Siroz hastalığı nedir?

Siroz Hastalığı Nedir?

Karaciğer fonksiyonlarının kaybedilmesine kadar ciddi sonuçlara varabilen, karaciğerde bulunan işlevsel birimlerin sertleşme ile geri dönüşümsüz olarak patolojik hale gelmesine siroz hastalığı adı verilmiştir. Siroz ölümcül hastalıklar arasında ilk 10âun içerisinde yer almaktadır.

Karaciğer vücudun kimya fabrikası olarak görüldüğü için burada oluşabilecek her türlü hastalığa karşı önlem alınmalıdır. Buna hepatit ve karaciğer yağlanması gibi durumlar da dahildir. Karaciğerin iltihaplanması için de siroz terimi kullanılmaktadır. Siroz kelimesi, Antik Yunan döneminde portakal sarısı ve koyu sarı rengi ifade etmek için kullanılan scirrhus kelimesinden ortaya çıkmıştır.

Siroz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sirozun belirtileri iki ayrı grupta değerlendirilebilir. Hastalık henüz başlamışkenki belirtiler ile ilerlediği zamanki belirtiler farklı olacaktır. Hastalığın ilk oluşmaya başladığı dönemde görülen belirtiler; çabuk yorulma, yorgunluk hissi, iştahta azalma, kaşıntı, bulantı, sarılık ve bağırsaklarda oluşan gazdır. Bu belirtilerin tamamı diğer birçok hastalıkla birlikte de görüldüğünden ilk aşamada hastalığın teşhis edilmesi de zordur. Çoğu zaman başka hastalıklarla da karıştırılmaktadır.

Hastalık ilerlediği zaman belirtiler teşhisi kolaylaştıracak kadar şiddetli ve farklı olacaktır. Hastada fark edilir seviyede kilo kaybı vardır. Bacaklarda incelme olur ve iştahsızlık en ciddi seviyeye ulaşır. Sirozun en önemli belirtisi karında ciddi boyutta bir şişkinlik oluşmasıdır. Yemek borusundaki damarlarda patlamalar olabileceğinden iç kanama riski ortaya çıkmıştır.

Karaciğer görev yapamadığı için zehirli maddeleri süzemez ve bu zararlı maddeler, hücreleri tahrip edebilir. Beyin hücrelerinde hasar ortaya çıktığı için hasta kendini sersemlemiş gibi hissedebilir. Bulantılar şiddetlenmiş ve kusmalar başlamıştır. Hormonal dengesizlikler vücuttaki tüylerin dökülmesine neden olmuş ve damarlar genişlemiştir.

Siroz Hastalığının Tedavisi Nedir?

Alkol nedeniyle oluşmuş siroz hastalıklarında tedavi mümkün değildir. Ancak hastalık erken teşhis edildiğinde alınacak önlemler sayesinde sirozun şiddeti azaltılabilir ya da belirtileri hafifletilebilir. Hepatit tetiklemesiyle oluşan siroz hastalığında virüslerin çoğalmasına engel olmak için çalışılır.

Tedavi süresinde ek olarak eksik vitaminler için takviye alınmalıdır. İdrar söktürücü takviyelerle karındaki şişlik ortadan kaldırılmaya çalışılır. Doktor tarafından önerilmemiş ilaç, bitki, kür gibi her türlü şeyden uzak durulmalıdır. Tedavi devam ettiği müddetçe beslenme konusuna çok önem verilmelidir. Aşırı yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır.

Hastalığın son aşamasında yapılacak tek tedavi yöntemi organ naklidir. Karaciğer nakli oldukça zor bir süreçtir ki uyumlu karaciğer bulmak da zaman gerektirmektedir. Karaciğer naklinden sonra da hastaları zorlu bir süreç beklemektedir. Hastanın tıpkı bir bebek gibi bakılması ve her türlü hastalıktan sakınılması gerekir.
bilgihanem.com
 
Üst Alt