• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sinop'u ikiye ayırıp ada yapacaklar

  • Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Sinop'u ikiye ayırıp ada yapacaklar

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
SİNOP Valisi Ahmet Cengiz, kenti cazibe merkezi haline getirmek için adaya dönüştüreceklerini söyledi.

Vali Cengiz, "Bunun için önce bilimsel çalışma yapılacak, ardından da proje hayata geçirilecek. Böylece Sinopu hem Türkiyede hem de dünyada cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın İstanbul için açıkladığı ve kamuoyunda çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbulun benzeri Sinop için de gündeme geldi. Karadenizin gözde tatil yöresi olan ve son dönemlerde nükleer ve termik santrallerin yapılması konusuyla gündeme gelen Sinopun, şimdi de Kanal İstanbul benzeri bir projeyle ikiye bölünüp, ada kenti haline getirilmesi günün konusu oldu. 203 bin nüfuslu 5 bin 862 kilometrekare yüzölçüme sahip ve bir yarımada olan Sinopun adaya dönüştürülmesi fikri kentte de heyecan yarattı.

KENT İKİYE AYRILACAK

Sinop Valiliği bu konuyla ilgili çalışma başlattı. Kentin tarihi çok eskilere dayanan, içinde sayısız tarihi ve kültürel değerlere sahip yapıyı barındıran ve Karadenizde önemli bir kent olduğunu belirten Vali Ahmet Cengiz şunları söyledi:

"Yarımada olan Sinopu en dar bölüm noktasından, bilimadamlarının değerlendirmesi sonucu en uygun yerinden bir kanalla ya da tünelle adaya dönüştürmek istiyoruz. Ada kentine dönüştürülmesi turizm açısından da önemli. Sinopu Türkiyeye ve dünyaya tanıtmamız lazım. Sinopta bu potansiyel var. Tarihi, kültürü ve tabiatıyla ilgi çeken kentin kendine ait özgün bir yapısıyla dikkatleri üzerimize çekmemiz lazım. Bunun için önce bilimsel çalışma yapılacak ardından da proje hayata geçirilecek."

SİNOP TURİZMDE BİR MARKA

Sinopun turizmde bir marka olduğunu kaydeden Vali Ahmet Cengiz, "Kentin pazarlanabilir maddi ve kültürel varlıklarını ortaya dökmek gerekiyor. Bunlardan birisi de bu projenin hayata geçirilmesidir" dedi. Vali Cengiz, Sinopun her zaman bir turizm potansiyeli olduğunu da dile getirerek, bu projenin bu önemi daha da artıracağına vurgu yaptı. Kentin ikiye ayrılması ile denizin birleştirilmesinin, hem ekonomik açıdan hem de gemilerin diğer tarafa kestirmeden gitmesi için rantabl olacağınıda söyledi.

BİLİM İNSANLARI BELİRLEYECEK

Kentin neresinden ayrılıp adaya dönüştürüleceği, yapılacak bilimsel çalışmalar sonucunda belli olacak. Vali Ahmet Cengiz bu bölümün yarımada olan kentin en ince noktasından kanalla yada tünelle geçileceğini ifade etti. Buna göre kentin adaya dönüştürülmesi beklenen bölümün uzunluğunun ise ekonomik açından da değerlendirilip en kısa noktasından yapılması ve bunun da yaklaşık 1 kilometre civarında olmasının düşünüldüğü kaydedildi.

CAZİBESİ ARTACAK TURİZM YATIRIMLARI GELECEK

Bu arada kentin yarımadaya dönüştürülmesi halinde turizm yatırımlarının da artacağı ifade edildi. Yarımada kısmında yaşayan halkın, diğer kara parçasıyla bağlantısının feribot ve vapurlarla sağlanacağı, yerleşim yerlerinin de cazibesinin artacağı belirtildi.

Vali Ahmet Cengiz tüm bu konuların netlik kazanmadığını ancak tartışmaya açık olduğunu, yapılacak bilimsel çalışmalar sonucunda kent nüfusunun ne kadarının ne tarafta kalacağının o zaman belli olacağını vurguladı.

TSO BAŞKANI DERİCİ: GERÇEKLEŞMESİ ÇOK ZOR

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Derici ise bu projenin gerçekleşmesinin çok zor olduğunu söyledi.

Erol Derici, düşüncenin çok güzel olduğunu dile getirerek, "Nostaljik bir proje olur. Sinopa çok katkısı olmaz diye düşünüyorum. Böyle bir ada şekline dönüştürüldüğünde yapılan masrafın çok altında bir getirisi olur" dedi.
Kenan TÜRKSEVEN/SİNOP, (DHA)

Eeee Bizim ev ada tarafında kalacak Birde feribotamı para vereceğiz:))
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Bu bence asrin fikrasi!
Neden mi?
Bakin simdi:

.....kentte de heyecan yarattı.......

Heyecanlanacaklar ama proje
Gerceklestikten sonra

Once
Kanal acacaklar

Sonra
Karsiya gecmek icin
Bogaza asma kopru yapacaklar

Giseleri de koydular mi?
Bakin
Ne heyecanlar olacak!
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
neden böylesine hayellere kaptiriyoruz kendimizi
borc pataginda olan memleketi kurtarinda sonra
böylesi pirojelerle ugrasin.
 

tunakan

Tecrübeli
Uzaklaştırıldı
sinop işsizliğin en yoğun olduğu bölgelerden biri. en çokta göç veren şehirlerimizden birisi. bence ekonomiyi canlandıracak bölge yapısına uygun üretim yapacak bir fabrika kurulsa, bence daha hayırlı olur.
 

atmaca34

Kıdemli
Üye
25 gün yaz sezonu olan bir bölgede turizm nasıl canlana bilirkine...

Yinede gelirük giderük..
 
Üst Alt