• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Siroz hastalığı,Karaciğer

Okunuyor :
Siroz hastalığı,Karaciğer

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Siroz hastalığı Hepatit C diye bilinir bunun çeşitleri de vardır. Benim babam Siroz dan öldü, Atatürkün hastalığı dolayısıyla İçki içen insanlarda görülür deseler de birçok cami görevlisi veya dindar olmanız da bazen yetmez. Bu hastalığı söyleyemezssiniz. İçki değil Virüs hastalığıdır karaciğerinizin içinde beslenen bağışıklık sisteminizi her geçen gün yok eden bir hastalık. Sirozdan ölen insanların ölüm şekli aids hastasının ölümü gibidir. Aids hepatit a dır , Hepatit b halk arasında çok yaygındır, Hepatit c ise halk arasında SARILIK denen hastalığın ta kendisidir. Vücutta erken teşhisi çok önemli ve zor anlaşılır ilk dönemleri. Ancak derinizde alacalı renklenme, Göbekte anormal şişme. Zayıfsınız ama göbeginiz var . Göbek içi çöküklüğü dışarı çıkar çöküklük değil dışarı çıkma, damarlarda çatlak şeklinde minik kan damarları görülür göbekteki beyaz deriyi incelerseniz.

Babamda kan kusması şeklinde açığa çıkmış, boğazındanhortum sokularak kan baskılanarak durdurulmuş. Ona mide kanaması diyerek önceleri aldattılar

Ancak zamanla kendi hastalığını öğrendi. Doktor kontrolleri devamlı 6 ayda bir yapıldı 53 yaşında yakalandı 57 yaşında öldü . Eğer gençseniz. sakın ola ki kendi hastalığınızın tedavisini mutlaka tam yaptırın. Vücut direncinizi vitaminlerle destekleyin, Multivitamin ve karaciğeri besleyen dengeleyen vitaminler kullanın.Siroz ancak size uygun karaciğer nakli ile kurtulunabiliyor. İşin en önemlisi erken teşhis karaciğer siroza dönüşmeden öncesi doktora bağlı.

Eğer SSK gibi ise evet çok normal beklediğimiz gibi, şeklindeki kelimeler kontrol altında hastanın ölmesi demek olabilir.. Siz de kendiniz kontrol edebilirsiniz. Son hastaneye gittiğimizde hasta zaten ölecek getirmenize gerek yok. Bırakın fazla hareket ettirmeyin rahat etsin şekline dönüştü. Artık beklediğimiz gibi diyen doktor kalmamıştı.

Bahsedeceğim kontrol şöyledir. Kandaki Bilirubin miktarı önceki kan tahlilinizden daha fazla ise bilin ki sağlığınız kötüye doğru gidiyor.

2-3 tane kan tahlilini alın tarihlerine bakın, düzelme varsa bilirubin miktarı az çıkması lazım. Doktorların hımmm iyi beklediğimiz gibi normal gidiyor kelimesi bazen açıklamak istemedikleri kontrollü bir ölümdür. Babamın bilirubin miktarı öncekilere göre fazlaydı. Kötüye gittiğini anladım.

Çok kötü bir hastalık allah bütün bu hastalığa yakalanmış insanlara şifa versin.

Babam içki içmezdi belki bir dişcide,berber koltuğunda kapmıştı bu hastalığı. Alkol sadece varolan hastalığı daha kötü yapar.

Sirozdan kurtulmanın 2 yolu var

1-Doktor kontrolunde Bağışıklık sisteminizi arttırarak sağlıklı ve doğal yaşamak, perhiz yapmak, İnterferon-a interferon-b isimli bünye güçlendirici ilaçlar almak, Kendinize güvenmek

2-Karaciğer nakli

yazı kendime aittir . senolmutlu@2011

www.hobifikir.com sitesinden alıntıdır
 
Son düzenleme:

Supermenn

Amatör
Üye
Siroz Hastalığı Nedir?

Karaciğer fonksiyonlarının kaybedilmesine kadar ciddi sonuçlara varabilen, karaciğerde bulunan işlevsel birimlerin sertleşme ile geri dönüşümsüz olarak patolojik hale gelmesine siroz hastalığı adı verilmiştir. Siroz ölümcül hastalıklar arasında ilk 10’un içerisinde yer almaktadır.

Karaciğer vücudun kimya fabrikası olarak görüldüğü için burada oluşabilecek her türlü hastalığa karşı önlem alınmalıdır. Buna hepatit ve karaciğer yağlanması gibi durumlar da dahildir. Karaciğerin iltihaplanması için de siroz terimi kullanılmaktadır. Siroz kelimesi, Antik Yunan döneminde portakal sarısı ve koyu sarı rengi ifade etmek için kullanılan scirrhus kelimesinden ortaya çıkmıştır.

Siroz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sirozun belirtileri iki ayrı grupta değerlendirilebilir. Hastalık henüz başlamışkenki belirtiler ile ilerlediği zamanki belirtiler farklı olacaktır. Hastalığın ilk oluşmaya başladığı dönemde görülen belirtiler; çabuk yorulma, yorgunluk hissi, iştahta azalma, kaşıntı, bulantı, sarılık ve bağırsaklarda oluşan gazdır. Bu belirtilerin tamamı diğer birçok hastalıkla birlikte de görüldüğünden ilk aşamada hastalığın teşhis edilmesi de zordur. Çoğu zaman başka hastalıklarla da karıştırılmaktadır.

Hastalık ilerlediği zaman belirtiler teşhisi kolaylaştıracak kadar şiddetli ve farklı olacaktır. Hastada fark edilir seviyede kilo kaybı vardır. Bacaklarda incelme olur ve iştahsızlık en ciddi seviyeye ulaşır. Sirozun en önemli belirtisi karında ciddi boyutta bir şişkinlik oluşmasıdır. Yemek borusundaki damarlarda patlamalar olabileceğinden iç kanama riski ortaya çıkmıştır.

Karaciğer görev yapamadığı için zehirli maddeleri süzemez ve bu zararlı maddeler, hücreleri tahrip edebilir. Beyin hücrelerinde hasar ortaya çıktığı için hasta kendini sersemlemiş gibi hissedebilir. Bulantılar şiddetlenmiş ve kusmalar başlamıştır. Hormonal dengesizlikler vücuttaki tüylerin dökülmesine neden olmuş ve damarlar genişlemiştir.

Siroz Hastalığının Tedavisi Nedir?

Alkol nedeniyle oluşmuş siroz hastalıklarında tedavi mümkün değildir. Ancak hastalık erken teşhis edildiğinde alınacak önlemler sayesinde sirozun şiddeti azaltılabilir ya da belirtileri hafifletilebilir. Hepatit tetiklemesiyle oluşan siroz hastalığında virüslerin çoğalmasına engel olmak için çalışılır.

Tedavi süresinde ek olarak eksik vitaminler için takviye alınmalıdır. İdrar söktürücü takviyelerle karındaki şişlik ortadan kaldırılmaya çalışılır. Doktor tarafından önerilmemiş ilaç, bitki, kür gibi her türlü şeyden uzak durulmalıdır. Tedavi devam ettiği müddetçe beslenme konusuna çok önem verilmelidir. Aşırı yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır.

Hastalığın son aşamasında yapılacak tek tedavi yöntemi organ naklidir. Karaciğer nakli oldukça zor bir süreçtir ki uyumlu karaciğer bulmak da zaman gerektirmektedir. Karaciğer naklinden sonra da hastaları zorlu bir süreç beklemektedir. Hastanın tıpkı bir bebek gibi bakılması ve her türlü hastalıktan sakınılması gerekir.

Kaynak
 
Üst Alt