Sözlü tacize uğradım dava açabilirmiyim?

Sözlü taciz için dava açılabilir mi?

Sözlü taciz için de elbetti ki dava açılabilir. Bu durum Türk ceza kanununun 105. maddesinde düzenlenen cinsel taciz suçunun içinde değerlendirilecektir. Çünkü fiziksel bir temas olmaksızın, vücut dokunulmazlığı ihlal edilmeksizin işlenen bir suçtur. Ancak sözlü taciz yoluyla da direkt olarak bedene yönelik bir saldırı olmayabilir ama ruhen onu rencide edecek bir saldırı söz konusudur. Bu nedense her türlü delil beyan edilerek kişi suç duyurusunda bulunabilecektir.
 
YukseLL' Alıntı:
suç duyurusu ceza davası oluyor. Bu dava ile hapis-erteleme-hagbp karararı çıkabilir. Bundan başka manevi tazminat davası açılabiliyor ki bu da tazminata sebep.

solcunun birisi İstanbul boğaz turunda nişanlısı(sonradan evlenmiş) dudaktan öpüşüyor başka ailelerin arasında. Ailelerden birisi uyarıyor ve tartışma çıkıyor. (uyarılan kişi avukat) Avukat deniz aracındayken polisi arıyor ve inecekleri yere polis ekibi getirttiriyor. Polis "öpüşmek suç değil" diyor karakola götürüyor ikisini de. avukatın şikayet ettiği ve aslen de mağdur olan adam aleyhie dava açılıyor ve sonra avukat bunu bir başarı gibi anlatıyr. Hatta adamın yalvar yakar davayı geri çekmesini istediğini de ekleyerek.

Düşünsenize kendi avradını onun bunun önünde elleyen birisi neredeyse emir vererek kendisini sadece uyarmış birini suçlu vaziyete düşürüyor. Darp vb olmadığını avukat iiraf ediyor. Hatta aynı şeyi başka yerde de yaşamış ve kızın annesi kızının o vaziyetini "fahişe gibi davranmanıza ne hakkınız var" diye cevaplamış.

Namusu yok etmek isteyen ve iki kadeh viskiye herşeyini satan bu zihniyet yetmiyor bir de duyarlı bir vatandaşı kanunlara göre suçlu durumuna düşürüyor. Aynı avukat üstüne üstlük kanunları da beğenmiyor. Yani menfraatten ibaret olan zihniyetler maalesef adam yerine knuluyor ve de suçları örtbası ediliyor.

Kendisini sadece uyarmış olan vatandaş için de "zaten temyiz memyiz bilmez bunlar iki aya hallolur bu iş" diyor. Ve de peşine "arkadaşım bir avukatı da davada vekil gösterdim ki karşı tarafın masrafı artsın".....
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt