Soru-Allah nerededir ?

Soru garip gelebilir, böyle sorumu olur diyen olabilir, ama bir tarikat üyesi zat tarafından saçma bir cevap duydum ona istinaden araştırdım ve doğrusunu öğrendim önemli bir konudur, bu soruya cevap veremeyecek o kadar çok insan olacak ki...
 
Soru garip gelebilir, böyle sorumu olur diyen olabilir, ama bir tarikat üyesi zat tarafından saçma bir cevap duydum ona istinaden araştırdım ve doğrusunu öğrendim önemli bir konudur, bu soruya cevap veremeyecek o kadar çok insan olacak ki...

Gerçektende saçma bir soru ..:)
Böbreğimizin,kalbimizin yeri sorulsa yada bir adres sorulsa gösterilir.Ama bu dünyayı,kainatı,bizler gibi mahlukları yaratmış Allah için böyle bir soru sorulamaz.Nerde ne zaman düşünürsen zaten ordadır gözünle görmen gerekmez,hissedersin o yüce kudreti bence...
 
Tıpkı senin verdiğin bu saçma cevabı verdi.... doğru cevap gelicek delilleri ile....


başka cevaplarıda bekliyorum...
 
HTML:
Ben de çok istiyorum ama hissedemiyorum bir türlü


Onların kendi sözlerini bozmaları, Allah'ın ayetlerine karşı inkâra
sapmaları, peygamberleri haksız yere öldürmeleri ve: "Kalplerimiz örtülüdür"
demeleri nedeniyle (onları lanetledik.) Hayır; Allah, inkârları dolayısıyla
ona (kalplerine) damga vurmuştur. Onların azı dışında, inanmazlar. (NİSA
SURESİ < / 155)


Dediler ki: "Bizim kalplerimiz örtülüdür." Hayır; Allah, inkârlarından
dolayı onları lanetlemiştir. Bundan dolayı pek azı iman eder. (BAKARA
SURESİ


Onlardan seni dinleyenler vardır; oysa biz, onu kavrayıp anlamalarına (bir
engel olarak) kalpleri üzerine kat kat örtüler ve kulaklarında bir ağırlık
kıldık. Onlar, hangi 'apaçık-belgeyi' görseler, yine ona inanmazlar. Öyle
ki, o inkâr etmekte olanlar, sana geldiklerinde, seninle tartışmaya girerek:
"Bu, öncekilerin uydurma masallarından başka bir şey değildir" derler. (EN'AM
SURESİ < / 25)Biz önlerinde bir sed, arkalarında bir sed çektik. Böylelikle onları
örtüverdik, artık görmezler. (YASİN
SURESİ< 9)

Dediler ki: "Bizi kendisine çağırdığın şeye karşı kalblerimiz bir örtü
içindedir, kulaklarımızda bir ağırlık, bizimle senin aranda bir perde
vardır. Artık sen, (yapabileceğini) yap, biz de gerçekten yapıyoruz." (FUSSİLET
SURESİ < / 5)


"Doğrusu ben, onları bağışlaman için her davet edişimde, onlar parmaklarını
kulaklarına tıkadılar, örtülerini başlarına çektiler ve büyüklük tasladıkça
büyüklük gösterip-direttiler.' (NUH
SURESİ< 7)Belki bu ayetler neden olduğunu anlatır ....
 
E

Ebu-Ahmet-Musab

Ziyaretci
Gerçektende saçma bir soru ..:)
Böbreğimizin,kalbimizin yeri sorulsa yada bir adres sorulsa gösterilir.Ama bu dünyayı,kainatı,bizler gibi mahlukları yaratmış Allah için böyle bir soru sorulamaz.Nerde ne zaman düşünürsen zaten ordadır gözünle görmen gerekmez,hissedersin o yüce kudreti bence...

Bence biraz araştır nerde olabileceğini, dikkat ediyorum konuları kendi mantığınla cevaplıyorsun sana yanlış yaptığını bildirmek isterim. Çünkü Allah nerdedir sorusuna yalnış cevap insanı dinden çıkarabilir.

Rahman arşa istiva etti ayetinden ve Göktekinin sizi yere geçirmesinden emin mi oldunuz ayetinden anlaşılacağı gibi Allah semadadır.

Allah'ın Resulu bir kadın köleye Allah nerdedir diye sorduğunda kadın parmağıyla semayı göstermiş ve Peygamber efendimizde bu mümine bir kadındır onu azad edebilirsin demiştir.
 
Neyse fazla bekletmiyeyim delilleri ile sunayım cevabı...?Allah semadaki arşı üstündedir. Allah her yerde değildir. Allah ilmi, bilmesi, işitmesi, görmesi ile her yerdedir. Bu yüzden Allah her yerde demek itikadi bidattir. Ehli sünnet alimleri ve dört Müçtehid imamlar ve Ebu Hanife (r.a) Allah’ın semada olduğuna, arş’a istiva ettiğine iman ederler.

1.Delil : “Rahman arşa istiva etmiştir.” (Taha, 5)

Açıklama : Allah ayetinde semanın üzerinde ki arşında olduğunu, arşa istiva ettiğini beyan etmektedir. Allah zatının arşın üstünde olduğunu söylerken biz nasıl olurda Allah kalbimizdedir diyebiliriz ? Allah her yerdedir demek doğru olur mu ?

2.Delil : “Gökteki Allah’ın sizi yere geçirmesinden emin mi oldunuz ? ”(Mülk, 16)

Açıklama : “Allah Mülk süresinde zatının gökte olduğunu açıkça beyan etmektedir. Allah zatının gökte olduğunu söylerken biz nasıl olurda Allah her yerde diyebiliriz ? Allah mı doğru söyler yoksa hiçbir delilimiz olmadan aklımızın söyledikleri mi doğru söyler ?

3.Delil: “Allah her gece dünya semasına iner.” (Ahmed bin Hanbel, sahih hadistir.)

Açıklama: “ Rasulullah (s.a.v.) Allah’ın gecenin bir bölümü geçince gök semasından dünya semasına indiğini, Ehl-i Sünnet alimleri bu inmenin de zatı ile olduğunu söylerler.(Bkz:İbn Recep, Fethu’l Bari li şerhi sahihi’l Buhari )

4.Delil: Rasulullah (s.a.v.) huzuruna bir cariye getirildi. Rasulullah (s.a.v.) ona: “Allah nerede ? “ dedi ,

Cariye işaret parmağını kaldırarak “Allah semanın üzerindedir.” dedi. Sonra Rasulullah (s.a.v.) cariyeye “Ben kimim “ dedi. Cariye “Sen Allah Resulüsün “ dedi Rasulullah (s.a.v.) “O’nu azat edin o mümine biridir.” dedi. (Müslim ve diğerleri )

Açıklama: Rasulullah (s.a.v.) açıkça cariyenin “Allah semanın üzerindedir “sözünü reddetmeyip, doğrulamış ve cariye hakkında “O mümine biridir. “ demiştir.

5.Delil: Zeynep annemiz Rasulullah’ın zevcelerine övünerek söylediği şu söz: “Sizi hısımlarınız, Beni de yedi kat gökteki Allah evlendirdi.” (İmam Buhari)

Açıklama: Rasulullah’ın zevcesi açık bir dille Allah’ın yedi kat gökte olduğunu beyan etmektedir.[1]

6.Delil: “Her kim, Rabbim gökte midir bilmiyorum derse kafir olmuştur. Aynı şekilde O, arşının üzerindedir, fakat arş gökte midir, yerde midir bilmiyorum derse kafir olmuştur.” (Fıkhul Ekber, sf, 46)

7.Delil: Ebu Hanife (r.h): “Allah arşına keyfiyetsiz olarak istiva etmiştir.” (Fıkhul Ekber)

Açıklama : İmam Ebu Hanife (r.h.) Allah’ın gökte olduğunu bilmeyenin kafir olabileceğini beyan ederken biz nasıl olurda bu güzel İmam’ın akidesini doğrulamayız ?Biz İmam Ebu Hanife’den çok daha iyi mi biliyoruz ki; Allah her yerde demeye cesaret ediyoruz ?
 
Üst Alt