• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Sultan Vahdettin Hainmiydi?

Sizce Vahdettin hainmidir değilmidir?

• Evet haindir

Kullanılan: 14 25.0%
  • Hayır değildir

Kullanılan: 37 66.1%
  • Hiçbir fikrim yok

Kullanılan: 5 8.9%

• Kullanılan toplam oy
    56

kull

Amatör
Üye
Sultan Vahdettin hain değildi. Hain olmadığı, belgeli ve delilli tarih ile sabittir. Ecdat ve Osmanlı düşmanlarının, malumatının çoğunu Avrupadan ithal ettikleri tarih kitaplarından başka yerlerde geçmez hain olduğu.

collection

Tecrübeli
Üye
Sultan Vahdeddin Han Hazretleri evliyanın büyüklerinden Vatanını milletini herkezden daha çok seven mümtaz bir insan idi...

tntcool

Kıdemli
Üye
Vahidettin'in hain olduğunu düşünmüyorum. Padişah olduğu zaman şartlar ve konumu gereği eli kolu bağlı idi. Buna rağmen Atatürk'ü Anadoluya gönderme başarısını göstermiştir. Hiçbir bilgiye rağbet etmesek bile Atatürk'ü Anadolu'ya göndermekle dolaylı olarak memlekete de büyük bir hizmet yapmıştır...

hakan_k

Amatör
Üye
Ben kararsızım bi taraftan Atatürk'e "vatan'ı kurtarabilirsin" diyor bir taraftan tutklanması emrini veriyor tabi bunu baskıyla yapmış olabilir.

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Saçma. Vahideddin Han büyük bir vatanperverdir. Onun tek şanssızlığı çok berbat bir zamanda sultan olmasındadır. Onun İstiklal Harbi'mizin zaferine kadar İstanbul'da durup işgalcileri oyalaması da bu vatanseverliğine bi başka örnektir. Terk-i vatan eylemesi ise çok olumlu bir davranış olmuştur. Aksi halde vatanın parçalanması ve iç savaşın alevlenmesi durumu ortaya çıkacaktı. Konu geniş. Şimdilik bu kadar yazalım. O'nun Malta'ya gidişini de ''Kaçmak'' diye nitelememek lazım; o bunu ''hicret ettim..'' diye açıklamaktadır. Ama daha sonra ardılları kendisine sahip çıkmamış, onları yadellerde mahvu perişan eylemişlerdir..

seckince:eek:k:

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Vahideddin'e sıkılmadan vatan haini, yaftası vuranlar 14 Mayıs 1919 tarihli Mustafa Kemal'in yolladığı telgrafa bakmalarını öneririm. Bakalım neymiş Sultan Vahideddin görsünler bi...

ashenarşi

Kıdemli
Üye
O zamanda Vahdettin işgalcileri sarayın penceresinden seyrediyordu, şimdide Tayyip Erdoğan adalarda mehtabı seyrediyor. Peh peh peh.

Vahdettin hani değildi. O zamanın şartlarında olsun, gerek bu zamanın şartlarında; efendi bir adamdı.

Ammar

Kıdemli
Üye
Ya uğraştığınız şeye bak

Hainmiydi değilmiydi..?

Atatürke yardım etti yok etmedi..?

Yunus idi Hızır idi..?

Hele bi tanesi EVLİYA ilan etti, sen bırak elalemin adamını öz anan baban kardeşinin akibeti ne olacak yada ne oldu bir ömür geçirdiğin yediğin içtiğin yattıp kalkıp beraber yaşadığın insan ne onu bilmiyosun, sadece adını duyduğun, birileri tarafından yakıştırılan lakap sıfatlara körü körüne bu kadar da saplanılıp peşine düşülmez ki...

Bi taraf delil sunar öbürü kabul etmez, öbürü delil sunar diğeri kabul etmez, laflar döner dolaşır torunlarımız bile HAİN İDİ, DEĞİL İDİ tartışması ile gider sonunda Ahiret' de öğrenir merak edenler..

Bırakın artık bu konuları bence daha dikkatle üzerine eğilmemiz gerekne çok daha ciddi sorunlar var..!!!

Benim fikrimi merak ediyorsanız da

Hıııııııı .....Söylemem....:)

feryad

Amatör
Uzaklaştırıldı
ASLA Hain değildi.. Avrupada öldüklerinde Cenazelerine HACİZ gelen kimseler asla HAİN olamazlar..Hainler Hırsız olurlar..

feryad

Amatör
Uzaklaştırıldı
Vahdeddin öldüğünce cenazesine HACİZ geliyor ve cenaze kaldırılamıyor bunun üzerine Suriye Krallığı Hacizi ödüyor ve cenaza Suriye Şam daki Emevi Camiine Defnediliyor...
Cumhuriyet Tarihi baştan ayağa Yalan ..bende o yalanlarla büyüdüm ama yıllar sonra farkına varabildim...

feryad

Amatör
Uzaklaştırıldı
iki yüzlülük edip insanları kandırmak kadar Müptezellik yoktur..
Doğrunun üstünü örtenede KAFİR derler.. ki Kafir kelimesinin Arapçada ki Kurandaki anlamı da budur ,,

consume

Kıdemli
Üye
iki yüzlülük edip insanları kandırmak kadar Müptezellik yoktur..
Doğrunun üstünü örtenede KAFİR derler.. ki Kafir kelimesinin Arapçada ki Kurandaki anlamı da budur ,,
Haklısınız ikiyüzlülük kötü birseydir tarihte de gunümüz de de bir dolu ikiyüzlü mevcut

Üst Alt