• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Siyah pirinç türkiye'ye geliyor

Okunuyor :
Siyah pirinç türkiye'ye geliyor

RABİA

Bağımlı
Üye
Siyah pilav, beyazından 3 kat pahalı

Türkiye'ye ilk kez getirecek siyah pirinç, beyazın üç katı fiyatla piyasaya sunulacak. Anavatanı Kanada olan siyah pirincin 4 farklı çeşidi bulunuyor, aroması farklı ve mineral değeri yüksek

Ramazan öncesi pirinç ve bakli-yat gündemi yeniden ısınıyor. Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Ramazan sonrasında piyasaya vermek üzere Türkiye'ye ilk defa siyah pirinç getireceklerini söyledi. Ürünün farklı bir aromaya sahip olduğunu ifade eden Mehmet Erdoğan, ismini açıklamadığı bir ülkede lisansla ürettirdikleri siyah pirinci beyazın üç katı fiyatla piyasaya vereceklerini açıkladı. Erdoğan, siyah pirincin şu anda sadece ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde bulunduğunu kaydetti.

FİYAT DEĞİŞMEYECEK
Türkiye'de yılda 500 bin ton pirinç tüketildiğini ve bunun 350 bin tonunun yerli üretim olduğunu hatırlatan Mehmet Erdoğan, Ramazan nedeniyle beyaz pirinçte bu yıl olağanüstü bir fiyat artışı beklemediklerini dile getirerek şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıllardaki Ramazan hareketi henüz görülmüyor. Piyasa geçen seneki gibi çok canlı olmayacaktır. Türkiye'deki fiyatlar hâlâ dünyanın gerisinde. 2008 Mayıs ayında Osmancık yerli orta tane pi-rincin fiyatı 2.5 TL idi, hâlâ öyle. Bunda tüketicinin başka ürünlere yönelmesinin de etkisi var.” Sezon Pirinç'in 2008'de 70 milyon dolar ciro yaptığını kaydeden Erdoğan, “Geçen yılın 6'ncı ayı ile kıyaslarsak sadece bu altı ayda krize rağmen yüzde 5 civarında ciroyu arttırdık” dedi.

PİRİNÇ İHRACATI YASAKLI!
Dünya genelinde ve uzun vadede başta pirinç olmak üzere bakliyat fi-yatlarında artış beklendiğini vurgulayan Mehmet Erdoğan, bunun gerekçesini de şöyle açıkladı: “Küresel ısınma, tarım alanlarının daralması ve nüfus artışı gibi nedenlerle pirinç stratejik bir ürün haline geliyor ve gelmeye devam edecek. Bu nedenle Hindistan pirinç ihracatını yasakladı. Mısır gibi bazı ülkeler de kısıtlamalar getirdi. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda pi-rinci kaç liraya yiyeceğimiz değil, bulup bulamayacağımızı konuşacağız.”

Körfez'den teklif yağıyor
Farklı bir aromaya sahip olduğu belirtilen ve beyaza göre mine-ral değeri daha yüksek olan siyah pirincin bir yulaf türü olduğu belirtiliyor. Aslen Kanada'da yetişen siyah pirincin 4 farklı türü var. Ortadoğu'lu yatırım şirketlerinden ciddi yatırım teklifleri aldıklarını kaydeden Erdoğan, “Dünyadaki sermaye hareketlenmeleri son derece kısıtlandığı halde bize teklif getiriyorlar. Çünkü Türkiye gıda alanında önemli bir coğrafya. Körfez ülkeleri de kendileri için birinci derecede stratejik olan bu alana girmek istiyorlar. Bu nedenle de her gün kapımızı çalıyorlar” dedi.
haber7.com
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Beyaz pirince göre aroması farklı olan siyah pirincin mineral değerinin de daha yüksek olduğu belirtiliyor. Anavatanı Kanada olan siyah pirincin 4 farklı çeşidi bulunuyor.

Doğal Pirinç (Yabani pirinç)

Gerçek pirinç olmayıp doğal olarak suda
yaşayan ve aynı zamanda ekilerek yetiştirilen
bir çeşittir. Daneler uzun ve rengi koyu
kahverengiden siyaha kadar çeşitli tonlardadır.
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya ve
Minnesota Eyaletlerinde yetiştirilmektedir.
Amerika Birleşik Devletlerinin pirinç yetiştirilen
eyaletleri ile Kanada'da çoğu zaman Basmati,
beyaz ve kahverengi gibi uzun daneli diğer
pirinç çeşitleri karıştırılmaktadır..

Gurme ve Yemek Uzmanları için Amerikan Doğal Pirinci

Doğal Pirincin çok çeşitleri vardır. Siyah daneli olanı populer olan
etnik mutfaklarda kullanılmaktadır. Doğal Pirinç genellikle et ve
kümes hayvanlarının doldurulmasında hafif salatalarda, çorba ve
meyve karışımlarında klasik tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Doğal pirinç diğer pirinç çeşitlerinden daha pahalı olduğundan
karışık pirinç kullanmak daha iyidir. Doğal Pirinç, uzun taneli beyaz
pirinçle örneğin salatalarla karıştırıldığında daha çekici olmaktadır.
Farklı lezzeti daha fazla hissedilmektedir.

Düşük oranda yağ içermesi nedeniyle doğal pirinç uzun zaman
saklanabilir. Kuru yerde hava geçirmez kaplarda sonsuza kadar
muhafaza edilebilir. Pişmiş halde buzdolabında 1 hafta ve derin
dondurucuda 6 ay süre ile saklanır.
usariceme.com/usarice_tr
 
Üst Alt