• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sultan Vahdettin Hainmiydi?

• Konbuyu başlatan mor_kelebek
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 85
  • Görüntüleme 36K
  • Etiketler
    vahdettin

Okunuyor :
Sultan Vahdettin Hainmiydi?

Sizce Vahdettin hainmidir değilmidir?

• Evet haindir

Kullanılan: 14 25.0%
  • Hayır değildir

Kullanılan: 37 66.1%
  • Hiçbir fikrim yok

Kullanılan: 5 8.9%

• Kullanılan toplam oy
    56
S

SAHARAY

Ziyaretci
Hayır ,gelmiyor Saharaycım.Kaldı ki belgeler de sahte olabilir.
M.Kemal'i bizzat görevlendirip,Kurtuluş Mücadelesinin başlatılmasını emreden Sultan'ın,hain olduğunu söylemek...En büyük çelişki,en büyük yanılgı işte buradadır.
Rabia kulaktan kulağa oyunu vardır bilirmisin?Bir kelime söylenir ve son kişiye
varana kadar türlü değişikliklere uğrar.Fevzi Çakmağın eşine bu söylediklerinin
ispatı nedir. Yanlızken mi konuşmuşlardır yoksa herkesin yanında mı?
Yanlız değillerse anlatılan şeylerin değişime uğrama olasılığı ne kadardır?
Belgeler sahte olabilir diyorsun peki anlatılanlara dayanılarak yazılan olayların
doğruluğu yüzde kaçtır? Yada Mareşal Fevzi Çakmak her daim söylediklerini
kayıt altına mı aldırıyordu acaba diye düşünmeden edemedim.

erkişi1

Tecrübeli
Üye
Bir ülke düşününüz ki, aynı topraklar üzerinde Milli Mücadele veren milleti ve toprağı aynı ve yöneticileri zaman, zaman değişmiş veya yetersiz kalmış?

Kimin haddine birini diğerine tercih, bu durumda birine yaranmak için diğerine saldırı her zaman için bu vatan ve millete zarar verir ve bölücülerin (ermeni, rum vs. ) işine yarar arkadaşlar, konuyu bu boyutda ele almak bile art niyetlilerin ekmeğine yağ sürmektir. iyi forumlar.

RABİA

Bağımlı
Üye
Rabia kulaktan kulağa oyunu vardır bilirmisin?Bir kelime söylenir ve son kişiye
varana kadar türlü değişikliklere uğrar.Fevzi Çakmağın eşine bu söylediklerinin
ispatı nedir. Yanlızken mi konuşmuşlardır yoksa herkesin yanında mı?
Yanlız değillerse anlatılan şeylerin değişime uğrama olasılığı ne kadardır?
Belgeler sahte olabilir diyorsun peki anlatılanlara dayanılarak yazılan olayların
doğruluğu yüzde kaçtır? Yada Mareşal Fevzi Çakmak her daim söylediklerini
kayıt altına mı aldırıyordu acaba diye düşünmeden edemedim.
Tarihi olayların aydınlatılmasında başvurulan kaynaklarda hatıratlar da yer alır.Ayrıca ben kulağıma geleni ,hafızam ve aklımla analiz ederek mantıklı bir sonuca varabilecek kapasiteye sahibim.

Ben Vahdettin'in hain olmadığını,sen hain olduğunu ifade etmeye çalışıyorsun.Eğer hain ise bana düşüncelerimden ötürü bir vebal yoktur.Eğer değil ise,su-i zan etmiş olman hasebiyle VAHDETTİN'in senden hak talep etmesi gerekecektir.

Daha önce Nazım Hikmet'in vatan hainliğinin tartışıldığı konuda da belirttiğim gibi,başkalarının vatan hainliğini değil,kendi vatanperverlğimizi sorulayalım...

Erkişi de doğru söylemekte...Birilerinin ekmeğine yağ sürmeyelim.

S

SAHARAY

Ziyaretci
Tarihi olayların aydınlatılmasında başvurulan kaynaklarda hatıratlar da yer alır.Ayrıca ben kulağıma geleni ,hafızam ve aklımla analiz ederek mantıklı bir sonuca varabilecek kapasiteye sahibim.

Ben Vahdettin'in hain olmadığını,sen hain olduğunu ifade etmeye çalışıyorsun.Eğer hain ise bana düşüncelerimden ötürü bir vebal yoktur.Eğer değil ise,su-i zan etmiş olman hasebiyle VAHDETTİN'in senden hak talep etmesi gerekecektir.

Daha önce Nazım Hikmet'in vatan hainliğinin tartışıldığı konuda da belirttiğim gibi,başkalarının vatan hainliğini değil,kendi vatanperverlğimizi sorulayalım...
Erkişi de doğru söylemekte...Birilerinin ekmeğine yağ sürmeyelim.
Rabia eğer böyle bir şeyi ifade etmek istesem yada su-i zan etmek istesem,
açıkça yazardım zaten.
Ben devlet arşivinde bulunan bir belgeyi buraya koydum.
İmalı cümleler kurmaktansa açık ve net yazmayı tercih ederim.
Sen bu konuda bildiklerini paylaştın.Ben de bildiklerimi paylaştım.
Ben bu belgeyi buraya koydum diye kul hakkına girdiysem,sonucuna da katlanırım.

İyi Forumlar

jurgen

Tecrübeli
Üye
Cevap: Sizce Vahdettin hain midir?

Selam…

Guzel yurdum ellere, bir mal gibi satidi.
Atamin gur kaslari ,birden bire catildi.
Binerek bir hamlede,sahlanip kiratina.
Haykirdi alcak diye sultanin suratina.

Carpsaydi damarinda ,eger halis Turk kani.
Satarmiydi keyfi icin vatani.
Kesmisti coluk cocuk umudunde .
Iste boyle bir gun gunes dogdu ufuktan.

Bir sifa bulmak icin yaraya,yutsever buyuklerim kostular Ankaraya.

Yukardaki siire gore Vahdetin suclu gorunuyor.

* Canakale savasini kazanan yesil berelileri,Kutsal bayramlardan bile ara vermeden katliam yapan ABD (irak) ve ISRAILIN (Filistin) topraklarinda goreve gitmesini bekliyorlar.

* Yalniz tarihimizin gerck yazilmadigi ortada.Kurtulus savasinda ingilizlerin yemen,arabistan…vs.esir diye alip ,tayiland,mynamer ve Austuraliada komur ocaklarinda calistirip veya topluca katletiklerini dunya tarihlerinden ogreniyoruz.

Sayisiz ornek…..

Saygilar…

Masterlord

Kıdemli
Üye

tarihi iyi bilen biri olrk kesin ve net söyleyebilirimki vahdettin hain deildir

ozmn yapılması gerekenler layıkıyla yapılmıstır

durum ve sartlar göz önün alındıgında vahdettin deil , en büyük hainlerden biri enver paşadır

dagılma döneminde basa gelmis olan vahdettinin yaptıkları takdire sayandır

daha fazlası yapılamazdı

ilk ve orta ögretimde hain diye ögretiliodu , çünkü ayrıntıyı bi çocuga anlatamassın

tarihi biraz incelediginde ve düsündügünde ise anlatılanların tam tersi oldugunu görürsün

VAHDETTİN HAİN DEİLDİR

her osmanlı padisahı gibi görevini yapmıs, ancak dagılma döneminde oldugu için devlet, elinden fazla bisede gelmememistir.... hiç bi osmanlı padisahı hain deildir....

saglam kaynaklardan konuyu incelemenizi tavsiye ederim.....

zaten atatürkü samsuna yollayanda bizzat vahdettin deilmiydi
kendi subayının neler yapcagını tahmin edemeyecek kadar aptal biri zaten padisah olamazz. olsada tahtta uzun süre kalamaz...(görünürde isyan bastırmak için samsuna yolladı Atatürk'ü, ancak asıl sebebi kendiside biliyordu)
zaten kurtulus savasından bitmesine yakın vahdettin avrupaya gitmistir
vahdettinin soyu bugün bile devletimizden maas almaktadır
hain olsaydı atatürk niye böle bi parayı vahdetinin soyuna sürekli gönderdi

bunlar sadece bi kaç ayrıntı
her ayrıntı ilk okul kitaplarında yazmazzz

iyi forumlar........

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Vahdettin hain miydi?
Teke Tek'te çarpıcı dakikalar.

ner@gis

Amatör
Üye

1- İzmir’in işgalinden sonra Mustafa Kemal’i “Muvaffak ol” temennisiyle, 9. Ordu müfettişi olarak çok geniş yetkilerle Anadolu’ya gönderen Vahdettin’dir. Görünüşte Samsun mıntıkasındaki anarşi olaylarının bastırılması söz konusuydu ama, asıl amaç, Mustafa Kemal’in Anadolu’da teşkilatlanmasını sağlamaktı.

2- Dahiliye Nazırı Mehmet Ali Bey vasıtasıyla Mustafa Kemal’e, 25 bin altın verildi. Bu kadar büyük bir rakam, örtülü ödenek kayıtlarında görünmesin diye Vahdettin, Çengelköy’deki değerli atlarını satarak, parayı Mustafa Kemal’e İngilizlerden gizli olarak teslim etti.

3- Saltanatın kaldırılmasından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şahsına yönelik sözlü saldırılardan, eski Dahiliye vekili ve Peyam-ı Sabah gazetesi başyazarı Ali Kemal’in linç edilmesinden sonra, Mustafa Kemal’le görüşmek için son bir teşebbüste bulundu. Talebine cevap alamayınca 1922’de 16 Kasım’ı 17 Kasım’a bağlayan gece İngilizlere sığınarak ülkesini terk etti.

Atatürk'ün Vahdettin için söyledikleri;
’Namuslu adamdı, isteseydi giderken Topkapı Sarayı’nı götürürdü’ diye bir açıklaması...
Vahdettin'ninde Atatürk için;
“O bir Osmanlı Paşası’ydı. Kimse onun hakkında kötü bir söz söyleyemez’

Masterlord

Kıdemli
Üye
1- İzmir’in işgalinden sonra Mustafa Kemal’i “Muvaffak ol” temennisiyle, 9. Ordu müfettişi olarak çok geniş yetkilerle Anadolu’ya gönderen Vahdettin’dir. Görünüşte Samsun mıntıkasındaki anarşi olaylarının bastırılması söz konusuydu ama, asıl amaç, Mustafa Kemal’in Anadolu’da teşkilatlanmasını sağlamaktı.

2- Dahiliye Nazırı Mehmet Ali Bey vasıtasıyla Mustafa Kemal’e, 25 bin altın verildi. Bu kadar büyük bir rakam, örtülü ödenek kayıtlarında görünmesin diye Vahdettin, Çengelköy’deki değerli atlarını satarak, parayı Mustafa Kemal’e İngilizlerden gizli olarak teslim etti.

3- Saltanatın kaldırılmasından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şahsına yönelik sözlü saldırılardan, eski Dahiliye vekili ve Peyam-ı Sabah gazetesi başyazarı Ali Kemal’in linç edilmesinden sonra, Mustafa Kemal’le görüşmek için son bir teşebbüste bulundu. Talebine cevap alamayınca 1922’de 16 Kasım’ı 17 Kasım’a bağlayan gece İngilizlere sığınarak ülkesini terk etti.

Atatürk'ün Vahdettin için söyledikleri;
’Namuslu adamdı, isteseydi giderken Topkapı Sarayı’nı götürürdü’ diye bir açıklaması...
Vahdettin'ninde Atatürk için;
“O bir Osmanlı Paşası’ydı. Kimse onun hakkında kötü bir söz söyleyemez’
size aynen katılıyorum nergis hanım
vahdettin hain deildi
hain gibi görünmek zorunda kaldı
milli mücadele için, halkın toparlanması için zaman kazandırmak zorundaydı
bunuda mükemmel bir sekilde başarmıştır....

zaten saraydan ayrılırken degerli esyalarını yanına almamıştır

tüm bunlardan sonra vahdettine hain diyenler
elini vijdanına koyup düsünmeliler........

herkese iyi forumlar

sebahat35

Tecrübeli
Üye
Atatürk Nutuk'ta bu durumu anlatmış zaten hain olduğu gerçeğini halkın bilmesi
için yazdıkları var.

Gerçekten de, her ne sebeple ve ne şekilde olursa olsun, Vahdettin gibi hürriyetini ve hayatını milleti içinde tehlikede görebilecek kadar âdi bir yaratığın, bir dakika bile olsa, bir milletin başında olduğunu düşünmek ne hazindir! Şükre değer bir durumdur ki, bu alçak, mirasına konduğu Saltanat makamından millet tarafından atıldıktan sonra, alçaklığını sonuna kadar getirmiş oluyor. Türk milletinin bu işte önce davranması elbette takdire değer.

Âciz, âdi, duygu ve anlayıştan yoksun bir yaratık, kendisini kabul eden herhangi bir yabancının koruyuculuğuna sığınabilir; ancak, böyle bir yaratığın bütün Müslümanların Halifesi sıfatını taşıdığını ifade etmek elbette doğru değildir. Böyle bir düşünce tarzının doğru olabilmesi, öncelikle, bütün Müslüman milletlerin esir olmaları şartına bağlıdır. Halbuki, dünyada gerçek böyle midir? Biz Türkler, bütün tarihimiz boyuncahürriyet ve istiklâle sembol olmuş bir milletiz! Değersiz hayatlarını ikibuçuk gün daha fazla ve sefilce sürükleyebilmek için, her türlü düşkünlüğe katlanmakta bir sakınca görmeyen halifeler oyununu da sahneden kaldırabildiğimizi gösterdik. Böylece, devletlerin, milletlerin biribirleriyle olan ilişkilerinde, şahısların, özellikle bağlı bulundukları devlet ve milletin zararına da olsa şahsî durumlarından ve kendi hayatlarından başka birşey düşünemeyecek pespavelerin herhangi bir önemi olamayacağı şeklindeki bilinen gerçeği bir defa daha ortaya koymuş olduk.

kaynak: w3.gazi.edu.tr

Üst Alt