• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Son Harekat / Kod Adı Yahuda

Okunuyor :
Son Harekat / Kod Adı Yahuda

sebahat35

Tecrübeli
Üye
ERDAL SARIZEYBEK - SON HAREKAT / KOD ADI YAHUDA

BASIM : 2008
SAYFA: 208
POZİTİF YAYINLARI
SİYASET DİĞER KATEGORİSİ

KİTAP AÇIKLAMASI

PKK belası bitti bitiyor derken bitmediğini ibretle izliyor ve görüyoruz. Son yapılan sınır ötesi kara operasyonu Türkiye'nin kararlılığını herkese gösterdi. Peki sonuç alabildik mi? Kimilerine göre evet, kimilerine göre hayır. Bölgeyi en iyi bilenlerden Emekli Albay Erdal Sarızeybek son yapılan sınır öztesi operasyonun perde arkasını ve bu oyundan kimin galip geldiğini, kimin kaybettiğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Son Karekat Kod Adı: Yahuda PKK terör örgütüyle en iyi nasıl mücadele edeceğini, bugünkü durum itibariyle nereye geldiğimizi ve elimizde ne olduğunu anlatan çarpıcı bir eser.
Sarızeybek olayın sadece askeri, siyasi ve ekonomik boyutunu değil, vicdani meselelerini de kurcalıyor ve sizlere hiç ummayacağınız sonuçlara götürüyor. Bu kitabı okurken hem şaşıracak hem de Türkiye'nin nasıl bir ihanet senaryosu içine çekilmek istendiğini daha iyi anlayacaksınız.

İran'a Örtülü Harekat,
Komando pusu-musu dinlemez, yarar geçer.
Nerede terörist varsa orada operasyon yapılır.
Bir de İran'ın bitmek bilmeyen, kaçanları koruyan desteği var. Bunu durdurmak ise devlet işi.
Ama şehitlerin acısı dayanılmaz olunca inisiyatif sınırdaki kahramanlara kalıyor. İran içine gece sızılarak girilen iki gizli operasyonda komandolarla takviyeli küçük timlerle intikam alınıyor. Bu tip olaylara risk de alınsa, yapılan yasal da olmasa devletin bir türlü yapamadığı yapılmış oluyor.
M. Ali Kışlalı, Radikal

KİTAPTAN BİR KESİT

Anlattigim yillar 92. Tugay Komutani Utku Pasa. Allah'i var iyi insandi, etliye sütlüye karismazdi. Cokta yufka yüregi vardi. Ne olursa olsun, ama sehit olsun istemezdi. Biz de O'nu sever, askerimiz sehit olmasin diye elimizden geleni yapardik komandoyla beraber. Sonra Osman Pamukoglu Pasa atandi Hakkâri tugaya, 93'te. Devran degisti. Savunmadaki komandolar sahlandi, taarruza gecti ve ortalik karisti. Öyle bir mücadele basladi ki, teröristler bile sasti kaldi bu ise.

Bir gün bizim tabura geldi Osman Pasa. Kahraman koruculari topladi, bir konusma yapti:

"Evlatlarim! Ülkemizin yillardir cektigi bu terör belasina bir son verme zamani geldi artik. Göreyim sizleri, aslanlar gibi sahlanacaksiniz. Yatak matak yok, uyku muyku yok, arazide kalacaksiniz, hepimiz birlikte. Biz sizlerin yanindayiz. Biz devletiz. Bu baldiri ciplaklara pabuc birakacak degiliz. Göreyim sizleri."

Korucular sasirdi, kimdi bu komutan, deyip birbirine sordu. Kararliydi Komutan, ölmek var dönmek yok, diyordu. Inandilar, sicak yataklarindan firlayip hep birlikte araziye kostular.

Komutan ciddi, sert ve gercek bir komandoydu. Celik gibi bir yapisi vardi; duygulariyla, hareketleriyle, sözleriyle, düsünceleriyle celik gibi bir yapi. Gelisine en cok biz sevinmistik. Cünkü bizim karakollarimiz sinirda, tehdidin hemen yani basindaydi. Karakollarimiz yalniz, bir basina, Allah'tan baska kimsesi yoktu o koca sinirda. Cevresinde dolasan tehdit yok edilmezse, belli ki gelip onu vuracakti."

Erdal Sarizeybek, Son Harekat - Kod Kod Adi: Yahuda, Sayfa 29,30...
 
Üst Alt