Stephan Blum

1970 Calw doğumlu Alman arkeolog. Tübingen Üniversitesi'nde tarihöncesi arkeolojisi, klasik arkeoloji ve eskiçağ tarihi ana bilimdallarında lisans öğrenimini tamamladıktan sonra 1997 yılından itibaren Troia Projesi'nde çalışmaya başlamıştır. Yüksek lisans tezi Çanakkale ili, Ezine ilçesi sınırları içinde yer alan ve terk edilmiş bir yerleşim olan Işıklar Köyü üzerine yapılmış etnoarkeolojik bir araştırmadır. Kendisi halen Troia IV-V yerleşimleri üzerine bir doktora tezi hazırlamakta ve Troas bölgesinde etnoarkeolojik çalışmalar sürdürmektedir.

Bazı Yayınları 2002 "Vom Hausfleiß der Troianer", Rüstem Aslan et.al. (Eds.) Mauerschau- Festschrift für Manfred Korfmann, BAG Verlag.

2002 "Troia’da Biten Erken ve Başlayan Orta Tunç Çağı: Troia IV ve Troia V "– "The End of the Early and the Beginning of the Middle Bronze Age at Troia: Troia IV and Troia V" In: T. C. Kültür Bakanlığı, Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğü/Yapı Kredi, Kültür Sanat Yayıncılık (Ed), Troya: Efsane ile Gerçek Arası Bir Kente Yolculuk – Troy: Journey to a City Between Legend and Reality. Katalog zur Ausstellung »Troya: Efsane ile Gerçek Arası Bir Kente Yolculuk – Troy: Journey to a City Between Legend and Reality« in Istanbul 3. Oktober 2002–5. Januar 2003 (Istanbul 2002) 74–83.

2003 Işıklar: Ethnoarchäologische Untersuchungen zur Formation und Transformation archäologischer Siedlungskontexte, Studies in Ethnoarchaeology, Vol. 1, Verlag Bernhard Albert Greiner, Remshalden.

2004 "Ethoarchäologische Untersuchungen zum funktionalen und strukturellen Wandel dörflicher Architektur: Die "Eski Cami" von Zeytinli" Studia Troica XI (Rüstem Aslan ve Susanne Bocher ile birlikte)

2004 "Alacalıgöl: eine neuentdeckte Siedlung des 5.Jahrtausends v. Chr. in der Troas" Studia Troica XI (Utta Gabriel, Rüstem Aslan ile birlikte)

2005 "Holzkohlegewinnung und Köhlereibetrieb in der Troas, Nordwesttürkei" Studia Troica XV(Volker Höhfeld ve Rüstem Aslan ile birlikte)

2005 "Konzepte der Auflassung und Abfallentsorgung in Işıklar, Nordwesttürkei" In: Turan Takaoğlu (Ed.), Ethnoarchaeological Investigation in Rural Anatolia 2 (Istanbul 2005) 75–112. Ege Yayınları, Istanbul.

2006 "Troia an der Wende von der frühen zur mittleren Bronzezeit – Troia IV und Troia V" Troia - Archäologie eines Siedlungshügels und seiner Landschaft, Philipp von Zabern.

2006 "Demir Troia" ArkeoATLAS 5, 2006, 146–149 (Rüstem Aslan ile birlikte)

2007 Luftbilder antiker Landschaften und Stätten der Türkei Philipp von Zabern(Rüstem Aslan ve Frank Schweizer ile birlikte).

2007 "Historisch-landeskundliche Gebiets- und Exkursionskarte 1:50 000 >Troia, Stadt und Landschaft< mit Erläuterungsheft. Projekt- und Arbeitsbericht" Studia Troica XVI, (Volker Höhfeld, Rüstem Aslan ile birlikte)
 
Üst Alt