Siz bu araştırmada hangi anne modelisiniz?

Siz hangi anne katagorisine giriyorsunuz?

Diktatör ve dediğim dedik anneler için kullanılan 'kaplan anne' tanımı popüler olunca; psikologlar farklı kişiliklerdeki anneler için yeni isimler buldu: Penguen, kanguru, yunus ve ayı anneler bile var!
Amerikalı profesör Amy Chua'nın Çin usulü radikal çocuk eğitimi teorisini ortaya atan kitabından sonra tüm dünyayı bir 'kaplan anne' tartışmasıdır aldı gitti. Chua'nın totaliter denebilecek bir annelik ve çocuk eğitimini öngören 'Battle Hymn of a Tiger Mother' kitabıyla birlikte hayvan sembolleriyle anılan yeni anne modelleri ortaya sürülmeye başlandı.

Kaplan anneler
'Kaplan anne', çocuklarının hayatta güçlü ve başarılı olmak zorunda olduğunu düşünüyor, çünkü onun için hayatın kuralı basit: İki tür insan var; güçlüler ve zayıflar. Televizyon, bilgisayar ve video oyunları çocuklara neredeyse yasak, çünkü bu alışkanlıklar çocuğu annenin belirlediği hedeflerden saptırıyor. Çocuk okulda, kursta, sporda ya da müzikte tam not almak zorunda.

Kanguru anneler
Bu anne türü de çocuğuna biraz fazla düşkün. Ama kaplanlar gibi disiplinli ve zorlayıcı değiller. Neden mi kanguru deniliyor? Bebeklerini bir türlü bırakamıyorlar da ondan. Yani bir tek keseleri eksik... Hayatlarını çocuklarının steril ve mutlu bir ortamda yaşamasını sağlamaya adamışlar. Bu anne türü, ülkemizde oldukça yaygın. Çocuklarıyla olan diyaloglarında sertlik yok, ceza yok ama bol şefkat var.
Yunus anneler
Bunlar en sevgi dolu ve en oyuncu olanları. Yani oğluyla oğlan, kızıyla kız, bebeğiyle bebek, yetişkiniyle yetişkin olma yeteneğine sahip ve bu kılıklara bürünen anneler. Çocuğu küçükken onun oyuncaklarıyla oynayan, büyüdüğünde ise beraber iPhone ya da Facebook'ta takılan türden anneler yani. Bir yunus anneyi kızıyla alışverişte, oğluyla konserde görmek mümkün...

Penguen anneler
Anne kategorileri içerisinde en ilgisiz olanlara bu isim veriliyor. Bu gruptakiler, kaplan annelerin tam tersi sayılabilir. Küçük bir kız annesi olmasına rağmen hayatından skandallar bir türlü eksik olmayan fotomodel Kate Moss, penguen annelerin en ünlü temsilcisi olarak gösteriliyor. Bu kategoriye Britney Spears da dâhil. Yumurtladıktan sonra denize açılan dişi penguen geri dönene kadar iki ay boyunca kuluçkaya yatma ve yavruyu besleme görevi erkek penguene düşer. Bu yüzden bu tür annelere penguen anne deniyor.

Ayı anneler
Ayı; gözükara fedailiğin, koruyuculuğun sembolü olduğu için bu tür annelere bu isim yakıştırılıyor. Bu tanımlamada Alaska'nın Grizzli ayılarının etkisi çok. Çünkü yavruları tehdit altında olan bir Alaska ayısından daha tehlikeli bir şey yok!
Bu annelerin evlat koruyuculukları bazen insaf sınırlarını zorluyor. Çocuğu kırık not aldığı zaman soluğu doğru okulda alıp öğretmenden hesap soran, gerektiğinde onun yerine ödevlerini yapan anneler... Bu 'tip'lerin en popüler temsilcisi Tunus'un devrik first lady'si Leyla Trebelsi. Trebelsi, adı yolsuzluğa karışan yeğenini bile hapisten kurturmak için "Gerekirse Tunus'u yakacağını" söyleyerek, ortalığı birbirine katmıştı.

(İvillage)
 
Üst Alt