• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sufi Emre YILDIRIM'dan Cumhurbaşkanlığı seçimi ropörtajı

Okunuyor :
Sufi Emre YILDIRIM'dan Cumhurbaşkanlığı seçimi ropörtajı

zahirce

Acemi
Uzaklaştırıldı
Sufi Emre YILDIRIM'dan Cumhurbaşkanlığı seçimi ropörtajı

Tasavvuf Medeniyetleri araştırmacısı, yazar ve semazen kişiliği ile tanıdığımız Sufi Emre Yıldırım ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimleri üzerine konuştuk.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok kısa bir süre kaldı. Sizce seçimlerin durumu nedir?
Şahsi kanaatim, Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin bu seçimi açık farkla kazanacağı yönünde. Yerel seçimlerde birçoğumuzun şahit olduğu gibi halkımız birçok bölgede adayları bile incelemeden başbakanımıza olan güvenlerinden dolayı Ak Partiye oy verdiler. Bu seçimde ise partilerden ziyade direk şahıslara oy verileceği için Erdoğan beyin şahıs olarak, bireysel olarak destekçisi çok fazla. Bu sebeple açık bir farkla kazanacağı kanaatindeyim.
Sayın Demirtaş çok az bir oy alacaktır. Kendisinin de kazanamayacağını bildiğini düşünüyorum. Ve aday olmakta ki niyetini kazanmaktan ziyade varlık belirtme olarak görüyorum. Şu da bir gerçektir ki; Demirtaş partisinin vizyonunu çok değiştirmiştir. Fakat başbakanımızın ve Ak Parti teşkilatının yapmış olduğu hizmetlere bakıldığında bu da Kürt kardeşlerimizin büyük çoğunluğunun Erdoğan beyefendiye destek vereceklerini gösteriyor.
Ayrıca CHP ve MHPnin aynı safta durmaları CHP seçmenleri için sorun teşkil etmese de MHP tabanını Başbakana yönlendirmiş durumda. Ekmeleddin İhsanoğlu şahıs olarak çok düzgün bir insan. Anlayışlı ve kibar biri. Fakat cumhurbaşkanlığı denildiğinde durup düşünülmesi gereken bir kişi. Mehmet Akif Ersoy babamın yakın arkadaşı diyen biri istiklal marşının sözlerini bilmiyorsa bu insanı düşündürmez aksine üzer. İlkokul örgencisi bile bu sözleri bilmediğinde alay konusu olur. Marşını bilmeden milletini nasıl temsil edebilirsiniz? Bunlar hep eksi notlardır.

Seçip kampanyaları hakkında neler düşünüyorsunuz?
Ekmeleddin İhsanoğlu en büyük kaybı bu noktada yaşadı. Ekmek için Ekmeleddin derseniz bu halk nazikçe tebessüm eder. Bu milletin en güvendiği ekmek fabrikası Halk Ekmektir. Halk ekmeki bu seviyeye getiren halkına en iyi ekmeği sunan, Sayın Recep Tayyip Erdoğandır. Yapılan hizmet belli. Kim güvendiği fırını bırakırda hamurunu kimin yoğurduğu belli olmayan bir yerden ekmek alır. Ne fırın belli ne de fırıncı. Ortada un bile yok. Ak önlüğü giyip halkına ekmeğin hasını pişiren fırıncı bellidir. Recep Tayyip Erdoğan.

Diğer partilerin seçmeleri sizce kime oy verecekler?
Sol parti seçmenleri Ekmeleddin İhsanoğlu diyeceklerdir. Başta Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi gibi köklü partiler olmak üzere sağ parti seçmenleri de Erdoğan diyecektir. Eğer İhsanoğlu arkasına Kılıçdaroğlunu almamış olsaydı ve ekmek üzerine reklam sloganı yapmamış olsaydı sağ kesimin oyunu da alır ve kazabilme ihtimali yükselirdi. Şahsi olarak Kılıçdaroğlunun halkın güvenini ve inancını kazanamamış olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple ağzından çıkan isime de güven kaybı oluşturmuş oldu ki bu da Sayın Recep Tayyip Erdoğan'nın oylarının yükselmesinde bir etkendir.
Tabii ki bunlar birer varsayım. Şahsi düşüncelerim. Gerçek neticeyi seçim günü hep birlikte göreceğiz. Her şeyin vatanımız, milletimiz için hayırlı olmasını dilerim.
Bizim Haber
 
Üst Alt