• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sizce dünya barışı nasıl sağlanır kompozisyonu

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 18K

Okunuyor :
Sizce dünya barışı nasıl sağlanır kompozisyonu

M

Misafir

Ziyaretci
"Sizce dünya barışı nasıl sağlanır"ile ilgili kompozisyon söylermisiniz lütfen!!
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
"Sizce dünya barışı nasıl sağlanır"ile ilgili kompozisyon söylermisiniz lütfen!!
Belki aşağıdaki makale işini görür. Bir iki paragrafta kendin eklersin.


Ne garip bir tesadüf ve trajedidir ki, dünya yeni bir Dünya Barış Günü'nü yine savaşın acı, gözyaşı, vahşet ve yıkım getiren karanlık ortamında karşılamak zorunda kalıyor. Doğrudur; savaş bazen kaçınılması olanaklı olmayan en kötü seçenek olarak insanların ve ulusların karşısına çıkabilir. Bir insanın çok somut bir ölüm tehlikesi karşısında ve başka bir kurtuluş seçeneği kalmaması durumunda şiddet kullanması, hukuk sisteminde nasıl ''meşru müdafaa'' kabul ediliyorsa, uluslar açısından da ancak kendisine yönelik somut bir silahlı saldırı olması ve bu saldırıyı savaş yöntemi dışında saf dışı etme olanaklarının tükenmesi koşullarında savaş meşru kabul edilebilir.

Büyük Atatürk , hem bir ulusal kurtuluş savaşının önderi olarak hem de ''Yurtta Barış, Dünyada Barış'' belgisini benimsemiş bir devlet adamı olarak, bu dengeyi kendi yaşamında ve siyaset anlayışında en doğru biçimde somutlaştırmıştı. Atatürk, ulusların üstünlük yarışının savaşla değil, bilim ve teknoloji yoluyla sürmesi gerektiğini düşünen bir liderdi. Zira pek çok savaş görmüş, bu savaşların pek çoğundan da zaferle çıkmış bir lider olarak çok ama çok iyi biliyordu ki, savaşlar tüm insanlık ve uluslar için acı, yıkım, gözyaşı ve medeniyet için ise geriye gidiş demektir. Ne var ki ve ne yazık ki, özellikle son yirmi yıldır bazı çevrelerde büyük önderimizin bu ödünsüz barışçı ve bağımsızlıkçı yaklaşımından uzaklaşma eğilimi çok belirgin hale gelmiştir. Bu çevreler, ulusal çıkarımızla doğrudan hiçbir ilgisi olmamasına karşın bölgedeki savaşlara müdahil olmak heves ve isteği içindedirler. Hepimizin hafızasında çok tazedir; yine aynı çevreler, Irak Savaşı'nda tezkerenin geçmemesi karşısında çok hayıflanmışlar ve Irak'a askeri müdahalede bulunmamakla Türkiye'nin bölgede etkili olma olanağını kendi eliyle teptiğini iddia etmişlerdi. Oysa gerçek durum ve tablo bambaşkaydı.

Eğer Türkiye tezkereyi kabul etmiş olsaydı, Irak'ın güneyindeki Şii bölgesinde büyük bir kaosun ve kan davasının ortasına sürülecek; ABD ise yalnızca Irak'ın kuzeyine değil, aynı zamanda ülkemizin Güneydoğu'suna da yerleşme olanağına kavuşacaktı. Bu tablonun, Türkiye'yi kendi topraklarında bile egemenliğini kullanamayan ve birliği ciddi şekilde tehdit altında olan bir ülke haline getireceği açıktır. Avrupa'nın göbeğinde yıllarca süren hazin Bosna Savaşı'na bigâne kalıp, üç maymunu oynayan İslam ülkelerinin varlığı hafızalarda tazeliğini korurken Türkiye, bugün kaşla göz arasında Lübnan bataklığına sürüklenmek istenmektedir. Çok dinli ve çok parçalı özgün yapısı içinde yıllardır bir ulusal birlik kuramamış Lübnan'da ulusal bilincin ve birliğin nihayet gelişmekte olduğu bu dönemde, Türkiye'ye, kendi ülkemizin çıkarlarıyla, bölge ülkelerinin çıkarlarıyla, ulusal birliğe yürüyen Lübnan halkının çıkarlarıyla, evrensel insanlık değerleri ve çıkarlarıyla açık bir aykırılık taşıyan ABD ve İsrail patentli karanlık bir savaş senaryosunda jandarma rolü önerilmektedir. Ülkemiz, komşumuz olan bölge uluslarıyla karşı karşıya gelişi ve düşmanlaşmayı doğuracak olan bir maceranın içine çekilmek istenmektedir..

Böylesi bir dönemde Atatürkümüzün ''Yurtta Barış, Dünyada Barış'' felsefesini çok daha iyi düşünmeli ve özümsemeliyiz. Savaşlar bugüne kadar ne acıları dindirmiş ne de mutlulukları çoğaltmıştır; aksine, acıları derinleştirip mutsuzlukları pekiştirmiştir. Yakıp yıkmayı iş edinen, masumiyet ve insan avcısı karakteriyle savaşlar, elbette bir biçimde duruyor, yaralar sarılmaya, yıkıntılar onarılmaya çalışılıyor. Ama barışın ozanı Bertolt Brecht 'in dizeleriyle, savaşların sonunda şöyle bir tablo oluşuyor: ''Dost düşman sükût buldu / Yalnız analar ağlaşır / Ötede beride'' . Evet savaş anaların ağlaması, insanlığın ağlaması, barışın ağlamasıdır.

Bu nedenle 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde anlamsızlığın, insan ruhunu bölmenin büyük trajedisinin adı olan "Savaşlara Hayır!" diyoruz. Çünkü annelerin gözyaşlarına hayır diyoruz!
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
"Sizce dünya barışı nasıl sağlanır"ile ilgili kompozisyon söylermisiniz lütfen!!
İşinize yarar mı bilmiyorum ama , Ekşi sözlük te konu ile ilgili bir üyenin yazdığı görüş bana daha mantıklı geldi..

Baris, yalnizca iki savas arasinda gecen süreçtir. Dünya barışından kasıt, iki savaş arasındaki sürecin uzamasıysa, en mantıklı yol soğuk savaş olarak gözükmektedir.

Uluslararası ilişkiler literatürüne, dehşetin dengesi tabiriyle giren bu savaşsızlık ortamı, bir diğer adıyla barış ortamı, gerçekten de savaşların engellenmesi için yegane yollardan biridir.

Biraz daha açalim bu dehşetin dengesi konusunu.
Bilindigi gibi soğuk savaş yillarinda dunya iki buyuk kutup arasinda, ABD ve SSCB arasinda nerdeyse paylasilmis durumdaydi. tarafsiz olarak nitelenebilecek ulkelerin sayisi yok denebilecek kadar az sayidaydi. ve her iki kutup ulkesinin de birbirlerini yok edebilecek kapasitede nukleer gucleri vardi. ve soyle de trajikomik bir durum vardi ki, iki ulkeden biri, digerine nukleer silahla saldirsa ve karsi tarafin bircok askeri ussunu parcalasa bile, ikinci vurus kapasitesi diye tabir edilen, gerek denizaltilar, gerekse cevre ulkelerin cesitli noktalarina yerlestirilmis nukleer silahlarla, karsi taraf saldiriyi baslatan ulkeye karsilik verebiliyordu. ve bu sayede saldiran ulke de yerle bir olma tehlikesi tasiyordu. iste bu durum, soguk savasin kutuplari arasinda bir dunya savasi cikmasini engelliyordu.

uluslararsi siyasetteki realizm gorusu de bu soylediklerimi savunuyor esasen. ikinci dunya savasi sonrasi olusan birlesmis milletler orgutu de, tamemen realizm cercevesinde kurulmus bir orguttur. aynen ikinci vurus kapasitesinin, savas cikma ihtimalini ortadan kaldirdigi gibi, bm de olusturulan guvenlik konseyinde dunyanin o donemki en guclu 5 ulkesine veto hakki taninmistir. bu veto hakki, guvenlik konseyinin alacagi baglayici kararlarda gecerlilik kazanirken (standart veto, cifte veto) bu 5 buyuk ulkenin de ayni anda istemedigi hicbir kararin konseyden gecemeyecegi anl***** geliyordu. bu sayede devletler kendi islerine gelmeyen kararlari veto ederek, bir nevi savas ortamlarini engelliyor, ulkelerin tahrik edilmemesini bu sayede de birbirleri uzerinde egemenlik kuramamasini sagliyor.

simdi bu yazdiklarimdan sonra, kiminiz cikip madem veto hakki var, neden hala dunyada savaslara tanik oluyoruz diyebilir. gunumuz kosullarinda savaslarin engellenmesi adina en buyuk eksiklik, caydirici gucun olmamasi ve cevre ulkelerin giderek yalnizlastirilmasidir. ornegin abd nin afganistan veya irak operasyonlarinda, bu cevre ulkelerinin arkasinda duracak bir super gucun olmamasi, abd nin tek tarafli bir niyetle operasyonlar duzenleyebilmesini saglamistir. veya gunumuzde en buyuk uluslararasi sorunlardan biri olan israil-filistin sorununda, filistin in haklarini savunacak bir buyuk guc ortaya cikmadigindan, israil gayet rahat hareket edebilmektedir.

sonuc olarak, dunya barisinin saglanmasi icin gerekli olan tek sey, realizm gorusunun agirlik kazanmasidir. realizme gore artan savunma harcamalari ve devletlerin silahlanmasi, askeri gucun artmasi, rakip ulkeler icin caydirici bir etkidir. savunmasi ve ikinci vurus kapasitesi guclu bir ulkeye savas acmak artik eskisi kadar kolay olmayacaktir. tabii bu durum, bir utopya degildir. gunumuzde artarak taraftar toplayan silahsizlanma bircok harekette oldugu gibi yine merkez ulkelerinin isine gelmektedir. silahsizlanmaya ozendirilen ve barisin saglanmasiyla odullendirilecek olan cevre ulkelerinden savunma harcamalarin azaltilmasi ve neoliberal politikalara agirlik verilmesi yonundeki telkinler, onlara gore gerek ekonomik gerekse askeri anlamda daha guclu olan merkez ulkelerinin isine gelmektedir. bu da merkez ulkelerinin gucunu arttirarak, cevre ulkelerinin daha yalniz ve daha gucsuz hale gelmesini sagliyor. hal boyleyken, cevre ulkeleri savunma anlaminda bir tehdit hicbir zaman olusturmuyor, ve merkez ulkeler de ellerini kollarini sallayarak baskiya devam edebiliyorlar.

Her ne kadar idealist görüşten uzak ve barış adına bir tehdit olarak algılanabilse de, realist görüş gerçekten de devletler arası güç mücadelesine dönen uluslararası arenada suni barış ortamının sağlanabilmesi için yegane yol olarak görülmektedir.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Dünyada savaşların olmaması ve barışın sağlanması için tek ve ana çözüm, sınırların kaldırılması ve dünyanın tek merkezden yönetilmesidir.
Yani dünyayı tek devlet haline dönüştürmemiz gerekir.
Böylece kimse kimseyi düşman olarak görmez, tehdit unsurları, asker bulundurma ve silah üretimi gibi zararlı ve gereksizlikler de ortadan kalkmış olur.
İkinci bir alternatif düşünemiyorum.

Bence bu temel üzerinde bir kompozisyon hazırlarsanız, bilimsellikle de örtüştürmüş olursunuz.

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca şuraya da bakabilirsiniz:
 
Son düzenleme:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Sizce dünya barışı nasıl sağlanır
BENCE ŞÖYLE SAĞLANIR:

Dünya Barışı Nasıl Sağlanır?

Çok kısa ve özet olarak anlatmaya çalışacağım, umarım başarabilirim.

Dünya barışını sağlamak için, öncelikle ‘’temel’’ sorunların tespitini yapmak gerek.

Nedir bu sorunlar:

-- Milliyetçilik
-- Dinler
-- Çıkarlar

Çözüm ise ‘’temel sorun’’ olarak tespitini yaptıklarımızın bir kısmının ortadan kaldırılması, bir kısmının da pasifize edilmesidir.

Mesela;

* SORUN: Milliyetçilik (dünyanın ülkeler ve milletler halinde bölünmesi, sınırlar)
* ÇÖZÜM: Sınırların ortadan kaldırılarak, milletler halinde bölünmüş insanların tek bir çatı altında dünya vatandaşı haline dönüştürülmesi.

* SORUN: Dinler ( çeşitli dinlerin ortaya çıkması ve dinler arası çatışmalar)
* ÇÖZÜM: Dinlerin siyaset ve dinsel propaganda aracı olmaktan çıkarılması, toplumsal mesele olmaktan çıkarılması, insanların bireysel ve vicdani meselesi haline dönüştürülerek sınırlandırılması.

* SURUN: Çıkarlar (mülkiyet kavgası ve bu anlamda var olma mücadelesi ve üstünlük yarışı)
* ÇÖZÜM: Savaşların en temel nedeni olan ve çıkarcılığı tetikleyen özel mülkiyetin toplumsallaştırılarak dünya halkına teslim edilmesi.

Tüm bunlar gerçekleştiğinde, dünya insanları savaşacak kimse bulamayacaktır ve böylece dünya barışı sağlanmış olacaktır.

Umarım mantıklı olmuştur:)
 
Üst Alt