Steve Jobs 'tuzağına' sakın düşmeyin

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Steve Jobs 'tuzağına' sakın düşmeyin

Steve Jobs'un ölümünün ardından ismini kullanan ve kullanıcıların cebindeki paraya göz diken dolandırıcılar, Facebook üzerinden kurbanlarını seçiyor.

Facebook üzerinden "Kim sana baktı, beğen, arkadaşlarını çağır, evine kargoyla listesi teslim edilsin" tarzından gruplara alışmışken (ve bazılarımız bu gruplara hala inanıyorken) ne ahlaki ne de insancıl olan bir durum ile karşılaştık. Apple'ın eski patronu Steve Jobs'un ölümünü kullanan sahtekarlar, para kazanmak için, yalanlarını yine sıraladırlar.

Steve Jobs'un anısına 50 ücretsiz iPad verileceğini duyurarak dikkat çekmek isteyen sözde "isimsiz bir şirket", kullanıcılara anket doldurtuyor. Katılabilmek ve bu ücretsiz ödülden yararlanabilmek için doldurulan anketler, Sohpos tarafından bildirilen son verilere göre 15.000 kişi tarafından dolduruldu.

Tamamen sahte olan bu anketleri dolduran kişiler, kişisel bilgilerini karşı tarafa veriyorlar. Karşı bu bilgileri bir çok farklı alanda kullanıyor. Örneğin mail adreslerine reklam mail'i göndererek, kullanıcıları sahte sitelere yönlendirerek ve hatta kullanıcı adı / şifre bilgisi çalmaktan tutun da banka bilgilerinizi almaya kadar geniş bir sahtekarlık skalasında çalışıyor.

Kaynak : hurriyet.com.tr
 
Üst Alt