Sosyalist Olmanın Bedeli

Sosyalist bir öğrenciyim, maalesef bunun bir bedeli var'

Fransa'dan, öğrenci değişim programı Erasmus ile Eskişehir'e gelen Sevim Sevimli, 'terör örgütü propagandası yaptığı' ve 'örgüt adına suç işlediği' iddiasıyla 5 yıl 2 ay 15 hapis cezasına çarptırılmıştı.

Fransa'dan Erasmus öğrencisi olarak geldiğini ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi'ne Basın Yayın öğrencisi olarak 1 yıl eğitim aldığını söyleyen Sevil Sevimli, "Daha sonra tutuklandım. Uzun bir süreç geçti benim için. Halen Türkiye 'deyim. Okulum Fransa'da devam etmekte. Ben sosyalist bir öğrenciyim. Eşitlik, özgürlük ve demokrasi için belli bir mücadele veriyorum yasal çerçeveler içerisinde. Maalesef bunun da bir bedeli var. Galiba Türkiye'de bunun bedeli daha ağır. Bunun bedeli tutsaklık. Hapishanelerde maalesef yüzlerce binlerce öğrenci aynı nedenlerden dolayı hala tutsak bulunuyor. Bu da endişe verici ve üzücü bir durum" dedi.

"Hayatım boyunca 10 bin TL'yi birarada görmemiştim"

"Katıldığım eylemlerden, sosyalist kimliğimden dolayı 5 yıl 2 ay 15 gün ceza aldım" diyen Sevimli, "Sosyalist olmanın bedeli de buymuş. Bu davada ben tek başıma yargılanmıyordum. Yanımda bir kaç arkadaşım daha vardı. Onlardan biri de ceza aldı. Seren Özçelik 3 sene hapis cezasına çarptırıldı. Yurtdışı yasağım kalktı. Bu da pek anlam veremediğim bir durum. Hem ceza alıyorum hem yurtdışı yasağım kalkıyor. Ama bunun için 10 bin TL kefalet istediler. Bunu biz dün ödedik. 10 bin TL büyük bir rakam. Hayatım boyunca hiç bir arada görmemiştim bu kadar parayı açıkcası" diye konuştu. devamı: haber.sol.org.

Kapitalizmin demokrasi anlayışı bu kadar işte;
''Ya benim gibi olacaksın ya susacaksın.
Aksi halde yaşatmam seni'' der.

İnsanları terörizme sevk etmek bu anlayışta gizlidir bence.
 
selam ederim;

Ben sosyalist bir öğrenciyim. Eşitlik, özgürlük ve demokrasi için belli bir mücadele veriyorum yasal çerçeveler içerisinde.

yasal çerçeveler içersinde ise neden ceza almışlar? soruglanan şey yasalar olmalı yada bir öğrencinin okulunu okuması gerekirken inançları uğruna kafasını karıştırıp eğitiminden geri bırakan faktörlerin üzerine gidilmeli. bir kimse ceza aldıysa yasal yollardan propaganda yaptığını idda ediyorsa bu sosyalizmin yasalarla engellendiğini gösterir, bence yaptığı eylemde bu haberle birlikte anılmalıydıki vicdani olarak bizlerde bir karar verelim. molotof mu atmış? belediye otobüsü taşlayıp zararmı vermiş vatandaşa? yada elinde megafon fikir ve düşünce beyanındamı bulunmuş. bence eksik ve taraflı bir haber olmuş bu.
 
KIZIMIZ fransadan gelmis ve Türkiyede caddeleri esitlik özgürlük nidalari ile inletmis...!!!

Biri kalkip sorsa A be kizim senin ömrün Fransada gecmis , Esitligin , özgürlügün ve dahi bircok Sosyalistlerin kli$e sloganlarinin özlerinin IRZINA gecen aga-baba si Fransada acep derim ki neler yapmis ...?

Tansxx sen dindarsin ben imkanlarim ölcüsünde dinimi hemde Almanya gibi hristiyan ve milliyetcilikte hicbir devletin eline su dökemeyecegi bir devlette yasiyorum ,neden bizi seni beni birgün alipta 4 yil ceza ve 10.00 lira kefalet parasi faturasi önümüze koymuyorlar....?

Haa ben Almanyada islami yasamak adina kiliseleri atese verirsem , polise askere yapmadigimi özgürlük esitlik ve islam adina birakmazsam , devletin polisine arabasina bankalarina tren ve otobüslerine esitlik özgürlük diyerek zarar versem var ya Allahima birak 4 yil cezayi derimi soyarlar...

Kimse kimseyi kandirmasin , bunlar tipik marksist ve komünist yapilanmanin ülke terörü olusumlaridir.. Esitlik -özgürlük bahabe diger devletlerin kuklaligina gönüllü beyinlerini teslim edenlerin terörü $ahane...

Tabi ardindanda , MAGDUR u oynayacaksin ki , sesini daha cok duyurmus ilgiyide üzerine cekmis olacaksin...

40 senedir bunlarin alayi ayni..
 
yasal çerçeveler içersinde ise neden ceza almışlar?
Sosyalist olmak ve bu bağlamda haksızlıklara karışı mücadele vermek tarih boyunca hep illegal olarak kabul edilmiş ve gerekli cezalar verilmiştir.
Adil yargı diye bir şey yoktur sayın tansxx.
Bir yargı sistemi vardır elbet fakat kimler için doğru işlediğini biliyor musunuz?

bir öğrencinin okulunu okuması gerekirken inançları uğruna kafasını karıştırıp eğitiminden geri bırakan faktörlerin üzerine gidilmeli.
Bu düşünceniz doğru değildir bence.
İnsanların ne zaman, nerde nasıl düşünmesi gerektiğini kontrol altına almak olur ki bu da her yönüyle insan haklarına ve özgürlüğüne vurulmuş en büyük darbe sayılır..

bir kimse ceza aldıysa yasal yollardan propaganda yaptığını idda ediyorsa bu sosyalizmin yasalarla engellendiğini gösterir,
:)
Kesinlikle doğrudur; sosyalizm (emeğin iktidarı) her zaman keyfi gıcırlar nezdinde yasadışı bir harekettir.

bence yaptığı eylemde bu haberle birlikte anılmalıydıki vicdani olarak bizlerde bir karar verelim. molotof mu atmış? belediye otobüsü taşlayıp zararmı vermiş vatandaşa? yada elinde megafon fikir ve düşünce beyanındamı bulunmuş. bence eksik ve taraflı bir haber olmuş bu.
Haklısınız fakat bunlar olmadan da sosyalist düşünce her daim bastırılmak istenmiş ve cezalandırılmıştır.
Tarih bunun örnekleriyle doludur.
Mesela sadece pankart açıp harçların kaldırılmasını isteyen öğrenciler bile aylarca-yıllarca hapis yatmışlardır.
Yani sosyalist düşünceyi hapsetmek için suçlu olması gerekmiyor, sesinin çıkması bile çok büyük suç unsurudur kapitalist yargıda..
 
ben imkanlarim ölcüsünde dinimi hemde Almanya gibi hristiyan ve milliyetcilikte hicbir devletin eline su dökemeyecegi bir devlette yasiyorum ,neden bizi seni beni birgün alipta 4 yil ceza ve 10.00 lira kefalet parasi faturasi önümüze koymuyorlar....?
Sıradan insanları cezalandırmak diye bir kural yoktur sayın komando aklınızda bulunsun..

Haa ben Almanyada islami yasamak adina kiliseleri atese verirsem , polise askere yapmadigimi özgürlük esitlik ve islam adina birakmazsam , devletin polisine arabasina bankalarina tren ve otobüslerine esitlik özgürlük diyerek zarar versem var ya Allahima birak 4 yil cezayi derimi soyarlar...
Umarım birgün bunları yaşamak zorunda kalmazsınız.
Böyle dememin nedenini anlıyor musunuz bilmeme ama, insanın düşüncesinden dolayı tüm imkanlardan nasıl yoksun bıraklıdığını, dışlandığını hiç kimsenin yaşamasını istemem..

Kimse kimseyi kandirmasin , bunlar tipik marksist ve komünist yapilanmanin ülke terörü olusumlaridir.. Esitlik -özgürlük bahabe diger devletlerin kuklaligina gönüllü beyinlerini teslim edenlerin terörü $ahane...

Elbette Marksist-Komünist harekettir sosyalistlerin mücadele anlayışı.
Fakat yanıldığınız birşey var, komünistlerin geleneğinde kulluk, kuklalık, maşalık yoktur.
Eğer öyle olsaydı her şeye boyun eğen sıradan insanlar gibi olurlardı..

Kendinize sorun bir:
Hayatınızda hiç egemen güçlerin, iktidarların yanlışlarına tepki gösterdiğiniz oldu mu, sokağa çıkıp bu yanlıştır diye haykırdınız mı hiç.
Eğer bunları hiç yapmadıysanız, siz sıradan sadık insanlardansınız ve her şeye boyun eğen tam bir kuklasınız..
 
selam ederim;

siz sıradan sadık insanlardansınız ve her şeye boyun eğen tam bir kuklasınız..

sevgili sosyalist cumhuriyet rejimi ne için var? neden çok partili sistem var? işte her canı sıkılan eline pankart alıp yollara çıkmasın her düşünce ve fikirden insanın bir araya geldiği toplumda çoğunluğun benimsediği ideoloji ve fikirlerin icraa edilmesi için. medeni ülkelerde dediğiniz gibi olmuyor işler. her insanın oyu var seçim hakkı var. daha ne olsun? hee dersenizki benim istediğim ideoloji olacak yollara düşelim protesto edelim bunuda yasal çerçevelerde yapıp hükümetin yada muhalefetin dikkatini haklılığınızla çekebilirseniz onlarda buna göre yasalar yolu ile gündeme getirip yine bir oylama ile icraata geçirirler. her canı sıkılan pankart alıp yola düşecekse biz bu cumhuriyet rejiminden vazgeçelim. yada cumhuriyet rejiminin eksiklerini tartışalım. bizim evimizde oturuyor olmamız koyun sürüsü olmamızdan değil medeni insan olmamızdandır. hatırlarsanız ortadoğu karıştığında bazı muhalefet partileri bizim halkımız neden yollara düşmüyor sizlerde çıkın sokağa diye halkı galeyana getirmeye çalıştılar ama başarılı olamadılar neden? çünkü bizim halkımız düşünmeden yapılan bu cağrılar yüzünden çok kardeş kanı döktü. cumhuriyet demek fikir ve düşünceyi pankartla değil kullandığı oy ile desteklemektir. fakat protesto edip hiçbir partiye oy vermiyorum demek sizin söylediğiniz yere çıkıyor. ne olacaksa olsun bana ne? gibi bir seçim hakkıdır oda. bu seçim hakkı bile cumhuriyette geçerli bir protestodur.
 
Son düzenleme:
Kendinize sorun bir:
Hayatınızda hiç egemen güçlerin, iktidarların yanlışlarına tepki gösterdiğiniz oldu mu, sokağa çıkıp bu yanlıştır diye haykırdınız mı hiç.
Eğer bunları hiç yapmadıysanız, siz sıradan sadık insanlardansınız ve her şeye boyun eğen tam bir kuklasınız..

Sosyalist körlük istem dI$IDIR ama bakarkör olmak , baktiginin ZIDDI ni algilamak beyinde insanin kendi eli ile olusturdugu zafiyettir...

Siz diyorsunuz ki ; SADIK ve BOYUN EGMEYEN , kukla olmayan biri olmak icin , Egemen güclere ve iktidarlarin yaptigi her yanlista sokaga cikmali nerede banka , halk otobüsü , askeri ve polis araci varsa molotof larla , beyzbol sopalari ve havai fisekleri bomba gibi kullanarak tahrip etmeli , ve üniformali gördügümüzde taslarla sopalarla saldirmali....!

Tepki bumu..?

Bir ülkede hersey yasalarla SINIRLARI cizilmis ise , o ülkede yasayanlar bu yasalari begensede begenmesede uymak zorunda..

Ben adam gibi yapilan bircok eylemde gördüm, millet iznini almis belediye yada emniyet yer göstermis burada protestonuzu yapin su saatten $u saate kadar diye..

Simdi protesto sesini duyurmak ise yetkili makam yerde verdi ise, cagirirsin basini o saatte toplarsin milleti diyecegini dersin... dert bu ise..

Ama dert baska ise , toplanmak icin size gösterilen yerin bir sokak ötesinde yapmak istersiniz , ama güvenlik güclerine denilmistir ki gösteri burada yapilacak ama siz gösteri degil bir sekilde arbede icin o SINIRI gecmek istersiniz...tabi engel olunur arbede cikar sizler yakar-yikarsiniz polis yada timler engel olur joplar biber gazi vs... sonra cikarsiniz bu ülkede demokrasi ve özgürlük yok...


Bizde siz gibi beyinlerinin kumandasini SINIRLARIMIZIN ötesindekilere teslim etmislere bu yaptiginiz protesto yada hak aramasi degil baska birilerinin ma$aligini yapmaktir dedigimizde , kontr-atak yaparak siz düzenin HIMBILLASTIRDIGI kuklalarsiniz, sessiz ama yasayan cesetsiniz gibi abuk-subuk ataklarda bulunursunuz...


$imdiye kadar bu konu basliginda yazdiklarimi bir kenara birak..Delikanlica sadece $unun cevabini tüm samimiyetinle cevap ver, ama konuyu saptirmadan istedigin cevabi degil sorunun cevabini ver verebileceksen...

$imdi Türkiye Marksiz bir sistemle Dünyanin 1 numarali Komünist ülkesi olsa , basindada Lenin gibi stalin gibi biri var..Biz bu forumdaki tüm üyelerle anlasip süpermeydan ailesi olarak bir yer tayin edip toplansak , Hepimizin elinde farkli yazilarin oldugu pankartlarla toplandigimiz noktadan TBMM binasina dogru kalabalik bir grup halinde slogan ata ata ; Biz komünizm istemiyoruz, kurtulus islamda Seriat istiyoruz...! Yada M.Kemal Atatürk 'ün kurdugu sizin YIktiginiz Cumhuriyeti geri istiyoruz ...! yada biz kapitalist bir düzen istiyoruz yani komüniszm disinda herhangi bir yönetim sistemi istiyoruz diye slogan ata ata etrafi yaka yaka, önümüze gelen komünist askerleri yika yika , tamami devlete ait olmasi gereken kamu kurumlarinin binalarini atese vere vere... TBMM binasina dogru yürümeye baslasak , simdi ciyyak ciyyak bagiran özgürlük yok ! diyen komünistler bizim o yolda yürümemiz icin sagi-solu harap ederek sloganlar atarak yürümemiz icin tüm yollara ciceklerle donatirlarmiydi..? Komünizm rejiminin güvenlik kuvvetleri bizim yürüyecegimiz yollarin iki tarafina kortej olusturup alkislarla Afferim be size...! Ne güzel hak ariyorsunuz...! Hayran olduk süpermeydan ailesi size falan dermiydi...?

Yoksa tarih tekerrürden ibarettir sözüne istinaden , birak o caddede hepimizi kursuna dizmeyi , bu toplanmayi önceden KGB tarzi olusumla haber alip evlerimizin kapilarindan daha cikmak icin attigimiz ilk adimda armut gibi oraciga tek kursunla indiriverirlermiydi, hani SIRF komünizme birak dil uzatmayi sessiz kalip destek olmayan yüzbinleri katleden bir sistem kendine hakaret eden karsi cikan zid bir sistemi isteyen insanlari inan evden cikmadan tesbit edip berteraf edermiydi ..? merak ediyorum sadece
 
Son düzenleme:
Bakınız arkadaşlar;
Rejim, yönetim ne olursa olsun, eğer bir yanlışlık varsa, o rejimi, tekelleştirenlerin başına yıkmalıyız halk olarak.
Çünkü rejimi de devleti de var eden bizleriz.
Hiç kimsenin bizleri kullanmasına, mağdur etmesine, ayrıştırmasına, birbirimize düşman etmesine hakkı yoktur, buna müsade etmemeliyiz.
Protestolar ise demokrasinin en temel hakkıdır.
Ülkenin veya şehirlerin her yeri halka aittir ve bu halk istediği yerde protestosunu yapma hakkına sahiptir.

Seçimlere katılıp oy kullanarak birilerini tercih etmiş olabiliriz.
Fakat o seçilenler kim olursa olsun, şayet yanlış yapıyorlarsa eğer, onlara dur deme hakkımız vardır.
Dur demediğimiz sürece yanlışların sonu gelmez.
Tarihin hiç bir döneminde insanlar susarak haklarını elde etmemişlerdir.
Tüm haklar bedel ödenerek kazanılmıştır ve birileri iktidar oldu diye bu kazanımlardan halk olarak bizleri yoksun bırakamaz.

Şayet kapitalist dünyada yaşanan olumsuzluklar sosyalist bir dünyada da yaşanmış olsaydı, tavrım da düşüncem de asla değişmezdi.
Dünyaya hakim olan anlayış kapitalizm olduğu ve bu olumsuzluklar kapitalist düzende yaşandığı için doğal olarak tepkimiz mevcut sisteme karşıdır.
Olur da bir gün sosyalist yaşam hayata geçerse, aynı sıkıntılar sosyalizmde de yaşanırsa, işte o zaman yine yanlışlara karşı mücadelem devam eder.
Bundan en küçük şüpheniz olmasın.
Çünkü hiç bir anlayış insandan üstün ve değerli değildir..
İnsana zulmedenler kimler olursa olsun, hangi rejim olursa olsun, bir insan olarak onun karşısındayım..

Benim düşüncem şimdilik bunlardan ibaret.
Şayet varsa birilerinin yanlışlığı, bunun suçlusu ben değilimdir, haberiniz ola :)

Umarım cevapsız kalan sorularınız olmamıştır..
 
Sosyalist yine senden beklenen bir tavir sergiledin, tahmin ettigim gibi soruya cevap vermedin istedigin cevabi verdin... Yani Ayni Karakteri sergiledin KACAK GÜRE$..

Bu yazimdan bir önceki yazimda , protesto nun en dogal birey hakki oldugunu ama temelde Komünizm i savunan ve diger baska fikirleri savunan pkk tkp yani marjinal olusumlardakilerin toplanip yaptiklarinin protesto ve hak arayisi bir seye yada seylere yanlislara haksizliklara deginmek temas etmek halka duyurmak iktidarin dikkatini cekmek olmadigini , Arbede ve kargasa ile ortaligi terörize etmek adini bu sekilde duyurmak yönteminde hareket ettigini bu ülkede bilmeyenmi var...?

Madem bu kadar yürekliler , korkak SICANLAR gibi neden agizlarini burunlarini ka$kol larla kapatip meydanlara cikiyorlar...?

Bedel ödemekten bahsediyorsun ama ister sizin tayfa isterse diger marjinal ler hem hak arama davasini güdüyor ama ayni kisiler sürekli kendini gizliyor..?

Farzet ki ben azicikta olsa sosyalizme komünizme sempati duyan biri olsam tv yi aciyorum, agizlari burunlari kapali 50-100 kisi ellerinde genellikle Kirmizi ve sari renklerin hakimiyetindeki pankartlar, saga -sola kudurmus itler gibi yol ortasina tekerler yakip Çöp kontenyerlarini yollara barikat olarak devirmis kaldirim taslarini zor-bela ugrasa ugrasa söküp ya para otomatiklerini ya o alandaki dükkanlarin vitrinlerini cam-pencerelerini yikip talan ediyor yada karsisindaki emniyet kuvvetleri ( ki bu insanlarda emekci colu-cocugu icin onlarin rizki icin günde 12 saat calisan insanlar ) ne ya molotof ya söktükleri kaldirim taslarini atan aralarina düsürdülerse bir polis hunharca öldüresiye döven bir görüntü.....
Simdi kendi kendime soruyorum... sempati duydugun olusum iste bu haydi kalk bunlari savun...? Bunlarin tamami haindir, bunlarin tamami hangi grup olursa olsun yemek yedigi kaba ahlaksizca aymazca pisleyen insanlardir...

Hak aramak bu mudur..? Ne sucu var o muhitteki bilmem elektrik malzemesi satan dükkan sahibinin yada bir konfeksiyoncununda tüm camini cercevesini indirirler...?

iktidar kim hangi parti olursa olsun onun yanlisinin bedelini kafasina kaldirim tasi yiyerek ödeyen polisin askerin...?

Sen kalkmis demokraside eylem özgürlügünden bahsediyorsun...

Adam gibi yaptiginiz masumlara zarar vermeden bitirdiginiz bir tane protesto eylemi var mi..? YOK..!!!

Eee sen hala ne diyorsun...?

Ne sorulara cevap var ne bunlara bir aciklaman , ezberlettikleri seyleri gelip burada papagan gibi SIRALIYORSUN fikirlerini özetleyerek ve sorulara cevap vererek tartisabilsek oda olmuyor, istedigin cevaplari yaziyorsun...!!!
 
selam ederim;

sevgili sosyalist seçilip yanlış iş yapıldığı kime göre doğru? seçilip yanlıs is yapana yine seçimde sandıkda dur yada devam denir bunun adı demokrasi ve cumhuriyettir. benim fikrim siz cumhuriyeti eleştirseniz daha mantıklı olacak. aksi taktirde size göre yanlış olan ve coğunluğa göre doğru olan bir kararda sandıkdan devam çıktıysa bu seferde coğunluğun tercihine haksız lık olmuyormu? yoksa coğunlugun fikrine karşılık koyun sürüsü diye çirkin bir yakıştırmamı yapılacakda yollara düşülecek? bu tip davranışlar geçmişte kaldı. insanlar akan kandan gözyaşından nasibini aldı.
 
Son düzenleme:
Üst Alt