Şükür nedir? Allahü teâlâya nasıl layıkıyla şükredebiliriz?

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Gerçek anlamda şükür nasıl yapılır ?
gerektiği kadar şükür yapabiliyormuyuz ?
 
Gerçek anlamını bilmemde kendimce yorum yapabilirim. Bu yüzden sözlük karşılıklarından bahsetmiycem.

Şükretmek bence insanın elindeki herşeyin kıymetini bilmesidir ona sahip çıkmasıdır onu yok etmemesidir hoyrat kullanmamasıdır ve onu paylaşabilmesidir bencilleşmemesidir.

Ailemin varlığına şükretmem sadece Hz. ALLAH c.c. ye ellerimi açıp dua etmem değil onlara iyi bakmamıda gerektirir.

Gerektiği kadar şükür yapabiliyormuyuz kendi adıma hayır elimden geleni yapıyorum ama çok eksik kaldığım noktalar var farkındayım.
 
Ben bunun cevabını Risale'i Nurun birinci ve ikinci sözünde buldum aklımda bir cevap vardı, daha iyi anladım açıklayayım.

Mesela biri çıkıp gelse alsana şu araba senin olsun, bak herşeyi var eksiksiz tastamam. O zaman o adamı ne zaman göstek ayağını öpüp(mezasi anlamda) sırtını sıvazlamazmıyız. Hep ona gebe kalırız, yanında buruk kalır her dediğini yaparız.

Yada bir kabile resisini hmayesine girmezdek çöllerde şakilere karşı savunmasız kalmazmıyız. Dolayısıyla gururlanmadan kabile reisinin ismini almamız lazım. GURURLANMAMAK lazım.

Ama Allah'ın (cc) nimetlerini hatırlayıp ŞÜKRETMEK yani GURURLANMAMAK lazım.

Ne demişler Besmele her hayrın başıdır.

Bilmem anlatabildimmi.
 
M

mariyya

Ziyaretci
bilmem anlatamadınız.sükür bize verilen hayata.ve nigmetlere ederiz.cünkü hepsi birgün geri alınacaktır pardon düşmanınız size cok paraverse servet vadetse.yinede basımızdaki büyüklergibi sükür edermiyiz.yoksa halkımındırdiyerekten bagışmıyaparsınız.sükür bizim canımız icindir.
 
bilmem anlatamadınız.sükür bize verilen hayata.ve nigmetlere ederiz.cünkü hepsi birgün geri alınacaktır pardon düşmanınız size cok paraverse servet vadetse.yinede basımızdaki büyüklergibi sükür edermiyiz.yoksa halkımındırdiyerekten bagışmıyaparsınız.sükür bizim canımız icindir.

Tamamda demek istediğim şuydu. Düşmanımız olsa veya dostumuz olsa zaten demek istediğim kurallar; yani ayaklarına kapanmalar minnet durmayalar şükretmenin, islami olguların dışında kalan bir durum olarak değerlendirmemiz gerekiyor.

Ve diğer demek istediğim nokta ise şu: Şükür sade dille yapılan bir durum mu? Hal harakete aksetmesi gerekirse ki şayet gerekiyor tanımızı o zaman nasıl yapacağız? Nasıl yapmamız gerekiyor ?

Bu durumda demek istediğimi daha iyi anlamak için risale-i nurun SÖZLERden 1. ve 2. sözü okumanızı tavsiye ederim. Çok okuduğumdan değil ama ben böyle anladım.
 
Şükür ; Allahü Teala'nın verdiği sayısız nimetlerine karşı şükürden aciz olduğunu yakinen bilmektir.İnsan her nefesinde şükretse yine nimetlere karşı şükrü ifâ edemez.

İnsanın, bu nimetleri gönderen Allahü teâlâya gücü yettiği kadar şükretmesi insanlık vazifesidir. Aklın emrettiği bir vazife, bir borçtur. Fakat, Allahü teâlâya yapılması icap eden bu şükrü yerine getirebilmek, kolay bir iş değildir. Çünkü, insanlar, yok iken sonradan yaratılmış, zayıf, muhtaç, ayıplı ve kusurludur. Allahü teâlâ ise, hep var, sonsuz vardır. Ayıplardan, kusurlardan uzaktır. Bütün üstünlüklerin sahibidir. İnsanların Allahü teâlâya hiçbir bakımdan benzerlikleri, yakınlıkları yoktur. Böyle aşağı kullar, öyle bir yüce Allah’ın şanına yakışacak bir şükür yapabilir mi? Çünkü çok şey vardır ki insanlar onları güzel ve kıymetli sanır. Fakat Allahü teâlâ, bunları beğenmez. Saygı ve şükür sandığımız şeyler, beğenilmeyen, bayağı şeyler olabilir. Bunun için insanlar, kendi kusurlu akılları, kısa görüşleri ile Allahü teâlâya karşı şükür, saygı olabilecek şeyleri bulamaz. Şükretmeye, saygı göstermeye yarayan vazifeler, Allahü teâlâ tarafından bildirilmedikçe, övmek sanılan şeyler, kötülemek olabilir.

İşte, insanların Allahü teâlâya karşı, kalb ile ve dil ile ve beden ile yapmaları ve inanmaları gereken şükür borcu, kulluk vazifeleri, Allahü teâlâ tarafından bildirilmiş ve Onun sevgili Peygamberi tarafından ortaya konmuştur. Allahü teâlânın gösterdiği ve emrettiği kulluk vazifelerine İslamiyet denir. Allahü teâlâya şükür, Onun Peygamberinin getirdiği yola uymakla olur. Bu yola uymayan, bunun dışında kalan hiçbir şükrü, hiçbir ibadeti, Allahü teâlâ kabul etmez, beğenmez. Çünkü, insanların, iyi, güzel sandıkları çok şey vardır ki, İslamiyet, bunları beğenmemekte, çirkin olduklarını bildirmektedir.

Kısacası şükür, İslamiyet’e uymak demektir.
 
, bu nimetleri gönderen Allahü teâlâya gücü yettiği kadar şükretmesi insanlık vazifesidir. Aklın emrettiği bir vazife, bir borçtur. Fakat, Allahü teâlâya yapılması icap eden bu şükrü yerine getirebilmek, kolay bir iş değildir. Çünkü, insanlar, yok iken sonradan yaratılmış, zayıf, muhtaç, ayıplı ve kusurludur.

Bende bunu demek istedim işte. Ama yanlış anlaşıldım heralde.

Atalarımızın bir sözü var: Laflla peynir ekmek gemisi yürümez diye.

Aslında demek istediğim buydu ama lafı çok uzatmışım heralde.
 
Üst Alt