Sıvı Soğutmalı Bilgisayar... liquid cooling in oem parts... convective cooling in pc

Bilgisayarlardaki fanlar ve entegrelerin üzerindeki soğutucu (kanatçıklı alüminyum vb) lar hep ısınan parçaları soğutmak için. Isınınca yavaşlıyorlar. Muhtemelen sıcaklık sensörü ile sıcaklıklarının arttığı tespit edilince daha da ısınmaması için ısınan parçaya işlem gönderilmiyordur. Zaten pc işlemcisi anında kapatır pc yi ısınınca.

Bu ısınma sorunu elektroniğin mikro nano boyutlara inmesinden. Küçücük parça içinde çokça işlemler. Aslında daha düşük akımlarla sorunu çözsek belki ısınma sorunu azalabilir. mesela fiberoptik kabloda ışık kullanılıyor, işlemci için de ışıklı bir çözüm olur mu acaba? Müthiş hızlı bir işlemci olurdu..

Bilgisayarı soğutmak için alüminyum ve ya bakır komplikeli metal aksam ısı transferini iyi yapacağına inanılan bir macun ile ısınan parçaya yapıştırılıyor ve yerine göre ek bir fan ile soğutuluyor. Küçük yüzeyden havanın ısıyı kapması zor. Ama bu metal havaya göre çok daha yüksek ısı transfer kapasitesi ile ısıyı parçadan alıyor ve geniş metal yüzeylerde daha çok alanda hava ile temas ettiriyor. Yani ısınan parça 4santimetrekare alanda ve bu şekilde ısı transferi 10 birim ise, metal soğutucu bu ısı transfer alanını mesela 50 kat arttırarak (200santimetrekare) ısı transferini d aşşağı yukarı o derece arttırıyor ve parçadaki ısıyı havaya atarak soğutuyor.

Peltier denen bir soğutucu cinsi de bazen uyarlanabilir mi diye amatörlerce sorgulanıyor. Aslında peltierli soğutucu da var.

peltier e dc elektrik verilince bir yanı ısınıyor diğeri soğuyor. Aynı klimalar gibi ama yeterince geliştirilemedi. Yoksa bu kadar temiz bir yöntem ortalığı karıştırır.

Tabi elektronik gaz da denilen işlemciye direk bağlı olan soğutucu içerisinden gazı geçirerek soğutan ve bu işlemi birkaç kısımı soğutarak yapan ve bu gazı da fanlı bir kısımda soğutan tip soğutucular laptoplarda vb pc lerde sıkça kullanılıyor.

Resimin sağ üstündeki kısımlar soğutulan entegre kısımlar. Soldaki fanlı kısım da soğutucu gazın soğutulduğu kısımdır.

Aklıma bunları görmeden de evvel hep refiriciratif işlemciler gelirdi. Aynı buzdolabı klima gibi soğutucu gaz ile refricireyşın saykılı yapan sistemler. Buzdolabı malum efektif soğutma yapar. Bunun için kullandığı gaz condenserde basınçlandırılarak ısınmış olur ve condenserde soğur. Daha sonra evaporatöre beasıncı düşürülerek alınır ve bu gaz basıncı düşünce aniden soğur. Çakmak gazı doldurma kutusu gazı dışa kaçırdığında nasıl donduruyor? Bu işlemin devamlısıdır soğutma çevrimi.

How-To Build A Refrigerator CPU Cooler - Overclockers homemade olanı.


bu da (inceleyemedim) videosu.
Review: VapoChill Premium Edition - Cooling - HEXUS.net - Page 3 gibi.

Sıvı soğutmalı da düşünülebilir. Yani işlemciye su gönderilir, soğutucu metal kanallarından giden su sistemi soğutur ve araç radyatörü gibi dönüp ayrıca soğutulabilir.

Raijintek All-In-One Open Loop Liquid CPU Cooler w/ New Pump, Water Block and Tank Design, 2* 12025 Fans, 2 LED Lights, Fan RPM Controller, Solid Mounting Kits, Sturdy Installation - Blue - Newegg.com

Ama geçende bi yerde bahsedildi. Evvela fikri ben açtım ama yapılmışını anlattılar. Ben tüm elektronik aksamı yalıtkan sıvıya atıp bu şekilde soğutmayı anlattım ve;
 
Cevap: Sıvı Soğutmalı Bilgisayar... liquid cooling in oem parts... convective cooling

İçinde balık olsa? Akvaryumu ısıtma gereği kalmazdı belki ama balıklar çok rahatsız olurdu di mi?
Balıkları hapsetmeyin zaten!
 
  • Etiketler
    convective cooling in pc liquid cooling oem parts sıvı soğutmalı bilgisayar
  • Üst Alt