• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Soru-Allah nerededir ?

• Konbuyu başlatan Ammar
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 51
  • Görüntüleme 6K

Okunuyor :
Soru-Allah nerededir ?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bence biraz araştır nerde olabileceğini, dikkat ediyorum konuları kendi mantığınla cevaplıyorsun sana yanlış yaptığını bildirmek isterim. Çünkü Allah nerdedir sorusuna yalnış cevap insanı dinden çıkarabilir.

Rahman arşa istiva etti ayetinden ve Göktekinin sizi yere geçirmesinden emin mi oldunuz ayetinden anlaşılacağı gibi Allah semadadır.

Allah'ın Resulu bir kadın köleye Allah nerdedir diye sorduğunda kadın parmağıyla semayı göstermiş ve Peygamber efendimizde bu mümine bir kadındır onu azad edebilirsin demiştir.
Zaten bir çok ayet ve hadis Allahın semada olduğu söylüyor ama arkadaş öyle bir şekil soruyorki ..O tarikat üyesi zatin Gerçekten garip,saçma bir cevap verdiği,saçma sapan bir yer falan söylediği geliyor akla ama değilmiş..:))

Soru garip gelebilir, böyle sorumu olur diyen olabilir, ama bir tarikat üyesi zat tarafından saçma bir cevap duydum ona istinaden araştırdım ve doğrusunu öğrendim önemli bir konudur, bu soruya cevap veremeyecek o kadar çok insan olacak ki...
Saçma bir cevap duydum derken gerçekten saçma bir cevap bekliyorsun ...ki değil Allahın gökte olduğunu bugün bir çocuk bile biliyor,benim kızlarımda ama gönül isterse biraz önce saçma bulunan cevabım gibi yanındada hissedersin.Havaya bakmaya gerek yok sadece...:)

Ammar

Kıdemli
Üye
Adam ALLAH C.C semadadır demedi ki; Adam ALLAH C.C her yerdedir dedi mekandan münezzehtir dedi...:prv:

1 sayfa önceki cevap dikkat :

Açıklama : İmam Ebu Hanife (r.h.) Allah’ın gökte olduğunu bilmeyenin kafir olabileceğini beyan ederken biz nasıl olurda bu güzel İmam’ın akidesini doğrulamayız ?Biz İmam Ebu Hanife’den çok daha iyi mi biliyoruz ki; Allah her yerde demeye cesaret ediyoruz ?

Buda senin verdiğin cevap

HTML:
Gerçektende saçma bir soru ..:)
Böbreğimizin,kalbimizin yeri sorulsa yada bir adres sorulsa gösterilir.Ama bu dünyayı,kainatı,bizler gibi mahlukları yaratmış [U]Allah için böyle bir soru sorulamaz.Nerde ne zaman düşünürsen zaten ordadır[/U] gözünle görmen gerekmez,hissedersin o yüce kudreti bence...

Son düzenleme:
E

Ebu-Ahmet-Musab

Ziyaretci
Bir önceki yorumumda belirttiğim gibi Peygamber efendimiz azad edilmek için getirilen bir köle kadına bu soruyu sormuştur.

Peygamber Efendimizinde (S.A.S.) sormuş olduğu bu soruya saçma demek bir hatadır. Hatada insanlara mahsustur. Bu konuyu okuyan kimselerde durumu anlamışlardır inşaallah!

Hala Rabbi'nin nerde olduğunu bilmeyen milyonlarca insan olduğunu düşünüyorum. Bilmeyen öğrenmiştir ve başkalarınada öğretecektir. Bunda elbetteki fayda vardır. O yüzden bu konu için Ammar arkadaşımıza ben teşekkür ediyorum.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Tevratın tanrısıda göktedir. islam Peygamberide oradan alıntı yapmış muhtemelen.

Müslümanlar pek sözünü etmezdi halbuki gökteki allahtan.

Ammar

Kıdemli
Üye
MÜSLÜMANLAR sözünü hep ederdi, TEVRAT daki ALLAH C.C emirlerini tasdik eder ve bozdukları kitabın orjinalini anlatır...

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Yüce Allah... Bir kudsi hadisinde şöyle buyurmuştur . ben hiç bir yere sığmam ama mümin kulumun kalbine sığarım...
Cenabı zülcelali şurda diye dar bir kalıba sokmak haksızlıkların en büyüğü olmaz mı ?
Artı yine bir kudsi hadiste yaradan peygamber efendimize şöyle buyurmuştur .. Ey Muhammed kullarım beni sana soracaklardır neye benzediğimi nerde olduğumu merak edecklerdir. onlara deki ben her yerdeyim ... Amennna ve seddekna o her yerde dir . bazen bir kelebeğin kanadında, baznde bir bebeğin yüz hatlarında , bazen bir gülün yaprakları arasında,vs vs Cenabı hüda yı yarattığı her güzel şeyde tefekkür edip te görmek biz günahkar kullarına düşüyor ... tabiki zaman ayırabilirsek

Ammar

Kıdemli
Üye
1.Delil : “Rahman arşa istiva etmiştir.” (Taha, 5)

Açıklama : Allah ayetinde semanın üzerinde ki arşında olduğunu, arşa istiva ettiğini beyan etmektedir. Allah zatının arşın üstünde olduğunu söylerken biz nasıl olurda Allah kalbimizdedir diyebiliriz ? Allah her yerdedir demek doğru olur mu ?

2.Delil : “Gökteki Allah’ın sizi yere geçirmesinden emin mi oldunuz ? ”(Mülk, 16)

Açıklama : “Allah Mülk süresinde zatının gökte olduğunu açıkça beyan etmektedir. Allah zatının gökte olduğunu söylerken biz nasıl olurda Allah her yerde diyebiliriz ? Allah mı doğru söyler yoksa hiçbir delilimiz olmadan aklımızın söyledikleri mi doğru söyler ?

3.Delil: “Allah her gece dünya semasına iner.” (Ahmed bin Hanbel, sahih hadistir.)

Açıklama: “ Rasulullah (s.a.v.) Allah’ın gecenin bir bölümü geçince gök semasından dünya semasına indiğini, Ehl-i Sünnet alimleri bu inmenin de zatı ile olduğunu söylerler.(Bkz:İbn Recep, Fethu’l Bari li şerhi sahihi’l Buhari )

4.Delil: Rasulullah (s.a.v.) huzuruna bir cariye getirildi. Rasulullah (s.a.v.) ona: “Allah nerede ? “ dedi ,

Cariye işaret parmağını kaldırarak “Allah semanın üzerindedir.” dedi. Sonra Rasulullah (s.a.v.) cariyeye “Ben kimim “ dedi. Cariye “Sen Allah Resulüsün “ dedi Rasulullah (s.a.v.) “O’nu azat edin o mümine biridir.” dedi. (Müslim ve diğerleri )

Açıklama: Rasulullah (s.a.v.) açıkça cariyenin “Allah semanın üzerindedir “sözünü reddetmeyip, doğrulamış ve cariye hakkında “O mümine biridir. “ demiştir.

5.Delil: Zeynep annemiz Rasulullah’ın zevcelerine övünerek söylediği şu söz: “Sizi hısımlarınız, Beni de yedi kat gökteki Allah evlendirdi.” (İmam Buhari)

Açıklama: Rasulullah’ın zevcesi açık bir dille Allah’ın yedi kat gökte olduğunu beyan etmektedir.[1]

6.Delil: “Her kim, Rabbim gökte midir bilmiyorum derse kafir olmuştur. Aynı şekilde O, arşının üzerindedir, fakat arş gökte midir, yerde midir bilmiyorum derse kafir olmuştur.” (Fıkhul Ekber, sf, 46)

7.Delil: Ebu Hanife (r.h): “Allah arşına keyfiyetsiz olarak istiva etmiştir.” (Fıkhul Ekber)

Açıklama : İmam Ebu Hanife (r.h.) Allah’ın gökte olduğunu bilmeyenin kafir olabileceğini beyan ederken biz nasıl olurda bu güzel İmam’ın akidesini doğrulamayız ?Biz İmam Ebu Hanife’den çok daha iyi mi biliyoruz ki; Allah her yerde demeye cesaret ediyoruz ?

Görmemiş olabileceğinizi yada okumamış olabileceğinizi umud ederek tekrar ekliyorum...

Dikkat ederseniz ALLAH C.C ve RESULU S.A.S mekanın neresi olduğunu bildiriyor...

Allah’ın gökte olduğunu söylemekle Allah’a mekan tayin etmiş olmaz mıyız ?

Öncelikle bilelim ki, Allah’ın gökte arşına istiva ettiğini, Allah’ın sema üzerinde olduğunu Allah ayeti ve Rasulullah hadisleri söylemektedir. Ayrıca Rasulullah’ın zevceleri, ashabı, tabiin ve dört Müçtehid İmamlar risalelerinde söylemişlerdir. Allah ve Resulünün söylediklerini söylemek, söylediklerine iman etmek gerekmez mi ? Allah ve Rasulu “Allah’ın sema üzerinde” olduğunu ayet ve hadislerle buyurmuşlarsa biz kabul etmeyelim mi ? Eğer, Allah’ın sema üzerinde olduğuna inanmak, Allah’a mekan tayin etmek ise, Allah ve Rasulu ayet ve hadisleri ile mekan tayin etmiş olmazlar mı ? Değerli müslüman, Allah’ın sema üzerindeki arşına istiva ettiği delillerle sabittir. Allah’ın her yerde olduğunu söylemek “Allah’ın ilmiyle, işitmesiyle, görmesiyle, yardımıyla kulunun her zaman yanındadır “ demektir.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
''O müslümanların'' bir tanesinde, siz müslümanların ibadetine (örneğin namaz) benzer birşey bulamazsınız.

Bu, sadece putperestlerde vardı, fakat ne hikmetse Allahın dinine inanlarda yoktu. Sorsanız hepsine peygamber geldi ama hepsi bozdu... Yahu putperestler niye bu ibadet şeklini bozmadı?

Sadece onlarda müslümandı dinlerini tahrif ettiler dersiniz..

Ne neyin tahrif olduğunu bilirsiniz, ne de ne zaman tahrif edildiğini.

Tevrattan alıntı yaptığınız kısımlar hariç, diğerlerini reddedersiniz o kadar.

Gökteki tanrı masalı mitolojide çokça var... Kitaplı dinlerde bu masalı almış olması, tanrıyı göğe sınırlaması, mekana tabi tutması, varlığını evrene indirgemesi, ilahi gücüne aykırı.

Şimdiden arştan kasıt bunlar değil sözlerini okur gibiyim :)

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Allah’ın her yerde olduğunu söylemek “Allah’ın ilmiyle, işitmesiyle, görmesiyle, yardımıyla kulunun her zaman yanındadır “ demektir.

Sn Ammar

Bende bunu anlatmak istemiştim ama hani siz illa kendiniz ben merkezci olmak adına ilave yaptınız :)

Üst Alt