• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

SSK primleri nasıl geri alınır

Okunuyor :
SSK primleri nasıl geri alınır

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
SSK primlerinin geri ödeme işlemi belirli şartlara bağlanan bir işlemdir. Yasalara göre belli yaşa gelen artık emekli olabilme umudu kalmayan SSK’lı insanlara dikekçe ve başvuru yoluyola emekliliğe dönük primlerinin iadesi istenebilir.Bu işlem yapıldığında kişinin herhangi bir emeklilik şansı kalmaz ve yıllarca yatırmış olduğu primlerin yarısını faiziyle geriye alabilir.

Bununla beraber evlenen ve evlilik yüzünden işten ayrılan yada evlilik tarihinden sonra 1 yıldan önce işten ayrılmış kadınlarda primlerini dilekçe ve başvuru yoluyla ssk dökümü ve evlilik cüzdanıyla başvurarak alabilirler. Bu olay evlenip çalışmayacak olan kadınların primlerini alabilmeleri için onlara hak olarak yasa ile tanımlanmıştır.

Bayan dilerse daha sonra tekrar çalışmaya başlayabilir bu bir problem teşkil etmiyor. Ancak emeklilik için prim günleri sıfırdan başlıyormuş gibi hesap edilir. Yine burada yeninden canlandırma veya ihya etme diye bir hak tanınmış. Primlerini almış bulunan bayan yine yasal faiziyle primlerini geri yatırdığında silinen günlerini canlandırmış olur sigortalılığı kaldığı yerden devam eder.
nasill.com
 
Üst Alt