• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sivrisinekler En Çok Kimleri Isırır?

Okunuyor :
Sivrisinekler En Çok Kimleri Isırır?

Gül@y

Kıdemli
Üye
Sivrisineklerde dişiler insanları ısırır, erkek sinekler ısırmaz.

Florida Üniversitesi'nde uzman Dr. Jerry Butler, "10 kişiden birinin diğerlerine göre sivrisinekleri daha çok çektiğini" belirtiyor.

Sivrisineklerde dişiler insanları ısırır, erkek sinekler ısırmaz. Dişi sivrisinekler, yumurtalarının gelişmesi için insan kanına ihtiyaç duyar. Sivrisineklerin daha çok kilolu, iyi beslenmiş insanları ısırdığına dair veri henüz bulunamadı. Dr. Joe Conlon, "insanların büyüklükleri ya da kokuları sivrisinekleri yönlendirebilir" diye belirtti. Yapılan 400 civarındaki farklı inceleme oldukça zahmetli oldu, katılanların çoğu ilk başta kaşınmaya başladı. Genetik yapı gereği insanların yüzde 85'i sinek ısırıklarından kolay etkileniyor. Vücut kimyamızda, cilt yüzeyinde sineklerin dikkatine çeken elementler bulundu.

Cilt yüzeyindeki vücut kimyasalları önemli

Sivrisinekler, cilt yüzeyinizde steroid ya da kolesterolün yüksek olduğu yüzeye sahip insanlara saldırılar.. Tabi ki bu tüm sineklerin üşüştüğü insanların kolesterollerinin yüksek olduğunu göstermez. Sivrisinekler ayrıca, ürik asit gibi bazı asitlerin yüksek olduğu kişilere de gelir.

Hamileleri daha çok ısırıyor

Sineklerin saldırma süreci ciltle temas etmeden önce başlar. Sivrisinekler hedefe ulaşmadan 50 metre önce koku alabilir. Uzun süre önce ya da yeni dışarı verilen ortamdaki karbondioksit sinekleri çeker. Büyük insanlar çocuklara göre çok daha fazla karbondioksit verir. Bu nedenle sinekler çocuklardan daha çok yetişkinleri ısırır. Hamile kadınlar da daha fazla karbondioksit verdikleri, daha hareketli oldukları ve vücut ısıları yüksek olduğu için sivrisinekleri çeker. Eğer bahçeye çıktığınızda sivrisinekler sizi ısırıyorsa, bunun nedeni karbondioksit, hareketleriniz ve yaydığınız ısıdır.

Sivrisinekler nerelere gizlenir?

Sadece vüct kimyanız sivrisineklerin size saldırmasına neden olmaz, nerede olduğunuz da önemlidir. Sivrisineklerin en yoğun olduğu yerler kıyılar veya sahillerdir. Kıyılardan uzakta olmanız güvende olduğunuz anl***** gelmez, sivrisinekler bir yemek için 40 mil uçabilirler. Herhangi bir su kaynağı onların üremesi için potansiyeldir, özellikle durgun suları tercih ederler. Eğer böyle bir çevrede oturuyorsanız sivrisineklerin ürememesi için ilaçlama yapmanız ya da bu tür yarasız su kaynaklarını kurutmanız gerekir. Sivrisinekler çölde bir su kenarında aktif olabilirler ancak Alaska gibi soğuk bölgelerde yaşayamazlar. Sivrisinekler 175 milyon yıldır dünyamızda varlar ve tamamen ortadan kalkacak gibi görünmüyorlar. Günümüzde satılan sineksavar ilaçlar ve diğer ürünlerle sizi ısırmasını en aza indirebilirsiniz ancak kutuların üzerinde belirtilen kullanma talimatlarına mutlaka uymayı ihmal etmeyin.

haberaktuel.com
 

SGOR

Kıdemli
Üye
Nedir bu dişilerden çektiğimiz sivrisinekleri bile ısırıyor .. :Cachondon:
Allahım bu dişilerin şerrindne korusun.. :Cachondon::Cachondon::Cachondon:
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Bircok fikri akillica kullanilmasini isterim.
Bizim mahallelerde belediyeler . mazot kokulu bir maddeyi buharlasirip havaya verirler toz duman olur etraf gaz salarlar.
etrafta kimin oldugu adam ne yapiyor bakmazlar,belki dondurma yiyen bir cocuk vardir. gaz toz icinde birakirlar.

sivrisinekle olan mucadele aslinda bu kadar salla bas degildir.

benim gordugum yabanci ulkelerde hayvan muamelesi yapilmaz insanlara. belediye yoldaki insanlarin ustune sikar bazen. aslinda bunda belediyenin kismen sucu vardir.insan secimi cok onemlidir planlama proje egitim cok onemlidir.

gazi sikan adamin karakterine bilgisine aklina kalmistir.

avrupada daha farklidir. cop tenekelerinde kavun ve karpuz kabuklarina zehirli ilac sikilir. sivrisineklerin kavun ve karpuz kabugu kokusunu cok sevdigini biliyormuydunuz.

hatta bilincli olarak kavun kabuklari birakilir sivrisinekleri oldurmek icin. ve su birikintileri ilaclanir. bizdeki ilaclama sikayet veyahut oy toplama icin gosteris icindir. bilimsel cevreye duyarli bir etkisi yoktur. yapilan mucadelede ciceklerin tozlasmasini saglayan arilar da yararli hayvanlar da oldurulur. belediyelerin bu asla umurunda degildir.

----

belediyelerin diger hatalari , sehir icindeki sulama calismalarinin yanlisligi. otlar cimler.yesillikler gece sulanir gunduz sulanmaz. sulanan bitkinin ustunde damla kalirsa o bitkiyi yakar. bazen de bitkilerin kokleri curur. yanlis sulama yuzunden 50 defa cim dikerler. 50 defa cicek dikerler yakip. Bildiklerini sanir herkes.

butun bunlarin faturasi bize yansir. insan bilincsizliginin. sorsaniz herkez duyarlidir, . herkes zekidir akillidir. ama uygulamada nedense dusunen insan azdir , ayni tuzla tersanesinde denize dusurulen insanlar gibi.
 
Son düzenleme:
G

güney

Ziyaretci
Ya arkadaşlar bu Adanada gözle görülmeyan bir takım yaratıklar var ve sürekli ayak ve el bileklerimi ısırıyo..

Yanlız bu ısran dişi lerse durum dahada bir vahim...:)))
 

carloss

Kıdemli
Üye
Ah lanet sinekler ah... askerde pusuya çıktığımız bir gece sırayla dinleniyorduk neyse benim sıramın bitişinde kafamda bir sürü yumurta olmuştu lanet sinekler...
 
Üst Alt