sivrisineklerden uzak durmak için dikkat etmeniz gerekenler

Yaz aylarında sivrisineklerle başınız dertteyse bu yazımızı okuyun,

İşte sivrisineklerden uzak durmak için dikkat etmeniz gerekenler...

Ter kokunuz sivrisinekleri daha çok çeker:

İnsanlar sivrisineklerin kan kokusu aromasını sevdiklerini düşünürler. Fakat sivrisinekler sizin nefesinizle dışarıya verdiğiniz karbondioksit nedeniyle düz bir çizgi izleyerek size gelir. Koşup, bisiklete binip yorulduktan sonra daha hızlı ve zor nefes alıp verirsiniz, terlersiniz ve bu nedenle sivrisinekleri daha çok kendinize çekersiniz.

Kokulu ayaklara dikkat:

Bilimadamları sivrisineklerin insanların en çok ellerini ve özellikle kokulu ayakları ısırdığını tespit ettiler.

Kalabalık grubun merkezinde olun:

Sivrisinekler büyük bir karbondioksit kokusu aldıklarında oraya doğru uçarlar ve grubun merkezindekinden çok çevresindeki insanlara saldırırlar.

Evinizin çevre düzenlemesi iyiyse korkmayın:

Sivrisinekler kalın, fazla boy atmış bitkileri sever. Daha karanlık ve rutubetli yerler sivrisinekler için daha korunaklıdır. Çimlerinizi düzenli biçerseniz, havuzunuza bakım yaparsanız ve çalılıklarınızı budarsanız sivrisinekler bahçenizden uzak durur.

Deet içermeyen sinek kovucular almayın:

İçinde Deet isimli bir madde bulunan sivrisinek kovucular sizi sineklerden uzak tutan güçlü ilaçlardan biridir. Bunun yanısıra limon okaliptus ve IR3535 isimli bileşenin etkisi Deet'ten biraz daha zayıf olmasına rağmen sivrisinekleri kovar.

Bahçenize karbondioksit yayan tuzaklardan alın:

Bu cihazlar sayesinde sivrisineklerden daha zekice kurtulabilirsiniz. Çünkü bu tuzaklar sivrisinekleri kendilerine çekmek için karbondioksit yayıyor. Ultraviyole ışık yayan böcek tuzakları sivri sineklere karşı çok etkili değildir.

Hamileler dikkat:

Hamile kadınlar sivrisinekler açısından daha fazla risk altındadır. Çünkü vücutları daha fazla karbondioksit yayar ve karınlarında daha yüksek sıcaklık vardır. Bu nedenle sivrisinekler hamile kadınlara daha çok saldırır.

Bazı bölgelerdeki sivrisinekler çok tehlikelidir:

Gezmeyi çok seven birisiyseniz gideceğiniz bölgeleri araştırın, sivrisineklere karşı tedbir alın. Dünyanın bazı ülkelerindeki sivrisinekler taşıdıkları sıtma, sarı humma, Batı Nil Virüsü gibi tehlikeli hastalıkları ısırdıkları insanlara bulaştırabilirler.

Açık renkli giysileri tercih edin:

Sivrisinekler koyu renk kıyafetleri açık renkli kıyafetlere oranla daha fazla tercih ederler. Üzerine konan sivrisineklerin ısırığından kurtulmak için dar kıyafet yerine bol ve uzun kollu giysiler tercih edin.
kaynak:ulkehaber.com
 
Üst Alt