Stuttgart

Stuttgart​

Almanyanın güneybatı bölümünde yer alan Stuttgart, Baden-Württemberg Eyaletinin başkenti ve Almanyanın 6. en kalabalık kentidir. Kent, ülkenin şarap üretilen asma bağlarına sahip en büyük bölgesinde yer alır. Neckar Nehri ve Siyah Ormanlar (Black Forest)a yakın bir noktada yerleşmiş olan Stuttgart, derin ormanlar ve engin asma bahçeleriyle çevrili olan ve bitki örtüsü zengin bir coğrafyadadır. Kent, otomobil endüstrisinin beşiği olarak nitelendirilir. Dört tekerlekli araç ve motorsiklet, ilk olarak bu kentte üretilmeye başlanmıştır. Stuttgartta dev bir medya endüstrisi bulunmaktadır.

Gezilebilecek Yerler

Stuttgart, Avrupanın en yeşil kentlerinden biridir. Zengin bitki örtüsü ve Siyah Ormanlara olan yakınlığı, panoramik ve büyüleyici bir atmosfere sahip olmasında önemli rol oynar. Stuttgart, kaliteli şarabın üretildiği zengin asma bahçeleri ve canlı kültürünün yanı sıra çarpıcı park ve bahçeleri, meydanları, görkemli sarayları, tarihi açıdan önemli kaleleri ve mahalleleri, tarihi mimarisiyle insanı fazlasıyla etkileyen bir kenttir. Ayrıca kaplıcalar ve sevimli göller, kente apayrı bir hava katar.

1746 yılında inşa edilmeye başlanan Yeni Kale (Neues Schloss), Baden-Wuerttemberg devlet hükümetinin bakanlıklarına ve temsilciliklere ev sahipliği yapar.

1927 yılında yapılan Weissenhof Settlement, modern Avrupa mimarisinin en güzel anıtlarındandır.

19. yüzyılda inşa edilmiş olan Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçeleri, Almanyada bir benzeri bulunmayan ve Avrupadaki, kendi türünde, en iyi bahçelerdendir. 1.000 tane hayvan türü ve toplamda 9.000 hayvanın barındığı Wilhelma; seraları, farklı türde orkideleri, manolya korulukları, akvaryumları ve daha birçok farklı zenginlikleri ile etkileyicidir.

İnsanın aklını başından alan muhteşem asma bahçelerine giden Stuttgarter Weinwanderweg patikaları, sizi bölgenin en zengin asma bahçeleriyle buluşturur.

Kültür ve Eğlence

Stuttgartın canlı ve oldukça çeşitli coğrafik yapısı, zengin kent kültürüyle örtüşür. Çok sayıdaki kültür merkezi ve düzenlenen festivaller, yıl boyunca kentte dinamik bir hava estirir.

Mercedes-Benz Müzesi, 120 yıllık otomobil tarihine ev sahipliği yapar. Üç kattan oluşan bu müze, ilk Mercedesin de bulunduğu çok sayıda tarihi otomobili bulundurur.

Cepheleri cam mimarisiyle inşa edilmiş olan Stuttgart Sanat Müzesi, dünyadaki en iyi çalışmalardan bazılarına hayat veren Alman ressam Otto Dixin çalışmalarının da bulunduğu zengin bir koleksiyona sahiptir. Porsche Müzesi ve Landesmuseum Württemberg, Stuttgartın diğer iyi müzelerinden ikisidir.

19. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen Devlet Galerisi, 14. ve 20. üzyıllar arasında üretimi yapılmış olan çok zengin bir sanat koleksiyonuna sahiptir. Renoir, Fra Angelico and Cezanne gibi ünlü sanatçıların da eserleri burada sergilenmektedir. İki binadan oluşan galeri, Ortaçağdan kalma değerli parçalar da barındırır.

Wuerttemberg Devlet Tiyatrosu, opera ve tiyaro evinden oluşur. Stuttgart Devlet Operası ve dünyaca ünlü Stuttgart Balesi burada en güzel üretimlerini sahneye koyar.

Stuttgart, yıl boyunca çok sayıda kültür aktivitesinin düzenlendği bir kenttir.
Bahar Festivali,
Yaz Festivali,
Wine Village (Şarap Köyü),
Cannstatt Bira Festivali ve
Noel Çarşısı (Christmas Market),
.....kentte kutlanan en popüler festivallerdendir.

Yeme İçme

Stuttgart, oldukça özgün bir yerel mutfağa ve uluslar arası lezzetlerin önemli bir yer tuttuğu zengin bir menüye sahiptir. Kentin dört bir yanına dağılmış olan sayısız restoran; Çin, Batı, Asya gibi dünya çapındaki mutfaklardan en güzel tatları sunar.

Kent mutfağının lezzetleri, benzersiz ve mükemmeldir. Stuttgart Birası, kentin dünyaca ünlü içeceğidir.
Stuttgart birahanelerinde fazlasıyla tüketilir. Stuttgart Şarabı, Almanya şarap kültürünün bir ürünüdür.
En iyi asmalardan üretilen bir şaraptır.

Laugenbrezeln (kraker),
Maultauschen (hamburger eti, yumurta, soğan, baharat gibi ürünlerden yapılan şehriye türünde bir yiyecek),
Swabian Roast (Suabiya Kavurması),
Spätzle (un, yumurta, tuz) ve
Soğan Keki,
........Stuttgart mutfağından popüler lezzetlerdir.

Alışveriş

Königstrasse, Stuttgartın yayalara ayrılmış en önemli alışveriş caddesidir.
Burada mağazalar, uluslar arası markalar ve özel butikler bulunur.

Kentin en eski bölümünde yer alan Ben Quarter (Bohnenviertel), en iyi dükkanları bulunduran bir yerdir.
Kent alışveriş dünyasında karşılaşacağınız hemen hemen her şeyi burada bulabilirisiniz.

Çok sayıda perakende dükkanına ev sahipliği yapan Klett Pasajı,
Almanyadaki en iyi alışveriş merkezlerinden biridir.
Burası, sadece hafta içi açıktır.

Kentin 1914 yılında kurulmuş olan sebze ve meyve hali (Market Hall);
egzotik tatlar, lezzetli meyve ve sebze türleri, çeşitli baharatlar bulunduran bir yerdir.

Stuttgart Havalimanı

Adres :Stuttgart Airport, Flughafen Stuttgart GmbH, PO Box 23 04 61, 70624 Stuttgart, Germany
Telefon :+49 1805 9484444
 
Üst Alt