Sporda Ter Kokusundan Kurtulmak

mopsy

Üye
Spor yaparken, vücudunuz formunun zirvesindeyken, harareti bir an önce atmak ister.

Formunun zirvesindeyken:

Öncelikle şunu söyleyelim, sağlığınız ne kadar iyiyse o kadar çabuk terlemeye başlarsınız. Öyle ki vücudunuz formunun zirvesindeyken harareti bir an önce atmak ister. Ancak formunu yitirmeye başladığında, tekrar ter atması için biraz zamana ihtiyaç duyar.

Terleme sürecinin fizyolojik açıklaması:

Vücut ısınız arttığında, vücudunuz kendini soğutmak için su atmaya başlar. Ancak 37˚C sıcaklığında bir vücut bile stres karşısında terleyebilir (hatta rüyanızda eski kız arkadaşınızı gördüğünüzde bile terlemeniz mümkün!). Uzmanlar bunun fizyolojimizin ilkel bir bölümü olduğu konusunda hemfikir…

Terlemek, aslında vücudunuzun ısısı arttığında, kendini soğutmak için su atması iken bakın kötü kokunun sebebi ne:

İnsanlarda iki tür ter bezi bulunuyor; vücudun her yerinde bulunabilen ekrin ve çoğunlukla koltuk altı ve kasıkta bulunan apokrin. Ekrin bezleri, kokusu olmayan ama cilt bakterileri için nemli ve güzel bir ortam sağlayan su ve bir miktar tuz salgılar. Asıl kokuyu yaratan ise apokrin bezleridir. Bu bezler yağ ve proteinlerden oluşan daha kalın ve akışkan bir madde üretir (başka bir değişle bakteriler için adeta bir açık büfe oluşturur.). Bakteriler bu besinleri sindirip, dışarı attıklarında ise bir çift kirli spor çorabı gibi kokmaya başlarsınız.

Kokuyla nasıl baş etmeli?

Bunun ilk yolu deodorantlardan geçiyor. Deodorantlar içerdikleri alkol ya da propilen glikol gibi antibakteriyeller sayesinde kötü kokuya engel olur ve üstünü örten bir koku sağlar. Yani teri değil, kokuyu ele geçirirler.

İkinci seçenek ise ‘antiperspirant roll-on’lar. Bu ter önleyiciler geçici olarak su kanallarını tıkayarak, bakterileri geri püskürtür ve koltuk altlarınızın güzel kokmasını sağlar. Su kanallarınızın tıkanması konusunda endişe etmeyin, bu metot güvenlidir, zira koltuk altınız ter bezlerinizin sadece yüzde 1’ine ev sahipliği yapar. Yalnız çoğu ter önleyicide, bazı ciltleri tahriş eden alüminyum klorohidrat gibi kimyasallar kullanılır. Eğer siz de böyle bir dertten muzdaripseniz, alüminyum klorohidrat oranı düşük olan ürünleri tercih edin.
 
ter kokusu çoğu bayan tarafından seksi bulunuyormuş! sanırım geçenlerde bizim forumda okumuştum. ama kokunun en iyi önlemi banyo ve duştur.
 
Üst Alt