Söğüt ağacı 'aspirinmiş'

Söğüt ağacı 'aspirinmiş'

800 yıl önce ağrı kesici olarak kullanılmış

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ekrem Aktaş, aspirinin etken maddesi olan salisilik asitin, 800 yıl önce Selçuklular tarafından ağrı kesici olarak kullanıldığını belirtti.

Bitkisel şifa hep var olmuş

1206 yılında Selçuklu hükümdarı 2. Kılıçarslan’ın kızı Gevher Nesibe Sultan adına kardeşi 1. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılan Gevher Nesibe Darüşşifası’nın Avrupa’daki ilk tıp merkezi olarak bilindiğine işaret eden Prof. Dr. Ekrem Aktaş, bu mekanda, hastaların çeşitli yöntemlerle tedavi edildiğini ve şifalı bitkilerin de ilaç olarak kullanıldığını kaydetti.
 
İranlıları,arapları,mısırlıları,macarları hep osmanlı bulmuş diye yazardık.(karışık ırk)
Ama adamların hiçbiri osmanlı demiyor nedense tarihlerinde.Kendi ırkı bulmuş diyor. bir iranlı,cezayirli,arap,mısırlı.
İlk defa Türk olan selçuklular için yapıcı birşey yazılmış. Tabii bu Türk tarihi için geçerli. Söğüt ağacının faydalı olduğu Çinde keşfedilmiş, birçok ilaç baharat yolu ile uzakdoğgudan hindistandan gelirmiş. Türklerin ana vatanı orta asya olduğu için etkileşimle Anadoluya getirilmiştir.

Eskiden başı dişi ağıranlar söğüt ağacının gölgesinde yatarak sakinleşirlermiş. Doğum yapan kadınlar söğüt ağaçlarının olduğu evlerde rahat edermiş.
Doğum kontrol hapı da çinden çıkmadır, nüfusları epey kabarık.Bu işi bulmaları da normal elbette. Pamuk tarlasındaki kadınlar hamile kalmazmış.
pamuk tarlasından ayrıldıktan sonra hamile kalırmış. Doğum kontrol hapı pamuk çekirdeğnin tozundan oluşur.
Shering- ilk doğum kontol hapını üreten firma oluyor. genellikle shering marka ünlüdür.
 
Üst Alt