• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

SOSYALİST Bakış

Okunuyor :
SOSYALİST Bakış

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İnsanlar bir takım nedenlerden dolayı ırklara, dinlere, dillere, cinslere dolayısıyla farklı yapılanmalara ayrılmış olabilirler.
Bu farklılıkları siyaset malzemesi yaparak insanları iyice ayrıştırmamak gerek.
Çünkü siyasetin görevi insanları diline, dinine, ırkına, cinsine göre değerlendirmek değil, birlik ve beraberliği sağlayarak bu farklılıkları birleştirmek, pekiştirmektir.
Ve ayrıca siyaset, ülke yurttaşlarının huzur ve refah içinde yaşamasını sağlamak, özellikle ekonomik anlamda başarı elde etmek için çaba sarf etmektir.
Aksi halde bölücülüktür.

Bu, böyle biline..

Bu nedenle, hep birlikte darbeye, diktatörlüğe ve insanları bölen ''anlayışlara'' karşı mücadele etmeliyiz.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Laiklik, dinlerin özgürlüğü ve siyasetten uzak tutulmasıdır.
Laikliği reddedenler, dini siyasete alet etmek isteyenlerdir.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Hani darbeciler vatan haini olarak niteleniyor ya:
Diyorum ki acaba darbeci Türkeş ve Kenen Evren de vatan haini midir?

****

Solcular için hain tabiri kullananların hainliklerini izledikçe,
karalamaya değil, pratiğe bak diyesim geliyor.
 
Son düzenleme:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Zaman zaman terbiye ve ahlaktan söz edilir.
Kimileri düşüncesinden, farklı anlayışından, dini inancından dolayı diğerlerini ahlaksız ve terbiyesiz olarak niteler.
Oysa senin için terbiye ve ahlaklı olan şey, başkaları için terbiyesizlik ve ahlaksızlık olarak görülebilir.
Şöyle ki: Mesela bazıları için 4 kadın almak terbiye ve ahlak sınırları içinde değerlendirilirken, bazıları için en büyük ahlaksızlık olarak görülmektedir.
Ya da bazı anlayışlar için 12-13 yaşındaki kızlarla evlenmek ahlak kuralları içinde değerlendirilirken, bazı anlayışlar için bu durum ayıplanmaktadır.
İşte o nedenle, evrensel olmayan ahlak sadece belli bir kitleyi bağlar.
Bundan dolayı farklı kültürleri, farklı anlayışları ahlaksız olarak değerlendirmek doğru değildir.
 
Son düzenleme:

Mustad'af

Tecrübeli
Üye
Laiklik, dinlerin özgürlüğü ve siyasetten uzak tutulmasıdır.
Laikliği reddedenler, dini siyasete alet etmek isteyenlerdir.
Merhabalar,
Laikliğin kökeninde dine karşı bir başkaldırı vardır.
Bugün gelinen noktada, eğer din ve vicdan özgürlüğünü sağlıyorsa, evet diyoruz.
Lakin bu ülkede laiklik kabul edildiği günden beri dindarların nefesini kesmek için kullanılmıştır.
Dolayısıyla karşı çıkanlar siyasete dini alet etmek isteyenler değil, siyasetin bütünüyle dine karşı olup, dindarlara yaşam alanı bırakmak istemesidir.Zira din sadece inanmaktan ibaret değildir.Onun hayata bakan tarafı vardır.Ferdin inancının bu tarafına engel olmak, hakk gasbıdır.Bunu da dini inandığı gibi yaşamak isteyenler reddeder.
En azından yaşadıklarımız bunun isbatıdır.
Sevgiyle...
 
Son düzenleme:

bursali68

Amatör
Üye
Her etki sonucunda tepkiyi doğurur/ortaya çıkartır.Dini etki sonucunda dine karşı başkaldırıyı, din karşıtı etki de dini başkaldırıyı körükler, doğurur/ortaya çıkartır.Bu fizikte dahi böyledir...

Laiklik, " hangi din " olursa olsun devlet işlerine, yönetim işlerine, siyasete bulaşmayı reddeder...Bundan daha doğal da bir şey yoktur.Dini kurallara göre yönetilecek ise bir ülke " HANGİ DİNE " ait kurallar ile yönetilecek...? Dinlerin kendi içerisinde farklılıkları, bakış açılarında değişiklikler, hayata uyarlanışı ve içerisinde oluşunda birbirine göre farklılıklar bulunmaktadır...Şu an toplumun çoğunluğu " Müslüman " diyerek, buna ait davranışlara izin vermek, diğer inançtaki insanlar üzerinde bir baskı etki değil midir...? Ve bu da gayet doğal olarak diğerlerinin " Müslümanlığa " karşı bir başkaldırıya sebep olmaz mı...? Peki nereye kadar bu zıtlaşma...? Bu zıtlaşma ister kabul edelim, ister etmeyelim LAİKLİĞİ doğru uygulamaya kadar sürüp gidecektir...Bir yönetimi seçerken, kuruma ait yöneticiye oy verirken dahi " Ulul Emr " konusuna bağlı kalındığında bunun ne kadar yanlış olduğunu gördüğümüz, bizzat iliklerimize kadar hissettiğimiz günlerde yaşıyor ve olanlara şahit oluyoruz...

İşte bu nedenle LAİKLİK olmazsa olmazlardandır...Hem bir MOZAİK olacağız, hem de LAİKLİĞİN yerlebir olması için uğraş vereceğiz...Bu tutarlı bir davranış değildir...

Toplum olarak CEHALETİN DORUKLARINDA bir toplumuz, böyle olunca da herşeyin kabaca tabirle " BOKUNU ÇIKARTMAYI SEVEN " bir toplum olduk...

* Temizlik imandan gelir sözünü sadece ağızlarda sakız eden ancak eylemde bunu gösteremeyen PİS bir toplumuz, temizlik hak getire...

*İnanılan kitapta dahi her türlü aşırılık men edilmişken, uyarılmışken AŞIRILIKLARI seven bir toplumuz...

*İnançlar gereği masum hayatlara zarar verilmemesi gerektiği bildirilmişken hala daha LİNÇ kültüründen arınamamış bir toplumuz...

*Kölelik kaldırılmış, üzerinden çok zaman geçmişken günümüzde hala değişik versiyonları olan FEODALİZMİN pençesinde debelenip duran bir toplumuz...

*Doğrunun yanında, yanlışın karşısında durmamız bize inancımız tarafından söylendiği halde YANLIŞ ları söylemekten geri duran " bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın " mantığını devam ettiren bir toplumuz...

*Hak-Adalet gibi evrensel bakış açıları inancımızın içerisinde olduğu halde hala daha İNANCA göre muamele eden toplumuz (bizden veya öteki)...

Sonra da LAİKLİK TU KAKA...! Öyle mi...?

İnancını çevreye İLAN edebilmek için hertürlü entrikayı çeviren, dinde gösterişe yer olmadığı halde " ye kürküm ye " misali " aaaa bakın ben Müslümanım, şuyum, buyum " davranışlarını insanların gözüne kaka kaka yapan ve bundan da nemalanmayı bekleyen bir toplumdan LAİKLİK anlayışını anlamalarını beklemek HAYALDİR...!

Ayrıca şöyle düşündüğümüzde de SOKAKLAR çelişki yumağı halinde görünüyor...:

Vatandaş...: Eeeeee efendim, bizler Müslüman çoğunluğuz ve bizim " millet " olarak takdirimizle seçtiklerimiz yönetimde...( DEMOKRASİ nin en doğal kuralı SEÇİM )

Yönetim....: Millet ( milletten kasıt, kendilerini iktidara taşıyanlar sadece ) bizi takdir etti, yönetim ehliyetini bize verdi, Müslüman çoğunluktur bu ülke ve bu doğrultuda yürüyecektir...( ÇOĞUNLUKÇU Demokrasi, ileri boyutu OTOKRASİ, daha ileri boyutu rejim değişikliği ve DİKATATÖRLÜK )

Şimdi soru şu....: Günlerdir DEMOKRASİ ŞÖLENİ adı altında meydanlarda toplananlar HANGİ TARZ DEMOKRASİ yi kurtardı, hangi tarz demokrasiyi istiyor....?

Demokrasi algısı ve anlayışında da bir sorun var gibi...! Çünkü Çoğunlukçu demokrasi ödüllendirilirse, OTOKRASİ ye, Otokrasi ödüllendirilirse DİKTATÖRLÜĞE gider ve demokrasiyi, yöneticileri seçmeyi RÜYAMIZDA görürüz...Anılarımızda canlanır sadece...


Koyulaştırarak yaptığım eleştiriyi Laiklik ve Din açısından da düşündüğümüzde konu daha da derin hale gelmektedir...HANGİ dinden etkilenerek yönetim...? O gün hangi din çoğunluktaysa o dinden etkilenerek yönetim....! Öyle mi...?
 
Son düzenleme:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Komünist olmak ayrıcalıktır.
Her şeyden önce hiç kimse başka birine muhtaç değildir.
Herkes eşit bir konumdadır.
Herkes başı dik ve onurlu yaşar bu düzende.
Asla burjuvazinin, emperyalizmin, sahtekar dincilerin kuklası olmaz.
Komünizm halkını her daim karakterli, kişilikli, boyun eğmeyen, asla başkalarının güdümünde olmayan bir nitelikte ve kalitede yetiştirir.
O nedenle, hiç vakit kaybetmeden, sömürü ve kölelikten arınmak için, tek çare Komünizme yol almaktır.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Millilikten, milli duruştan söz ediyorlar ama milli varlıklarımızı elin İngiliz'ine, Amerikalısına, İsrail'ine, Arabına satmaktan geri durmuyorlar.
Nasıl milliliktir, nasıl milli duruştur anlamakta zorlanıyorum.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Demokrasi takiyecilerine;

Demokrasi ve laikliğin kurucusu olduğu için Atatürk'ten nefret edenlerin demokrasi taraftarı olduğuna nasıl inanabiliriz ki?

Demokrasi anlayışına bakar mısınız;
Yaşasın demokrasi, kahrolsun laiklik!
Bir darbe de demokrasimiz yemekte...

Demokrasi ve AKP
Demokrasi ve MHP
İnansak mı ki?

Hele bunlara demokrasinin ne olduğunu, kurallarını, gerekliliklerini anlat, hepsi Kahrolsun Demokrasi diye çığırmaya başlar. Geçmişte olduğu gibi.
Çünkü yaşamın her döneminde demokrasi mücadelesi verenler bunlar tarafından kafir ve terörist olarak görülmekteydi.
O nedenle, bu demokrasi anlayışı bana çok garip ve sahte geliyor.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Uyuşturucunun etkisine bakar mısınız;
koca koca generalleri bile ihanete, katliama sürüklüyor!

Bu kalkışma Karl Marx'ı ne kadar da haklı çıkarmıştır:
“Din Toplumun Afyonudur”… Karl Marx

*****

Hiçbir Cemaat masum değildir.
Hepsinin hedefi siyasi iktidardır.
Ve gün geldiğinde cihat diyeceklerdir.
O nedenle, tüm cemaatlerin tasfiyesi için mücadele etmeliyiz.
Aksi halde FETÖ'de ve diğerlerinde olduğu gibi, ''BİYH, KANDIRILMIŞIZ'' demek zorunda kalırız.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt