Sizce Kürtaj Yasaklanmalı mı?

Sizce kürtaj yasaklanmalı mı?

• Kullanılan toplam oy
    10
bi'çok kişi, bizi son derece yakından ilgilendiren ve neredeyse yaşama alışkanlıklarımızı komple değiştirecek konuları pas geçerken, siyasetçilerin gazlamasıyla, bilip bilmeden, çoğu da emin olun kesinlikle bilmeden ve en önemlisi son derece sığ bi'bakış açısıyla, bilgi eksikliği ile "KÜRTAJ" meselesini tartışıyor

ben bu tartışmanın içine girmeden önce, kapısında durdum, derin derin şunu düşünüyorum;
devamı
cem arslan

Tweet "Ben kürtaj oldum"

31.05.2012 Perşembe 01:37

Her kürtaj bir zorunluluktur.

Her yere yetişilir

Hiçbir şeye geç kalınmaz ama

Çocuğum beni bağışla…

(Edip Cansever- Mendilimde Kan Sesleri)

10 haftalıktı..

3-4 cm boyunda

Gözleri, kulakları, ayakları, elleri, parmakları vardı..

Kalp kasları gelişmişti. Cinsiyeti bile belliydi.

Anne karnında hareket etmeye başlamıştı.

O hareketleri hissetmek için beklerken, sonsuz bir sessizlik beni, onu, bizi esir aldı

Kalbi durdu. Gitti...

Benim kalbim de bir daha hiç öyle atmadı.

O soğuk oda, o beyaz ışık...

Anestezi. Derin uyku hali...

Aslında tam da acı denizinde dibe doğru batmaktı.

Uzun süre de dipte yaşadım.

Karar bana ait değildi..

Ama o kararı veren, vermek zorunda kalan birçok kadının da aynı siyah denizin dibine indiğini gördüm.

Hiçbir kadın kürtaj olmak istemez beyler...

Hiçbir kadın canından can koparılmasını güle oynaya kabul etmez beyler...

Her kürtaj bir zorunluluktur...

Her kürtaj bir travmadır

Her kürtaj duygusal erozyon ve kalp kırıklığıdır

Kürtaj deneyimi yaşayan hiçbir kadın bir daha asla eskisi gibi olmaz, olamaz..

Ama çözüm kürtajı yasaklamak değildir.

Ben size rakamlarla Türkiye’de, dünya’da tablo ne? Onu anlatmayacağım.

Gerçek hikayelerden konuşalım. Gelin gerçekçi olalım.

15 yaşında. Amcasının oğlu tecavüz etti...

Gebe kaldı...

Doğurmalı mı?

Psikolojik ve sosyolojik boyutu kaldırılabilir mi?

Bu ülkede o kadın bir daha mutlu olabilir mi?

O kadının psikolojisi,o bebeğe iyi gelir mi?

Babam kim? Demez mi derse duymak ister mi?

….

Aşık oldular, evlendiler...

Bilerek,isteyerek çocuk sahibi olmak için doktora gittiler

Herşey yolundaydı, hamilelik gerçekleşti..

12. haftada bebeğin bir özürü olduğu anlaşıldı.

Ne fark eder? Böbrekleri yoktu. Ya da kalbi delikti... Ya da down sendromu...

Ne fark eder?

Dünyaya “özürlü olarak gelmek ister mi?”

Hadi geldi, ona ihtiyacı olan birebir ilgiyi her aile verebilir mi?

Özel eğitim koşulları en iyisinden sağlanır mı?

Sağlanıyor mu?

Gerçekten öyle mi?

Peki 11 yaşında gözünüzün önünde eriyerek ölmesi daha mı iyi?

Ya da 18 yaşında?

...

Mutluydular. 1 çocukları vardı

Üstelik yeni doğmuştu. Ama tam da o süreçte daha ilk bebek 6 aylık olmadan, ikinci bir gebelik.

Kadının fizyolojisi bunu kaldırabilir mi?

Hadi göze alındı. Ya maddi yük?

Bu ülkede her aile o yükü rahatlıkla üstlenebilir mi?

Sadece gebelik ve doğum değil. Doğana ve doğmak için sırada bekleyene iyi bir gelecek sağlanabilir mi?

Karı-koca buna karar verir. Vermeli.. Verebilmeli...

Gelelim bebeğin/çocuğun haklarına..

Peki doğma, yaşama hakkı var.

Ama nasıl yaşama?

Bu hiç mi önemli değil?

...

- Karaman'daki Mevlana İlköğretim Okulu Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde öğrenim gören 7 yaşındaki M.C.Y.'nin özel eğitim sınıf öğretmeni Abdurrahman K. tarafından kıyafetlerini sürekli çıkarttığı gerekçesiyle oyun odasına kilitlenip kalçasını halıya sürttüğü iddia edildi. (Mayıs 2011)

- İstanbul Bakırköy'deki rehabilitasyon merkezinde yapılan işkenceyi, bir temizlik işçisi cep telefonuyla çekti. Görüntülerde, bakıcılar engelli hastaları acımasızca dövüyor, sırtlarında sigara söndürüyor (Aralık 2009)

- Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki helikopter kazasında şehit olan 12 asker için tören düzenlendi. Törenin en can acıtan görüntüsüydü şehit çocukları. Babalarına koştular. Bulamadılar önce... Tabutlar arasında babalarını aradılar ve sonra babasının cansız bedenini saran kuru tabuta sarıldılar... (Mart 2012)

- 4 yaşındaki Efe, terör kurbanı şehit babasını öfkeli bakışlarla uğurlamıştı. O bakışların sırrı ortaya çıktı. Efe, saldırıdan dakikalar önce polis memuru babasıyla lojman bahçesinde oynamış. Eve çıkarken o patlama yaşanmış (Mayıs 2012)

- Babasının dövdüğü bebek hastanelik oldu. 10 aylık Y.B sürekli ağladığı için babası tarafından dövüldü. Bebeği tokatlayan baba önce yatğa sonra duvara fırlattı. Bebeğin başından aldığı darbeler sonucu travma geçirdiği belirtildi (Nisan 2012)

- Adana’da eşi bir yıla aşkın süre işsiz kalan ve ev kirasını 8 aydır ödeyemeyen 26 yaşındaki Emine Akçay, çocuklarının ısınması için çalıştırdığı saç kurutma makinesini küçük oğluna verdi. Daha sonra diğer odaya gidip, tavandaki salıncak demirine ip bağlayarak, kendini astı. (Mart 2012)

Uzar gider... Bu haberler hemen hergün karşımıza çıkıyor.

Mesele sadece dünyaya getirmek değil beyler...

Gereken sevgiyi, ilgiyi göstermek. Eğitim vermek, iş sahibi yapmak... İnsanı insan gibi yaşatmak. İşte mesele bu. Önce ve öncelikle konuşmamız tartışmamız çözüm bulmamız gerekenler bunlar.

Kürtajı yasaklarsanız sadece ve sadece travmaları artırırsınız.Tablo ortada.

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
BAŞBAKAN ELİNİ,DİLİNİ BEDENİMİZDEN ÇEK!
EMEĞİMİZ,BEDENİMİZ,KİMLİĞİMİZ BİZİMDİR!

Hımm.. madem ki beden bizim diyorsunuz, neden azrail geldiğinde bu beden benim şimdi git daha sonra gel diyemiyorsunuz diyemiyorsunuz
çok saçma ve anlamsız bir cümle
kürtaj olayına gelince
Acaba kürtaj olayını tastikleyen sözde anneler kürtajın anlamını biliyorlarmı hiç sanmıyorum eğer bilselerdi sanırım daha dikkatli olurlardı . artı tecavüz veya ensest ilişki sonucu kşi hamile kalmışsa tabiki kürtaj yapılmalı ...

Acaba kürtaj olayını tastikleyen sözde anneler kürtajın anlamını biliyorlarmı hiç sanmıyorum eğer bilselerdi sanırım daha dikkatli olurlardı.
sn.venhar,
kesinlikle katılıyorum.gerçek müslüman bunun cinayet olduğunu ve ne kadar günah olduğunu bilir.bilmeyenler böyle ortalıklarda pankart açıyorlar işte...Allah hidayet versin.
Hımm.. madem ki beden bizim diyorsunuz, neden azrail geldiğinde bu beden benim şimdi git daha sonra gel diyemiyorsunuz diyemiyorsunuz
herkes gücü yettiğine...

çok saçma ve anlamsız bir cümle
kürtaj olayına gelince
Acaba kürtaj olayını tastikleyen sözde anneler kürtajın anlamını biliyorlarmı hiç sanmıyorum eğer bilselerdi sanırım daha dikkatli olurlardı . artı tecavüz veya ensest ilişki sonucu kşi hamile kalmışsa tabiki kürtaj yapılmalı ...
Hayatımda büyük konuşmamayı çok kez yaşadıklarımdan öğrendim.günün birinde öyle bir durum yaşanabilir ki ...

Bu yazı tecavüz edilse bile doğuracaklar yamamen yasaklarım diyen faşist zihniyete ait cevaptır.
Onun dışında bir ANNE ve bir kadın olarak ben kürtajın da herşeyin de anlamını biliyorum.Gerekli tüm cevaplarım verilmiştir.
Ama RTE ve cebrail i bir tutmak çok saçma değil mi :)

sn.venhar,
kesinlikle katılıyorum.gerçek müslüman bunun cinayet olduğunu ve ne kadar günah olduğunu bilir.bilmeyenler böyle ortalıklarda pankart açıyorlar işte...Allah hidayet versin.

herkes gücü yettiğine...

Siz kürtajın yasaklanmasını istemeyen kadınlara o..luğa devam etmek istiyorlar gözüyle bakanları onaylıyor musunuz ?

hayır,benim kastettiğim o dediğinizle alakalı değil.aklınız niye o yönde çalıştı onu da anlayamadım.

hayır,benim kastettiğim o dediğinizle alakalı değil.aklınız niye o yönde çalıştı onu da anlayamadım.

Benim kastettiğimde bu karara itiraz edenler de sizin anladığınızla alakalı değildi.Yani bizlerde nasıl o yönde düşünülüyor anlamıyoruz.

Verilen tepkiler çok aşırı değil mi normal değil.

İşte biz kadınlar da ne diyoruz.Ahlaksızlık her yerde var.Ama 10 kişiden 3 ü yapıyorsa diğerlerine yazık değil mi ?Bu kadar katı kurallara ne gerek var?

Ama diyelim ki boşanmak istiyorsunuz varolan çocuğunuzun bile sağlığı yerinde değil.Ve hamile kaldınız.
2 tane çocukla ortada kalıp, ikisininde hayatını zindan etmemek yapılan bir fedakarlıktır aslında .Kadının o bebeğin gelecek hayatından duyduğu endişe değil midir
Bir de bu konuda baksanız olaya değil mi ?
Yoska herşey güllük gülistanlık olsa ben valla doğururdum özledim küçük bebeği mırıl mırıl mızıldanmasını :)

herkes aynı kefeye konamaz tabiki de.o niyetle itiraz eden de var tabi o da bir gerçek.ama şu da var ki her bahane bir sebeptir ve hamileliği sonlandırmakta herkesin kendine göre sebepleri vardır elbet.her ne niyetle olursa olsun dini açıdan bakılınca tek gerçek,günah olduğudur.allahın verdiği canı almaya kimsenin hakkı yoktur.
tabi yine herkes kendi bilir,her koyun kendi bacağından asılır.
kimseyi zora düşürmesin Allah....
sizin de gönlünüze göre versin:)

Amin.Ama işte yapılan mecburiyetlerdir .Yoksa keyfi öldüreni ben de onaylamıyorum.
İşte bu yüzden yasaklanmamalı sıkı kontroller olabilir.Keyfi olduğu tespit edilir vs.

Üst Alt