Star Wars nasıl 3D olur?

Episode II (2002) ve Episode IIIün (2005) yapımları arasında yönetmen George Lucas tüm Star Wars efsanesini 3Dye aktarma fikri üzerine düşünmeye başladı. Star Wars Bölüm 1: Gizli Tehlikenin 3Dye dönüştürülmesi 2010da başladı.

3Dye Dönüştürme Notları

Episode II (2002) ve Episode III (2005)ün yapımları arasında yönetmen director George Lucas tüm Star Wars efsanesini 3Dye aktarma fikri üzerine düşünmeye başladı. STAR WARS BÖLÜM 1: GİZLİ TEHLİKE (Star Wars: Episode I The Phantom Menace )nin 3Dye dönüştürülmesi 2010da başladı.

STAR WARS BÖLÜM 1: GİZLİ TEHLİKE çok büyük özen gerektiren bir işlemden geçti ve filmin her karesi 2D (iki boyutlu) filmden 3Dye (üç boyutlu), global servis sağlayan bir görsel şirket olan Prime Focus ve görsel efektlerin öncü şirketi olan ve şimdiye kadarki tüm STAR WARS filmlerinin de görselini yapan Industrial Light & Magic (ILM) tarafınca aktarıldı.

3D çekilen filmler için normalde iki görüntüyü (2 göz için ayrı ayrı) simultane olarak yakalayabilen özel kameralar kullanılır ve ikisi aynı anda projeksiyon edildiğinde bir derinlik algısı oluşur. 2D olarak çekilen filmlerde her kareye tek bir görüntü düşer. 3Dye aktarım içinse, görsel efekt işlemi ile ikinci gözün açısından bir bakış yaratılır. İki görüntünün eş zamanlı görünümünden dolayı 3D, film sektöründe stero olarak anılır.

Film kurgusu kadar 3Dye dönüştürme de sanatsal seçeneklerle bezenmiş sanatsal bir süreçtir. George Lucas, Episode II doğal bir üç boyutlu stille, film gerçekten 3D olarak çekilmiş gibi yansıtmak istedi. Dikkat çekici eklemelerle, sırf 3D efekti yaratmak adına ekrandan fırlayan obje görüntüleri kullanmak yerine, varolan görüntüye derinlik eklemeyi tercih etti.

Star Wars serisi Episode I, II ve IIIte görsel efekt süpervizörü olarak yer alan ILM görsel efekt süpervisörü John Knoll bu filmde de 3Dye dönüştürmeden sorumluydu. Knoll'un filme dair kapsamlı geçmişi göz önüne alınınca, görüntülerin derinliğinin düzgün olup olmadığını ölçebilecek donanıma sahipti.

Episode I, tamamı filme çekilen son Star Wars filmi olmuştu. 1999daki gösteriminde filmin kalanı 2000e yakın görsel efektle dijitalize edilmiş ve sonra color-timing yapılarak dağıtılmıştı. Color-timingI optic olarak, foto-kimyasal süreçten geçirilerek yapılmıştı. 2012de sinemalarda olacak filmde sanatçılar filmden alınan original kayıtlara yeniden başvurup, 3Dye aktarımı için tüm film dijital olarak yeniden zamanladılar (re-timing). Elde edilen görüntülere bakıldığında iki jenerasyonluk ve kalite artışı görülüyor. Hem 2D, hem de 3Dde, bu şimdiye kadarki en iyi Episode I olma özelliğini taşıyor.

Üç boyuta aktarımda karşılaşılan en büyük zorluklar trasnparan elementler içeren çekimlerde oldu hologramlar, ışın kılıcı, lazerler, Wattonun flu kanatları, Anakin Skywalker'ın Podracerındaki ön cam gibi. Çünkü Episode Iin gösterime girmesi üzerinden 12 yıl kadar zaman geçti ve aktarımı yapan sanatçılar görüntüyü oluşturan tekil ve ayrı elementleri ellerinin altında bulamıyorlar. Onun yerine bitmiş görüntü üzerinden çalışmak durumundalar.

Episode I birçok ihtişamlı, panoramik görüntülerle donatılı olsa da, yakın plan ve ortalama çekimler en iyi haliyle derinlik kazandıran görüntüler. 3Dde vizyonöze daha yakın olan objeler sağ ve sol göz bakış açısından birbirine daha dengeli durduğu için, objenin kenarlarını daha yakın görüyoruz. Uzak objelerin gözler arasında daha minimal bir dengesi oluyor ve daha az boyutlu görünüyorlar.

Episode Iin 3D versiyonunda herhangi bir içerik değişikliği yapılmadı. George Lucas original Yoda kuklasını 2003te dijital Yoda ile değiştirmişti. Filmin teybe aktarımında 8% artış olduğundan, aslında ekranda da 8% fazla görüntü elde etmiş oluyorsunuz.

milliyet.com.tr
 
Üst Alt