Sivas Katliamı'nın 20. Yılı

Binler Madımak'ın önündeydi: Sivas'ı unutma unutturma

ailelersivas.jpg


Sivas Katliamı'nın 20. yılında on binlerce kişi Madımak Oteli'ne yürüdü.
Sivas'ın hesabının mutlaka sorulacağının vurgulandığı mitingte, AKP'nin "Alevi açılımı" açıklamalarına da tepki vardı.
Anma eyleminde Haziran Direnişi de selamlandı.

img_0286.jpg


Bundan tam 20 yıl önce Türkiye tarihinin en karanlık sayfalarından, en büyük katliamlarından biri devletin gözetiminde gerçekleştirildi.
Sivas’ta 35 can “şeriat isteriz” diyen gericiler tarafından katledildi.

madimak2456.jpg
 
Sİvas olaylarında halk kışkırtıldı malumunuz. Ama aleviler süttten çıkma ak kaşık mıydı? Tarafsız bakanlar ortada birşeylerin döndüğünü anlayabilir.

Bir abd ajanı önce Sivas a sonra Çorum a sonra da Samsun a gider. Yanılmıyorsam Samsun da göz altına alınır ve serbest bırakılır. Sonrasında bu illerde büyük karmaşalar çıkarılır. Karmaşalara biçilen kamuflaj maskelerine neden aldanıyor insanlar? Ya da hazır biçilmiş kaftan. İster maske ister gerçek işine geliyor diye mi inanıyor?

Sivas ta alevileri öldürmek için yola çıkan kimse yok tahminim. "Sivas aziz e mezar olacak" sloganları var. Kızgınlık eseri olması muhtemel. Kalabalık oteli kuşatınca ateşi yakan birisi var ki ölüme sebep olan hareket. Yalnız bu alevleme olayını tüm kalabalığa mal edemeyiz. Böyle sonuçlanacağını herkes bilemezdi. Ama solcular aleviler suçsuz muydu? Asılan din adamlarının suçu neydi? Ya bu aleviler suçsuz muydu?
 
Üst Alt