Sıradışı bir adam: Usame bin ladin / usame bin ladinin laneti

Bir şekilde Usame bin Ladinle ilgisi olan herkese sonradan garip şeyler oluyor:

1- 31 Asker:
1 Mayıs 2011de onu yakalayan askerler, 6 Ağustosta helikoptere ateş açılması sonucu öldüler. Saldırıyı Taliban üstlendi. Afganistan'daki NATO gücüne ait bir helikopter gece ülkenin orta kesimlerindeki Vardak Bölgesinde düştü. Öğlen saatlerinde bir açıklama yapan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, düşen helikopterde bulunan 31 ABD askerinin ve 7 Afgan askerinin öldüğünü duyurdu. Daha sonra yapılan açıklamada ölenler arasında bir de Afgan çevirmen olduğu belirtildi.

Associated Presse konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi de helikopterin görünüşe bakılırsa vurularak düşürüldüğünü söyledi.

NATO kaynakları, 44 asker ve 3 kişilik mürettebat taşıma kapasiteli Chinook modeli helikopterdeki ABD askerlerinin özel kuvvetler mensubu olduğunu ifade etti. NBC News televizyonu ölen ABD askerlerinin 20 kadarının Mayıs başında, El Kaide lideri Usame bin Ladinin yakalanıp öldürüldüğü operasyon düzenleyen SEAL Deniz Komandoları birliğine mensup askerler olduğunu bildirdi.

Afganistan'da 10 yıldan fazla süredir devam eden savaşta ilk kez tek bir olayda bu kadar büyük bir can kaybı yaşanıyor. Vardak makamları, Seyid Abad bölgesinde dün gece Afgan kuvvetleriyle ortak operasyon yapan helikopterin düşüş nedeninin bilinmediğini bildirirken, NATO da helikopterlerinden birinin düştüğünü teyit etmekle yetinmişti.

Afgan yetkililer helikopterdeki yabancı askerlerden kayıplar olduğunu kaydetmiş, Taliban militanları da NATO helikopterini kendilerinin düşürdüğünü ve helikopterin tüm mürettebatının öldüğünü açıklamıştı.

2- SEAL Tim üyesi asker:
Onu odada öldüren SEAL Tim üyesi askerlerden biri The Sun gazaetesine konuştu. Operasyondan 2 yıl sonra işsiz ve evsiz kaldı. Eşinden ayrıldı, psikolojisi bozuldu. Devlet tarafından korunmuyor. Şimdi geçimini dergilere, kitaplara mülakât vererek sağlamaya çalışıyor.

3- Matt Bissonnette:
No Easy Day kitabını yazan adamın gerçek kimliği ortaya çıktı: Matt Bissonnette. Pentagon gizli bilgileri açıkladığı için onun hakkında dava açtı.

4- Job Price:
Usame bin Ladini bulup öldüren Amerikalı asker Job W.Priceın intihar ettiği söylendi. 42 yaşında evli ve 1 kız çocuğu babası Priceın ölümü araştırılıyor. Job Price, bin Ladini denize atanlardandı.

5- Ve şimdilik son kurban: ABDli bir aktör. James Gandolfini.
Zero Dark Thirty 2012 yapımı filmde Usame bin Ladinin peşindeki CIA Direktörünü oynadı. Yani konu 11 Eylül saldırıları ve Usame bin Ladindi.

James Gandolfini, 19 Haziran 2013de İtalyada şaibeli bir şekilde öldü. Kilolarına bağlı olarak kalp krizi geçirdiği iddia edildi.

CNNe telefonla demeç veren Larry King, Gandolfini için, Çok centilmen olduğu gibi insanları da çok severdi. İki hafta önce görüşmüştük son defa Las Vegasta. Hiçbir rahatsızlığı yoktu dedi.

Usame bin Ladini son gören, onun adını kullanan herkes bir bir ortadan kaldırılıyor. 3 Tanrının sağ kolu Geronimo Usame bin Ladin. Ona yapılan hiç bir şey cezasız kalmaz. Çünkü Geronimo Usame bin Ladin, Tanrılar için özel bir adam.

Bu olaylar tesadüf olamaz.

Birisi onun aleyhinde konuşacaksa iki kere düşünsün.
 
Üst Alt