• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Şizofreni nedir?

Okunuyor :
Şizofreni nedir?

sibel

Tecrübeli
Üye
paranoid şizofreni nedir , şizofreni çeşitleri , şizofreni belirtileri testi , şizofren tedavisi , şizofren nedir kısaca , şizofreni nedenleri , şizofreni hastalığı geçermi , şizofreni hastaları anlatıyor

Şizofreni zihinsel bir hastalıktır ve kişinin gerçeği anlama, duygularını kontrol edebilme, berrak düşünebilme, yargıda bulunabilme ve iletişim kurma yeteneklerini etkiler.

Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması'na göre şizofreninin tanımı aşağıdadır:

Şizofreni, düşünme, algılama ve duygulanım bozuklukları ile ilgilidir. Genellikle bilinç açıklığı ve entellektüel kapasite korunur, ancak zamanla bazı bilişsel bozukluklar ortaya çıkabilir. Duygu ve hareketlerin bilindiği ve başkalarıyla paylaşıldığı hissedilir, kişinin düşünce ve davranışları etkilenir, hayaller kurulur. Kişi kendisini bütün olayların merkezinde hisseder. Sadece o kişinin duyduğu sesler yaygındır ve bunlar kişinin davranış ve düşüncelerini etkiler. Algılama çoğunlukla bozulur, renk ve sesler doğru algılanamaz. Kafa karışıklığına da sık rastlanır, genellikle gündelik durumların özel, uğursuz anlamlara sahip olduğu ve özellikle o kişiye yönelik oldukları sanılır. Düşünce karışık hale gelerek konuşmanın anlaşılmaz olmasına sebep olabilir. Düşünce akışında kesintilere de sık rastlanır, düşünce bazı dış faktörlerle yolundan çıkartılmış gibidir. Ruh hali kendini kararsızlık, hareketsizlik, olumsuzluk veya uyuşukluk, biçiminde dışa vurabilir. Kaslarda katılaşma görülebilir. Her iki cins aşağı yukarı eş düzeyde etkilenmekle birlikte kadınlarda hastalık daha geç başlama eğilimdedir.

Şizofreninin belirtileri genel olarak pozitif ve negatif olarak sınıflandırılmaktadır. Her iki belirti türü toplumsal işlevlerde özel sorunlar yaratır ve şizofreni hastalarının damgalanmalarına katkıda bulunur. Şizofreni hastalarında, pozitif ve negatif belirtiler hastalığın farklı evrelerinde farklı oranlarda görülür.
 

elfaba

Amatör
Üye
şizofreni en ilgimi çeken konulardan biri. mesela şizofren bir anne hamile kaldığı zaman çocuğu alınır. sebebi; doğacak olan çocuğun doğduğunda şizofren olma ihtimalinin çok yüksek ihtimal olmasıdır. annenin şizofrenisi, dna lar ile çocuğa geçmektedir. ama babanın psikolojik alt yapısı dna lar ile çocuklara geçmiyor.

ve bu güne kadar şizofreninin temel nedeni nedir belirlenememiştir malesef. umarım bir gün teşhis edilir.
 

PSİLAL

Acemi
Üye
elfaba şizofrenide anne ve babanın şizofren olması durumunda çocuğun şizofren olma olasılığı aynı derecede %12 civarındadır. Yani sadece annenin psikolojik altyapısı aktarılmaz çocuğa. Şahsen tanıdığım kuzenimin babası şizofrendi ve şuan kendisi de aynı tanıyı aldı. Bir de her ne kadar sebep belli olmasa da genetik yatkınlığa eşlik eden psikososyal stres yaşantıları sebebiyle gün yüzüne çıktığını görmekteyiz.
 
Üst Alt