• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

SOSYALİST Bakış

Okunuyor :
SOSYALİST Bakış

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İnci

Kıdemli
Üye
SOSYALİST sana bir tavsiyem olacak. Bu şekilde konu açmak yerine bu yazdıklarını bir bütün halinde, makale olarak yazıp makale bölümünde paylaşsan daha iyi olmaz mıydı?
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
SOSYALİST sana bir tavsiyem olacak. Bu şekilde konu açmak yerine bu yazdıklarını bir bütün halinde, makale olarak yazıp makale bölümünde paylaşsan daha iyi olmaz mıydı?
Haklısınız, elbette daha güzel olur ama böyle an itibariyle aklıma geleni anında yazabiliyorum işte :)
Teşekkür ederim güzel bayan İnci Hanım:)

- - - Güncellendi - - -

Devletin korunması, güçlü kılınması, bağımsızlığı, zenginliği, barışın sağlanması, halkın huzur ve refahı, farklılıkların kardeşliği, birlik ve beraberlik, demokrasi, adalet, dayanışma, eşitlik, paylaşım, hak ve özgürlükler isteniyorsa, değer olarak insanı hedefe koyduğumuzda, milliyetçiliğin ırksal yaklaşımı ve ekonomi politiği olan kapitalizm seyrinde şekillenen liberalizm tercihi bu anlayışa vurulan en büyük darbedir.
Bu nedenle başta milliyetçiler olmak üzere bu ülkeyi ve ülke halkını gerçekten sevdiğine inananların, siyasi düşüncesini ve ekonomi politiğini yeniden gözden geçirmesi, değerlendirmesi gerekmektedir.

- - - Güncellendi - - -

Milliyetçilik, kapitalizm ekseninde sözde milleti adına sömürüye dayalı ekonomi politik anlayışla kendi ülkesini diğer ülkelere karşı güçlü kılmayı, öteki ülkelerden daha üstün niteliklere taşımayı amaçlar.
Oysa sermayenin çıkarlarına hizmet eden bu yapılanmanın ülke yararına değil, zararına olduğunu dünya tarihinin her döneminde görmek mümkündür.
Çünkü devlet içinde hâkimiyeti ele geçiren sermayenin yönlendirmesiyle silahlanma yarışında olan devletler güç ve kazanımlarını bu gibi insani olmayan savaş araçlarına yatırmış, eksik edilmeyen savaşlarla milyonlar katledilmiş, büyük ekonomik çöküntü yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Bu nasıl bir yapılanmadır:
Kimileri başını sokacak küçük bir kulübe bulamazken, kimileri apartmanlarının,
yatlarının, katlarının, lüks arabalarının sayısını bilmez.

İçinde yaşadığımız düzen budur:
Paranız varsa tüm kapılar ardına kadar açılır size.
Paranız yoksa o kapılar bir bir kapanır yüzünüze.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Nasıl ki erkekler bayanların saçları dahil her yerinden etkileniyor ve bu nedenle bayanların her tarafını kapatmasını istiyorsa, aynı etkilenme durumu bayanlar için de söz konusu olabilir.
O nedenle erkeklerin de saçları, gözleri, yanakları ve dudakları kapanmalıdır.
Mantık denen şey varsa..
 
Son düzenleme:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Kardelen başkaldırışıdır benimkisi
Tutunabilmek için hayata
İsyanım zarar vermek değil
Birlikte kucaklamaktır güneşi
Bakmayın asiymiş gibi duruşuma
Kardelen göz kırpmasıdır uyanışım :prv:
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Milliyetçiliğin ortak tanımı ve ‘’millet’’ kavramı üzerinden basit bir örnek vermek gerekirse şöyle bir durum çıkıyor ortya:

Ana, baba ve beş çocuklu bir aileyi devlet olarak kabul edelim.
Ana ve baba devletin kurumsal yapısını, çocuklar ise devleti oluşturan halkları temsil etsin.
Çocuklardan üçü ana ve baba gibi düşünmekte, diğer ikisi ise farklı özellikler taşımakta, farklı düşünmektedir.
Ana ve baba kendileri gibi düşünen çocuklarını daha çok seviyor ve ‘’değerlerinden’’ dolayı kendine daha yakın bulduğu için ailenin tüm olanaklardan yararlandırıyor.
Diğer ikisini de benimsiyor ama farklılaşan değerlerinden ve düşüncelerinden dolayı diğer evlatları kadar sevmediği ve kendisine yakın hissetmediği için bir takım imkânlardan yoksun kılıyor.
Bunun sonucunda aile içinde huzursuzluk baş gösteriyor, kutuplaşmalar ortaya çıkıyor.
Bu gibi ayrıştırmaların etkisiyle o aile hiçbir zaman mutlu olamıyor, zıtlaşmalar, kavgalar ve bölünmeler baş gösteriyor.

İşte, milliyetçiliğin; millet ve ulus kavramından ortaya çıkan sonuç buna benzemektedir.
Bu nedenle çağdaş milliyetçilik, birlik, beraberlik ve dayanışma adına anlamsız hırsı bir kenara bırakıp, aklın yolunu tercih etmek daha medeni, daha barışçıl, daha doğru olacaktır.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Sağ ve Sosyal demokrat anlayışlı Milliyetçiliğin ekonomi politiğindeki tercihlerine baktığımızda her iki anlayış da tüzük, program ve ilkelerinde ekonomi politikasını kapitalizm eksenli karma ekonomi yapılanmasından yana göstermiştir.
Fakat bu tercih süreç içinde liberalizme evrilerek sömürü üzerine inşa edilen küresel ekonomiye dönüşmüş, halkın malı olan KİT’lerin özelleştirilerek yerli ve yabancı sermayeye talan edilircesine yok pahasına satılmasına sessiz ve seyirci kalmış, hala programlarında yer almasına rağmen karma ekonomi politikaları yok sayılmıştır.
Diğer bir deyişle, liberalizme boyun eğmişlerdir.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
SOSYALİZM,
%15'e KAYMAK yedirmek,
%25'e YOĞURT yedirmek
%35'e ŞIRAT (yoğurt suyu) içirmek,
%25'i AÇ bırakmak değil,
tüm vatan evlatlarına KAYMAKLI YOĞURT yedirmektir.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Geldi sanırım zamanı
Kucaklamanın mavi alevleri
Dağlayacak biliyorum biraz
Yakacak bir yerlerimi
Umut inatları acılı olur, bilirim
Çekeceğim beşikteki bebeklere
Yudum yudum içeceğim doğacaklara
Kavganızı ben yapacağım
Ben yaşayacağım acınızı
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Şikâyetlerimiz, sorunlarımız, sıkıntılarımız, yaşadıklarımız, başımıza gelenler veya gelmeyenler için alıştırılmışız, ‘’kaderimizdir’' demeye.

Böyle teselli ediliriz; egemenlerce susturulmak adına, keyfi yerinde olanların keyfinin bozulmaması adına, inancımız adına, ya da rahatlamak için.

Oysa ne hikmetse tüm bu olumsuzlukların, acıların yüzde doksanı bizim kaderimiz olur, biz yoksullar çekeriz kaderin çilesini hep!

Keyifli burjuvazi, hali vakti yerinde olan ve bu ‘’kötü kaderden'' nasiplenenlerin oranı ise çok düşüktür.
O da, hayatın kısacık bölümlerinde yaşarlar bu kötü kaderlerini.
Biz ise çekeriz ömür boyu.

Varsılların torpilli bu durumuna baktığımızda, ‘’kader bize kalleşlik yapmakta, tüm oyunlarını bizimiçin oynamakta’’ diyesi geliyor insanın!
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt