınız her saniye bir supernova patlaması olmaktadır.

Bu patlamalarda bazılar evrenin en ücra köşelerinde bazıları Dünya’ya yakın sayılabilecek mesafelerde gerçekleşmektedir.

Supernova patlamasının gücü tam olarak yıldızın büyüklüğü ile alakalıdır. Güneş’imizi örnek verecek olursak: Güneş orta büyüklükte bir yıldızdır ve supernova ile patlayacak kadar kütlesi yoktur. Bundan milyarlarca yıl sonra Güneş nükleer yakıtını bitirecek ve Kırmızı Dev aşamasına gelerek şişecek. Bu aşamada Dünya ‘nın da dahil olduğu iç gezegenleri yutacağı düşünülen Güneş, bundan sonraki aşamada sessiz sedasız bir şekilde Beyaz Cüce haline gelecek kalan ömrünü bu şekilde geçirecek. Ama gerçekten büyük kütleli olan bir yıldız olsaydı beyaz cüce olmadan hemen evvel supernova ile patlaması olasıydı.

Bilinen iki tür supernova vardır:​

-Tip 1 supernova (kısaca tip 1) : Yıldız yakınlarında bulunan komşuların gazlarını biriktirerek en sonunda nükleer tutuşma ile patlar.
-Tip 2 supernova (kısaca tip 2) : Yıldızın tüm nükleer yakıtını bitirip içine doğru çökmesiyle meydana gelir.

KAYNAK VE YAZININ TAMAMI:
derin-uzay.org
 
SOSYALİST' Alıntı:
Sadece bir kaç saat önce o yıldız orada yoktu ama artık tıpkı bir işaret fişeği gibi yanıyor.
ispat? herhalde şeyhlerine kaynak soracak değilsin ya. Hiç onlar hata yapar mı diil mi?
Bazı işe yaramaz oturduğu yerde laf üretenler vardır. Sizin tayfa da tıkı rıkı mıkırontana öttürüyor...

Işık ne olduğu anlaşılamamış bir yapıdır. İzah edilememniştir. Çünkü hali hazırda etrafımızdan edindiğimiz izahlara göre açıklanmaya çalışılmıştır ve hali hazırdaki izahlar yetersiz kalmıştır. Siz lerin de benzettiğiniz şeyler acaba bütünün ne kadarı?

tek çentik deneyi, çift çentik deneyi Bakınız ışık olayları.
delik çapı ışık dalga boyu ile belirli bir oranda olduğunda deliğin bir tarafından verilen ışığın diğer tarafta doğrusal devam etmesi beklenen bir kaynak değil, paralel çizgileri alt alta çizmiş acaip bir olay olduğu görülmüştür. Çift çentik deneyinde de bu paralel kısımların dalga katarı vaziyetiyle ölçülerinin değişimi mevzu oluyor olmalıydı. AYrıca çözme gücü denen bi şey var. Uzaktaki ışık kaynağı tek gibi görünse de aslında olmayabilir. Bunun gibi daha bilmediğimiz neler var? ANladığımızı sandıklarımız aslında daha nelere muhteviler???

Sizin kısa akıllı izah etme hareketiniz sadece Allah a muhaletfetten gelmektedir. Oysa Yüce Allah size ikram etmekte...
 
SOSYALİST' Alıntı:
Şeyhlerimiz bu günlerde çok meşgul
seni satıp da "meşgulüz" demesnler? vayyy be... o kadar da zikirlerini yazıyordun adamların. Bi de bizim ismimizi vermişsen korkup da gelememiş de olabilirler.
hayali kahramanlarla
mesele devamlı itirazlarının aslında Allah c.c. a muhalefet olması. Yani bi şey anlatamıyorsunuz ama konuşma ihtiyacı hissediyorsunuz. Neden? Çünkü "kahraman" ın kahramanlığını istemiyorsunuz ve sadece hayal olsun istiyorsunuz. İki kadeh viskiyle Dünyayı yaşamak isteyen zihniyt...
 
SOSYALİST' Alıntı:
iyi anlaşacağınızı düşünüyorum
bak şimdi... anlatmadın mı bu zikir işini onlara? demek ki burda alem olduğundan haberleri yok... Yalnız bizim tek kelimemeiz onların tüm cümlelerini iptal edebilir. Bi de olar türlü türlü farklı farklı lafları zikr çekerler herhalde. Doğruyu bulup da aynısını değil. Ama çözüm bulacaz. Ben onlar için bi tesbih (kızıl tespih) yaptırim de bakalım neler olur...bakınız: hu hu hu .... che che che....
işi kötüsü sonucu da Allah c.c. biliyor....
 
SOSYALİST' Alıntı:
biz zikirden tek başına Allah ı zikretmeyi anlattık ama neyse...
Şimdi sizinkiler de che che che diicek di mi? Bi apollör getirsinler bi kızıl tespih(o bizdendi gerçi) Ortadaki grubu açcaz orada halka olucekler.
Yalnız tembihle onlara onu bunu düşürüp yıkıp da "devrim" yaptık sanmasınlar. ya da biz devrilecek şeyleri ortadan kaldıralım.
 
SOSYALİST' Alıntı:
Zorla zikredecek değiliz ya, değil mi ama :))
yüklediğin videolarda arkadan biri Türkü çığırıyordu. Ortama solcu karışmış. Hani zikretmezdiniz?
Şimdi müslümanların da hepsi zikretmiyor. Zİkr takva işi. Sizin dininizin de evlaları zikreder. Ama kim onlar ve nası zikrederler?
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt