SİVAS SUŞEHRİ TATAR KÖYÜ

SİVAS SUŞEHRİ TATAR KÖYÜ

Tatar Köyü 9. yy.da Anadoludan akın eden diğer Türk boylarıyla birlikte Anadoluya gelen Tatar Türkleri cesareti gözü pekliği her türlü olumsuz iklim şartlarına dayanıklılığı daha da önemlisi savaşçılığıyla bilindiğinden hem Selçuklu hem de Osmanlı döneminde öncü, akıncı birlikleri olarak uçbeyleri olarak (sınır koruyucuları) ve posta işleri vb. gibi zor görevleri üstlenmişlerdir.

Tatar köyüne adını veren Tatar beyi; 13. yy. da Osmanlı Devletinin uçbeyi olarak görev yapmışlardır. Aynı zamanda üç devletin sınırlarını oluşturan bu tehlikeli görev yeri şimdiki Şebinkarahisar ilçesi yakınlarındadır. Daha sonraları bu yerden Tatar Köyüne Ceviz deresi olarak bilinen yerine yerleşmişleridir.Üçkardeş olarak gelen bu Tatar Beyleri çok uzun süre (yaklaşık 200 yıl) hayvancılıkla geçimlerini sağlamışlardır. 40005000 kıl keçisine sahip oldukları aynı zamanda arıcılıkla uğraştıkları rivayetlerde geçmektedir.Anadolunun çeşitli yerlerinden göç eden diğer Türklere kucak açmalarıyla birlikte bugünkü üç mahalleli Tatar Köyünü oluşturmuşlardır. Bugün hala Cevizderesinde ilk gelen Tatar beyinin kullandığı evinin harabeleri mevcuttur. Tatar Köyü ilçede nüfus ve coğrafi bakımdan ikinci sıradadır. Resmi nüfus 1250dir. Rakımı 1450 olan Tatar Köyünün suyu memba suyu kalitesinde olup civar yerlerden su almaya gelenler mevcuttur. Tatar Ormanları adıyla meşhur olan Tatar Köyü etrafı ormanlarla çevrili olmasından dolayı havası tertemizdir. Ormancılık ve orman ürünleri, hayvancılık, arıcılık, tarım köy halkının başlıca geçim kaynaklarını oluşturur.

Tatar cevizi, tatar fasulyesi olarak meşhur olan bu ürünler aynı zamanda bir şifa hazinsidir. Tüm yaz boyu her çeşme başı piknik alanı olduğundan ilçeden ve civar yerleşim yerlerinden akın akın insanlar gelip piknik yapmakta ve dinlenmektedirler.Köyümüzdeki yapıların ana maddesi ahşap olduğundan dolayı geçmişten günümüze tarihi eserler ulaşamamıştır.
tatarkoyu.tr.gg
 
Üst Alt