Son Tolstoy

Merhaba

son tolstoy zahar prilepin:
eşkıya dünyaya hükümdar olursa

Ruslar onu bir rock yıldızını sever gibi seviyorlar. Sokaklarda posterleri satılıyor, imza günleri hınca hınç dolup taşıyor, dergiler, gazeteler boyuna ondan söz ediyor Kısacası, son 10 yılda birçok önemli edebiyat ödülünü toplayan Zahar Prilepin, Rus gençliğinin yeni idolü.

Rusların yazıyla ilişkilerinin sağlamlığı ortada. Edebiyatın en önemli yazarlarından birkaçını hatırlamak yeter bunun için Tolstoy, Dostoyevski, Puşkin, Gogol, Lermontov, Çehov, Gorki Daha yakın tarihlere gelirsek Aleksandr Soljenitsin, İzak Babel, Vladimir Nabokov

Şimdi de Zahar Prilepin.
1975 doğumlu Zahar Prilepin Rus edebiyatının en parlak yıldızı. Rusyada, Fransada hatta Çinde kazanndığı ödüllerinin haddi hesabı yok. Ülkesinde, her yazara nasip olmayacak türden kalabalık bir hayran kitlesi var. Halk onu bir rock yıldızını sever gibi seviyor. Sokaklarda posterleri satılıyor, imza günleri hınca hınç dolup taşıyor, dergiler, gazeteler boyuna ondan söz ediyor Anlayacağınız; Zahar Prilepin, Rus gençliğinin yeni idolü.

Narsisist ve tehlikeli
Kendi adını taşıyan internet sitesinde edebiyatın bu son parlak yıldızının karakterine dair ipuçları edinmek mümkün. Mesela aile bağlarına çok önem veriyor, eşiyle ve çocuklarıyla çektirdiği sayısız fotoğrafı var. Karısı belli ki onun çocukluk aşkı, çünkü ilişkilerinin her dönemine ait görüntüleri sitede yerini almış. Çocuklarıyla oynarken, arkadaşlarıyla iki tek votka atarken, köpeğini severken, saunada dinlenirken Uyurken, yüzerken, hayranlarına sarılırken, başka yazarlarla hararetli tartışmalar yaparken, giyinikken, çıplakken Prilepinin Çeçenistanda savaşırken bile fotoğrafı var. Doğrusu ben, hiçbir yazarın bu kadar çok fotoğraf çektirdiğini görmedim. Ne geçmişte, ne günümüzde. En narsisist ya da en PR sempatizanı olanların bile.

Çağdaşı olan çok satan yazarlardan farlı olarak Prilepin siyasi bir şahsiyet, hatta bir nevi kanaat önderi. Boşuna değil tabii Filoloji öğreniminin ardından edebiyata boşvererek Rus Ordusunun özel polis birimine katılmış, 1996-99 arasında da Çeçenistandaki sıcak savaşın içine dalmış. Rus insanı savaşmak için yaratılmıştır zaten. Biz bu konuda başka halklarla karşılaştırılamayacak kadar yetenekliyiz diyor. Bu son derece milliyetçi ve tehlikeli adam, Çeçenistandan döndükten sonra hem roman yazmaya başlamış, hem de aktivist olarak Rusyadaki siyasi partileri tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen Öteki Rusya hareketine dahil olmuş. Şimdi Novaya Gazetanın editörü, yani siyasi gündemin tam merkesinde. Ayrıca faaliyetleri yaaklanan Ulusal Bolşevik Partide yöneticilik yapıyor. Dolayısıyla günümüz Rusyasında olup bitenleri anlamak için Prilepini anlamak da şart.

30 kez tutuklandı
Sürekli olarak telefonları dinlenen ve siyasi görüşlerinden ötürü 30 küsur kere tutuklanan bu hırçın ve dikbaşlı adamın yazdıklarına gelince; romanları karanlık ve vahşi. Öte yandan halkına duyduğu inancı öylesine yürekten dile getiriyor ki bu onu üstadı Lev Tolstoyla türdeş kılıyor. Rusyada gücünü, sabrını ve aşkını koruyabilen sadece halk oldu, geriye başka da bir şey kalmadı diyor. Anlaşılan, Rus halkı Prilepinin onlara duyduğu şefkati kitaplarını okuyarak ödüllendiriyor. Bütün romanları anında çok satan listelerine giren Prilepin, özellikle genç ve kentli okurlar arasında çok popüler. Üstelik ülkesinin Bookerı dahil, son 10 yılın bütün önemli edebiyat ödüllerini kazanmış durumda.

Kitapları henüz dilimize çevrilmeyen Zahar Prilepin, Brejnev rejimi sırasında büyümüş. İlkgençlik yıllarında ülkesinin yıkılışına tanıklık etmiş, Sovyetlerin bir ideolojiler bukalemunu gibi renkten renge geçişini görmüş. Romanlarında bir miktar Tolstoy mistisizmi, bir miktar Alman milliyetçiliği, bir miktar da Amerikan tarzı idealizm olması bundan. Kahramanları genellikle distopik bir dünyaya doğan gençler. Bir zamanlar eşkıya sayılanların artık hükümdar olduğunu, kirli hırsızlarınsa siyaset arenasında alkışlandığını izledikleri için onlar Rusyanın kayıp kuşağı.

Son 150 yılda çıkan bütün Rus yazarların politik olmalarının tesadüf sayılamayacağını düşünen adamımız,. Dünyayı elinde kelebek ağıyla dolaşan Vladimir Nabokov için bile geçerli bu. Ruslara dair yazan hiç kimse bu toprağın insanlarının devletle olan aşk-nefret ilişkisini görmezden gelemez diyor. Ama o, Nabokov değil, Maksim Gorki ya da Fyodor Dostoyevski tarzında politik. Kendilerinden çok daha kuvvetli bir iktidar odağıyla mücadele eden kırılgan insanları anlatırken, arınmanın karşı konulmaz güzelliğine övgüler düzüyor. Romanlarındaki en vahşi karakterler bile bir şekilde yürek burkuyor. Terörist olmak isteyen Negatif adlı punkçı genç, evinde yetiştirdiği çiçeklerle sohbet ederek huzur buluyor mesela.

Erkek dediğin savaşmak için tasarlanmıştır
Patolojiler, Sanka, Günah ve TerraTartarara: Bu Benim Meselem adlı romanların yazarı Zahar Prilepine yöneltilen en ciddi eleştiri hep kendini anlatması. Sonuçta Pathologiesin kahramanı gibi o da savaşmak için iki kez Çeçenistana gitmiş. Onu bu açıdan Çanlar Kimin İçin Çalıyor yazarı Amerikalı Ernest Hemingwaye benzetiyorlar. Erkeklik ritüelleri, tıpkı İspanya İç Savaşına katılan ve edebiyat dünyasının en maço yazarlarından sayılan Ernest Hemingway gibi onu da büyülüyor. Ayrıca Hemingway gibi o da sıcak savaşın içinde olmayı erkekliğin en büyük sınavı olarak görüyor ve Kadınlar çocuk doğurmak için, erkeklerse savaşmak için tasarlanmıştır diyor.

Putin gitmeli
Prilepin, başbakan Vladimir Putinden de, Kremlindeki öteki hırsızlardan da nefret ediyor. Altında 34 kişinin imzasını taşıyan ünlü Putin Gitmeli manifestosunu kaleme alan kişi de zaten o.

Kıyamet içimizde başlayacak
Nobel ödüllü Aleksandr Soljenitsinin edingenliği ve konformizmi reddeden tavrını hatırlatırcasına Bir an önce harekete geçmezsek, kıyamet içimizde başlayacak diyor.

Ya değişim ya ölüm!
Rusya bıçak sırtında duruyor diyor hala devrim hayalleriyle yaşayan Zahar Prilepin. Önünde iki yol var: ya değişecek ya ölecek.

egoistokur.com
 
Üst Alt