Somali bize ne öğretti?

Somali bize ne öğretti?​

PROF.DR. NEVZAT TARHAN 23 AĞUSTOS 2011

Somalide her şeyin tepetaklak olmasına, iç savaş, açlık ve sefalete yol açan gelişmeleri hazırlayan etkenlerden en önemlisinde Org. Çevik Birin rolü olduğunu biliyor musunuz?

Somali dediğimizde aklımıza gelen çağrışımlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

10 yaşında 10 kilo gelen, yüzünde sinekler dolaşan, yarı baygın, aç, mağdur, canlı cenaze gibi çocuklar, İsrailin Mogadişiu baskını, E. Orgeneral Çevik Birin yıldızının parladığı BM Bölge Komutanlığı, iç savaş, çeyrek asırdır bitmeyen siyasi karışıklık ve sefilliğe Birleşmiş Milletlerin hiçbir şey yapamaması.

Somalide BM sınıfta kaldı, batı değerleri çöktü, Türkiye asırlardır Osmanlı himayesi ile elde ettiği toplumsal güveni Çevik Birin beceriksizliği ile veya kasdi hataları ile kaybetti.

Aslında Somalide iki zihniyet ve iki medeniyet kendini gösteriyor.

Birincisi batının sadece dünyasal düşünen seküler hastalıklı medeniyeti. Aç gözlü, bencil, çıkarcı, ulusal çıkarı için başka milletleri yok edebilen, tüketerek tatmin olan, kendinden başkasını önemsemeyen sömürgeci ideoloji.

İkincisi doğu değerleri içinden yeniden filiz vermeye başlayan yardımlaşmayı, insani değerleri önemseyen sömürgeci olmayan ideoloji.

İngilizler ve Batılı işgalciler zihin haritalarını yansıtan Sömürge bakanlığı kurmuş devletlerdir. Kuzey Somaliyi Fransızlar, Orta Somaliyi İngilizler Güney Somaliyi İtalyanlar 1960a kadar yüzyıla yakın işgal ettiler, bu insanları sömürdüler ve ikinci sınıf insan olarak gördüler. Osmanlı bu bölgeyi himayesine aldı, sömürge algısını hiç geliştirmedi ve eşit vatandaş olarak kabul etti.

Hatırlarsınız 12 Temmuz 1993 Somaliler için Yunanlıların İzmir işgali gibi kötü bir günüdür. Bu günün müsebbibi ise ABDli yardımcısı ile hain toplantı baskınını yapan General Çevik Birdir.

SOMALİde görev yapan 34 ülkenin birliklerine komuta eden UNOSOM komutanı Korgeneral Çevik Bir, olaydan 6 ay önce Tarihinde ilk kez barışı kurma görevini üstlenen BMin Somalide başarılı olduğunu ve planlanan hedefe ulaştığını söylemişti. Bunun söylerken köpek balıkları nedeniyle pilaja giremediklerini ve Amerikadan çelik kafes getirerek denize girdiklerini de ilave etmişti. (Kaynak:22 Aralık 1992 tarihli Milliyet)

Fakat bu general diğer Militaristler gibi toplumun değil şahıslarının ve egemen gücün çıkarını düşünerek Somalinin kara gününe neden olmuştu.

Olay şu idi; Somalinin en önemli aşiretinin ileri gelenleri, saygın büyükler, din adamları ve akil adamlar bir araya gelerek BM güçlerinin de hedefinde olan General Aidid diktasından nasıl kurtulacaklarına ve ülkede düzeni tesis edip batı boyunduruğundan çıkma çözümlerini tartışmak için bir toplantı, bir nevi meclis oturumu düzenlediler. Bu toplantının yapıldığı eve BM güçleri tarafından tam 16 adet TOW tanksavar füzesi ve yüzlerce makinalı top mermisi atıldı saldırıda çok sayıda halk tarafından saygı duyulan, değer verilen isim, 100 yakın akil adam hayatını kaybetti.

Bu acımasız saldırıyı planlayan ve uygulamaya koyan iki isimdir, birincisi Çevik Bir ikincisi yardımcısı General Thomas Montgomery. Kaynak Mark Bowdenin, filme esas alınmış olan Black Hawk down-kara şahin düştü- isimli kitabıdır. ABDnin BM özel elçisi Amiral Howeün Çevik Bir ve Montgomerynin acımasız saldırı planına karşı nasıl direndiği ama Birin planının nasıl uygulamaya konduğu ve sonuçları detaylı şekilde anlatılıyor.

Bu saldırıdan sonra Somali halkının BM güçlerine bakışı değişti, yoğun bir infial yaşandı hatta bu infial sonucu olayı görüntülemek isteyen 4 adet gazeteci de linç edildi.

BM Somaliden çekilmek zorunda kaldı. Hiç kimse de Çevik Bire hesap sormadı. Çünkü katledilen kişiler İsrailin Somalide hâkim olasını istemediği kişilerdi. BM maalesef insanlığa değil İsraile hizmet etmişti.

Çevik Bir Türk Silahlı Kuvvetlerinde İsrailin adamı olarak bilinir. Somalide her şeyin tepetaklak ters gitmesine, Somalinin kaybedilmesine, Somalinin bugünkü iç savaş ve açlık sefalet durumuna gelmesine yol açan gelişmeleri hazırlayan etkenlerden en önemlisi olan o acımasız 12 temmuz 1993 saldırısıdır
.

Amiral Howe ve bugün yardım için çırpınan halkımız, 18 Ağustos da Somaliye çıkarma yapan Başbakan R. Tayyip Erdoğan ve eşliğindeki heyet yükselen yeni medeniyeti temsil ediyorlar. General Çevik Bir, yardımcısı ABDli amiral ve bugün yardım etme çabası göstermeyen batı ülkeler hasta batı medeniyetini temsil ediyorlar.

1990lı yıllarda Afrikada Biafra bölgesinde açlık varken İşviçre halkının referandum da yardım yapmayalım kararı verilmesini de hatırlamak gerekir.

Batı değerleri felsefi kriz içinde ilerliyor, doğu değerleri ise modernizmin kazanımlarını kaybetmeden yeni geleneğini yaşatan zamanın ruhuna uygun davranan değerler olacak mı göreceğiz.
haber7.com
 
Üst Alt