Sonbaharda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Birçok insan yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte diyet programı uygulayarak zayıflamanın yollarını arar. Ancak bu hedef bazen sonbahar mevsimine sarkar ya da yazın sonuna doğru tekrar kilo alınır ve sonbaharda kilo vermenin yolları aranır. Ancak dönemsel olmaktan ziyade sağlıklı beslenme biçimimizi yılın tüm aylarına yaymamız gerekmektedir. Hem ideal kilo seviyesinde kalmak hem de verdiğimiz kiloları daha kolay bir şekilde geri almamak için. Bundan dolayı sonbahar mevsimine giriş yapmaya hazırlandığımız şu günlerde sizler için Sonbaharda sağlıklı beslenme tavsiyeleri başlıklı bir yazı derledik.

Mevsim Geçişleri Değişimleri cGetirir

Mevsim geçişleri vücudumuzda birçok değişikliğe sebebiyet verebilir. Bunlar arasında kendimizi genelde halsiz hissetmek, hava sıcaklıklarının düşmesi ve gece süresinin uzamasının da etkisiyle hareketlerimizin azalması, beslenme şekillerinde yaşanan değişimler yer alabilmektedir. Söz konusu geçiş dönemlerinde sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam adına birçok önlem alınabilir. Bu önlemleri maddeler halinde sıralayalım:

Sonbahar dönemine geçiş ile birlikte sıcaklık seviyelerindeki düşüşler su tüketim miktarımızı azaltabilir. Bu duruma önlem olarak susamasak bile daha sıklıkla su tüketebiliriz.

Mevsim geçişlerinde C vitamini tüketmek, bu geçişin getirdiği olumsuzlukların etkisini azaltıcı etki gösterir. Bu yüzden C vitamini olarak zengin olan yeşil biber, maydanoz gibi mevsim sebze ve meyvelerini tüketmekte fayda vardır.;
Sonbaharda sağlıklı beslenme önerileri arasında normal seviyemizden daha az alkol tüketimine özen göstermemiz gerekmektedir. Alkol tüketilecekse alkol oranı daha düşük içecekler bir ya da iki kadeh olacak şekilde tüketilmelidir.
Sonbahara geçiş döneminde depresyona eğilimli olanlar sağlıklı yaşam açısından beslenmelerine daha dikkat etmelidir. Nitekim depresyonda olan bireyler serotonin hormonunu arttıran unlu ve yağlı yiyecekler tüketmeye meyilli olurlar. Bu da kilo alma ile sonuçlanır. Depresyonda olan kişilere aslında bir nevi doğal antidepresan olan spor yapmalarını tavsiye ederiz.
Yalnızca evde değil dışarıdayken de sağlıklı beslenme yolları arayın. Günümüzde dışarıdayken de sağlıklı beslenmek açılan farklı konseptlerdeki restoranlarla daha kolay bir hale geldi.
Yeterli ve düzenli beslenme biçiminizi kendinize ilke edinin. Günlük yaşamın temposundan dolayı kendinizi yetersiz ve düzensiz beslenme alışkanlığına mahkum etmeyin.
Beylikdüzü diyetisyen*arayışınızda karşılaşacağınız en iyi isimlerden bir tanesi olan Merve Kalelioğlu sizlere keyifli ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi diler. Kendisinden hizmet ya da danışmanlık almak için iletişim kısmında yer alan bilgiler üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Kaynak:mervediyet.com
 
Üst Alt