Sizin de bir namaz hikâyeniz var mı?

''Tarih, bize namaz kahramanlarının hikâyelerini anlatır. Kimi savaş meydanında, kimi çocuğunun yanında, kimi idam sehpasında, kimi uçağın kanatları altında kılmıştır namazlarını… Zaman, mekân, şartlar ne olursa olsun Rablerinin huzurunda alınlarını secdeye koymuşlardır. Ama bunlar hep başkalarının hikâyeleridir. Acaba sizin de anlatabileceğiniz bir namaz hikâyeniz var mı? ''

Ortaokulda ders çıkışı cumaya yetişmek kolay değildi. Camiye en son girenlerdendim. Baktım cami tamamen dolu; tek kişilik yer yok. Ben de üst kata helezonik şekilde çıkan merdivenlerden kıbleye doğru olanını seçtim ve muhtemelen okul ceketini de seccade yaparak namazı bir cambaz gibi dengemi kollayarak kıldım. bunu hiç unutmam...

Bende teyzemlerin evinde namaz kılarken onların kedisi seccadede alnımı koyduğum yere oturmuştu. Namaz kılarken kavisli bir şekilde alnımı seccadeye koymuştum ama bu severde saçımla oynuyordu. Yinede büyük uğraşlarımla namazımı bozmadan bitirdim.

Annem ve abimle birlikte,sekizbuçuk dokuz yaşlarında ilk namazımı kılmıştım.Uyku mahmuru gözlerle,saf bir kalple huzur-u ilahiye ilk varışımı asla unutmuyorum.

Din ile , namaz ile ilgisi olmayan biri olarak, 18 yaşıma kadar geldim. 15 yaşındaki erkek kardeşimin namaza başlaması, Kur'an öğrenmesi ile birlikte nasıl sakin ve iradeli olduğunu görünce birde ben deneyeyim dedim.

Sureleride okulda öğrendiğim için birden başladım. Ama önce karşıma namaz kitabını koyup oradan okuyarak deneme amaçlı kıldım. Gerçektende insana bir huzur geliyor deneme amaçlı olsa bile bunu farkettim.

Namazlarda yaptığım duaların kabul olduğunu görünce daha bir özenerek kılmaya başladım sonrasında. Allah namazdan hiç bir zaman ayırmasın. Çok şükür tüm kaza namazlarımıda kıldım bitirdim.

camiye akrabalarımla beraber gidecektik
lakin yavaşlığım yüzünden geç kaldık

bayram namazını imamın odasında rahat rahat kılmıştık :)

çocukken sabah namazlarına kalkmak çok zevkliydi hergün yalvarırdım babama beni sabahnamazına kldırması için
hava soğuk olduğu zamanlar babam sıcak su leyen getirir odamda apdes aldırır sonra ben annem babam birlikte kılardık namazımızı
bu benim için çok büyük bir mutluktu

Üst Alt