Somali'ye dikkat

Son dönemde Somali'nin dünya gündeminde birinci sıraya oturması bende şaşkınlık ve şüphe uyandırmaktadır. Somali onlarca yıldır savaşlar ve açlıkla mücadele etmekte iken ne oldu da son 3 haftada adeta bir seferberlik başlatıldı?

ABD, BM ve batı Somali ile ne zaman yakından ilgilenmiş se ülkeye; kan, işgal, savaş ve açlık gelmiştir. Geçmişte bunlar yaşanmış ve görülmüştür. Ne yazık ki medyamız; batı medyası tarafından üretilen ve kendi çıkarlarına, kendi stratejilerine uygun dizayn edilmiş haberleri araştırmadan, bilmeden, görmeden direk tercüme ederek ülke gündemine taşımaktadırlar.

Somali de 30 yılı aşkın iç savaş yaşanmaktadır. 1991 yılında iktidardan düşen ABD destekli Muhammed Said Barre döneminden bu yana merkezi bir yönetim bulunmamaktadır.

BM 1992 yılında Somali’yi kriz bölgesi ilan etmiş, bu gün olduğu gibi büyük bir medya kampanyasıyla ülkedeki dram, dünya gündemine taşınmıştır. Yine bu gün olduğu gibi tüm dünya yardım seferberliğine uymuştur. Ancak bir zaman sonra medya, ülkedeki İslamcıların yardımlara izin vermediklerini! manşetlere taşımışlar ve gerekli kamuoyu oluşturduktan sonra, bu bahaneyle Somali Umut Operasyonu adı verilen hareketle işgal edilmiştir.

Somali'de batı, sadece ama sadece %10-15 halk desteği bulunan Şeyh Şerif adlı kişiyi ülke başkanı olarak kabul etmektedir. Nedeni ise Amerika destekli olmasındandır. Bu kişi; Hıristiyan Afrika Birliği güçlerini, Etiyopya ve Uganda’yı ülkeyi işgale davet eden biridir. Bu çağrı üzerine, Hıristiyan Afrika Birliği gücü ülkeyi işgal etmiştir. Peki bunu neden yapmaktadır ve karşısında kimler vardır?

Somali’de işgal güçlerine ve Şeyh Şerif'e karşı savaşan iki İslami hareket vardır. Genç Mücahidler Hareketi ve Şebab Hareketi. Şu anda ülkenin 2/3'nü kontrol altında tutan bu güçler ABD ve batı aleyhtarıdırlar. Aden körfezi gibi stratejik öneme haiz Somali'nin, Yemen'e sınır olması ve Suudi Arabistan'a yakınlığı ABD ve batıyı rahatsız etmektedir. Eğer batı karşıtı İslami hareket Somalide başarılı olursa, "bölgede domino taşı etkisi yaratacaktır." Hatırlayın Sudan'ı insani dram ve insan hakları denilerek operasyon yapılmış ve ne yazık ki Sudan bölünerek Güney Sudan İslam'dan koparılmıştı.

Bu ülkeye insani yardımlar yapılmalıdır. Ancak ülkesinin 1/3'ünü bile ABD, batı ve işgal güçleri ile kontrol eden ülkemizde bile Somali Cumhurbaşkanı olarak lanse edilen Şeyh Şerif'e değil, gerçekten yardıma muhtaç müslüman kardeşlerimize direk olarak yapılmalıdır.

Son olarak; "tarih tekerrürden ibarettir" sözü umarım bu sefer gerçekleşmez. ABD ve batı yardımlar engelleniyor bahanesi ile Somali'de çok kanlı geçecek işgale kalkışmaz.
 
Üst Alt