Suda Dogum nedir suda doğumun faydaları

Suda doğum nedir?

Suda doğumdaki asıl amaç, bebeğin dokuz ay boyunca bulunduğu sıvıya benzer bir ortama doğmasını sağlamaktır. Ayrıca anne için de suda doğum yapmak, normal doğuma göre daha az sıkıntılı bir olaydır.

Suda Dogum Faydaları

Ilık suyun ağrı azaltmadaki etkisi oldukça fazladır. Bazı kadınlar suya girer girmez rahatlama hisseder ancak tam etki 10-15 dakikada ortaya çıkar. Kaslarınız suda gevşediği için gereksiz kasılmalar için enerjiniz boşa gitmez. Bütün enerjiniz rahminiz tarafından kullanılarak daha etkili kasılmalar yapar ve doğum daha çabuk gerçekleşir. Çoğu kadın, kendini suda çok özel ve güvende hissederler.

Su, anneye destek olur ve anne, suyun kaldırma kuvvetinden faydalanarak daha rahat pozisyon değiştirebilir. Ilık su, gevşemeye yardımcı olur, gerilim ve sıkıntıyı alır. Daha rahat nefes alırsınız ve ağrınızı daha da artırabilecek sık nefes alıp vermekten kurtulursunuz. Suda doğumda genelde gevşemeye yardımcı olan loş ışık ve aromatik yağlar da kullanılır. Sıkıntı az olduğu için vücutta üretilen adrenalin hormonu da az olur. Bu da vücudumuzda doğal ağrı kesici olan endorfin üretimini artırır. Böylece kişi kendini daha iyi hisseder.

Araştırmalarda, anne suya girdikten 10-15 dakika sonra kan basıncının düştüğü görülmüştür. Havuzun içinde iken maske veya kanülle oksijen de alabilirsiniz. Suda doğumda aceleye gerek yoktur. Doğumun ikinci safhası uzayabilir ve bu da annenin bebeği iterken yaşayacağı basıncı azaltır. Bazı araştırmalarda, suda doğumda zaman sıkıntısı olmamasına rağmen, doğumun ilk evresinin, normal doğuma göre daha kısa olduğu bulunmuştur. Ilık su dokuları yumuşattığı için kolayca esnerler. Böylece doğum yırtığı oluşma ihtimali daha az olur. Ayrıca doğumdan sonra bu bölgedeki ağrılar da daha az olur. Suda doğumda, bebek için dünyaya geliş, yumuşak bir şekilde gelişir. Dış dünyaya adaptasyonu daha rahat olur.

Suda Dogum Zararları

Enfeksiyon: Havuzdan kaynaklanan veya dışkının havuza karışması nedeniyle enfeksiyon riski vardır.

Havuz suyunun kirlenmesi: Havuz suyunda kan pıhtısı, dışkı gibi maddelerin varlığı, temizleninceye kadar bile sizi rahatsız edebilir.

Beklediğiniz gibi olmayabilir: Doğum havuzuna girdiğinizde rahim kasılmalarının daha az sancılı olmasını beklerken, umduğunuz gibi çıkmayabilir. Havuzdan çıkıp ilaç verilmesini isteyebilirsiniz.

Acil bir durum geliştiğinde: Havuzdan çıkmanız biraz zaman alabilir. Bebeğiniz suya doğacağı için, doğduğu anda nefes borusuna su kaçacağından korkabilirsiniz. Ancak bebeğinizin cildine hava değinceye kadar nefes alıp vermeye başlamayacaktır. Ayrıca araştırmalar göstermiştir ki, bebekler sadece uzun süre (bir saatten fazla) suyun altında kalınca, suyun nefes borusuna kaçma ihtimali vardır.

Göbek kordonunun kopma ihtimali: Normal doğuma göre suda doğumda, bu açıdan hafifçe artmış bir risk vardır. Gerçi deneyimli ellerde bu korkulacak bir durum değildir. Bebeğiniz doğduktan sonra, kollarınıza verilirken dikkatli olmak gereklidir.

Hangi durumlarda Suda Dogum tavsiye edilmez?

• İkiz veya daha fazla sayıda bebek varsa

• Bebeğiniz ters yerleşmişse yani baş geliş değilse

• Bebeğiniz prematür veya postmatürse yani gebelik süresi 38 haftadan az veya 42 haftadan fazla ise

• Doğumun ikinci evresinde (bebeği itme kısmı) süre uzamışsa veya yavaş ilerliyorsa

• Preeklempsiniz (yüksek tansiyon ve idrarda aşırı protein olması) veya hipertansiyonunuz varsa

• Bebeğiniz sıkıntıda ise

• Bebeğinizde gelişme geriliği varsa

• Doğum sancıları başlamadan önce kanamanız olduysa

• Daha önceki doğumunuzda doğum sonu kanamanız çok olduysa

• Epilepsi, hepatit, şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, AİDS veya cilt hastalığınız varsa

• Vajinanızda aktif herpes (uçuk) hastalığı varsa

• Suyunuz çok kirlenmişse

• Daha önce sezaryen doğum yaptıysanız suda doğum yapmak pek uygun olmaz. Çünkü acil bir durumda size veya bebeğinize gerekli olabilecek tedaviyi uygulamak suda zor olacaktır.

Suda doğum güvenli midir?

Suda doğumun hem anne hem de bebek açısından pek çok faydası vardır. Bunların bir kısmı araştırmalarla, bir kısmı genel olarak desteklenmektedir. Ancak zararlı olduğu belli durumlar da vardır. Bunlara dikkat edilirse her hangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Suyun ısısı nasıl olacaktır?

Suyun ısısı, annenin rahat olacağı ısıda, doğum sancıları sırasında genellikle 32-36 0C de olmalıdır. Doğum sırasında ise bu 36-37 0C arasında olmalıdır. Eğer su çok sıcak olursa annede su kaybı olur ve ayrıca bebeğin kalp hızını artırır. Soğuk su eklenebilir veya içine soğuk giysiler verilebilir. Annenin ısısına düzenli olarak bakılmalıdır. Aşırı ısınmaya karşı korunmak amacıyla bol sıvı verilmelidir. Bebeğin kalp hızları da her hangi bir problem veya sıkıntı oluşmaması açısından takip edilmelidir.

Bebek ne zaman suyun dışına çıkarılır?

Vücudunun tümü dışarı çıkmadan sudan çıkmasına izin verilmez. Bir kişi (bu kişi anne, baba, ebe veya doktor olabilir) bebeği nazik bir şekilde tutar ve anneye verir. Sudan çıkarma yavaşça, 7-10 saniyede gerçekleştirilmeli, hafifçe yüzüne ve kafasına dokunulmalıdır. Suyun sıcaklığı 37 0C de devam etmelidir. Bundan sonra her şey durur ve anne ile bebek sakince birbirlerine kavuşur. Çoğu anne, sudaki bu 15-20 dakikalık ilk sarılmanın, tarif edilemeyecek, çok derin duygular oluşturduğunu söylemektedir.

Bebek nasıl nefes alır?

Suda doğan bebeklerin nefes almasını engelleyen karışık bir mekanizma vardır. Bebeğin yüzünün havayla temas etmesiyle, nefes almasının uyarıldığına dair yaygın bir inanış vardır. Sudan çıkarılıncaya kadar da, oksijeni annesinden göbek kordonu aracılığıyla alacaktır.
Op.Dr. A.Murat Emanetoğlu
 
Allah akıl fikir dağıtırken bunlar nerdeymiş çok mrk ediyorum

bukadarda olmaz
sanki eğlenceli bi iş yapıyolar.. su altıymış

ruh ve sinir hastalıkları hastanesi başhekimi bu videoyu görse
hepsini takdir ederdi
zuhahaha

Allah iyilik sağlık versin
muhahaha
 
Son düzenleme:
Merhaba!

Zaten bebek su dolu torbada.
Sudan suya dogurtup
Balik adam mi yapacaksiniz cocugu?
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt