• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Şivan Perver'den Türk açılımı

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
TRT'nin Kürtçe kanal açılımından sonra bir açılım da sevilen Kürt sanatçı Şivan Perver'den geldi. Perver, Türkçe olarak çok sevilen seferberlik türkümüzü TRT'de..


Rıfat Yörük'ün haberi
TRT, yeni Kürtçe kanalı TRT 6 (TRT Şeş) için Kürt sanatçı Şivan Perwer'e göz kırptı. TRT 1'de bu gece yayınlanan ve Mithat Bereket'in hazırlayıp sunduğu "Pusula" programında Perwer'le yurtdışında yapılan röportaj sunuldu. Bir "Perwer güzellemesi" şeklinde hazırlanan programla adeta sanatçıdan Avrupa'da geçen "sürgün yılları" için özür dilendi.

ŞİVAN PERWER'DEN CANEY CANEY ŞOV VİDEO

[GV]8977363633910818254[/GV]Türkiye'de çok tanınan "Caney caney" ve "Leyla" gibi parçaların da bestekarı olan Perwer, Bereket'in isteği üzerine sazıyla çok sevilen seferberlik türkümüz "Yemen"i Türkçe olarak seslendirdi. Program boyunca sanatçının bazı konserlerinden görüntüler verildi ve çeşitli şarkıları yayınlandı.

ŞİVAN PERWER TRT'YE NASIL ÇIKTI? İZLE

[gv]9200827516382600016[/gv]

TRT Şeş'in açılış töreninde Perwer'in yasaklı parçası "Mehmedo"nun sanatçı Rojin tarafından okunduğunu hatırlatan Bereket "yıllarca yasaklı olan bu parçanız TRT'de çalınınca neler hissettiniz?" diye sorunca "bu durum, gerçekten de bir şeylerin değiştiğinin göstergesi. Güzel bir adım olarak değerlendiriyorum" cevabını aldı.

"Türkiye'yi çok özledim"

Sanatçı "Türkiye'ye ne zaman döneceksiniz" sorusunu ise şöyle cevaplandırdı:

"Birkaç yıl önce belki siz de benimle röportaj yapmaya çekinirdiniz. Ama şimdi şartlar değişiyor, diyalog yolları açılıyor. Zaten ben Türk toplumunun bir parçası olan Kürt sanatçıyım. Ben de yurdumdan ayrılıp 33 yıl gurbette gezmek istemezdim. Ama turist gibi oradan oraya gezdim. Hoş birçok dil öğrendim, çeşitli kültürleri tanıdım ama Türkiye'nin havasını, suyunu, toprağını, insanını, yemeğini, dilini, kültürünü her şeyini özledim. Tabii ki Türkiye'de olursam çok sevinirim. Umarım yakın zamanda dönerim."

Şivan Perwer, terör konusunda da şunları söyledi; "Terör elbette kötü bir şey. Yaşamaya gelen insanlar niçin öldürülsün? Üstelik ben sanatçıyım. Sanatçılar öldürmeye herkesten çok karşılar. Çünkü sanatçı sevgi üretir, barış ağaçlarını diker. Zaten ben siyaset üstü bir insanım. Sadece ozanım"

haber: habervaktim.com
Videolar: sanliurfa.com
 

jurgen

Tecrübeli
Üye
Selam

Allahim sen nelere sahitsin.

Kürt sanatçı Şivan Perwer Avrupada PKK organizasyonlarinda kurtce sarki ve turku soylerdi.

Saygilar.
 

catpity

Tecrübeli
Üye
ilkay akkaya ve şivan perwer desmal şarkısını söylesin :D
 
Üst Alt