Sinemada koltuğa oturunca

Şu anda Kaliforniya'dayım. 5 Temmuz 2000 günü Marina Del Rey'de United Artists Movie Theater'da saat 16:40'da başlayacak olan The Perfect Storm adlı filme gittim ve ortalarda bir yere oturdum. Bir sıra önümde bir sağ koltukta oturan bir kadın okuduğu kitaptan kafasını kaldırdı ve bana bir şey söylemek ister gibi baktı. Ben de ona, 'bir şey mi demek istiyorsunuz?' bakışıyla baktım.

"Burada oturan biri olacak, kendisi çok uzun boylu biri, görmekte zorluk çekebilirsiniz," dedi.

Ben böyle bir konuşma beklemediğim için önce afalladım; sonra kadının ne kadar düşünceli olduğunun farkına varıp, teşekkür ettim; daha sonra kadının, "peki ne yapacaksın?" bakışına cevap olarak, etrafıma bakınarak, "ben yerimi değiştiririm," dedim. Kaliforniya'da sinemada numara verilmediği için kişiler istedikleri yere oturabiliyorlar. Sinema salonu oldukça boştu, nereye oturabilirim diye sağıma soluma bakınmaya başladım ve yerimi değiştirmek üzere kalkmak üzere iken, kadın yeniden döndü ve, "Ben sizin önünüze oturayım, o benim yerime otursun, o zaman sizin önünüz kapanmaz," dedi. Ben yine biraz afallamış olarak,"Ha, evet, anladım," gibi sözler mırıldandıktan sonra kadına tekrar teşekkür ettim.

Kadın yer değiştirdi. Hakikaten 4-5 dakika sonra heybetli bir adam geldi, onun boşalttığı koltuğa oturdu.

Kendimi gözledim, duygularımın farkına varmaya çalıştım. Bu kadının davranışı beni onore etmişti. Kendimi saygıya değer, insan olarak hesaba alınmış biri olarak gördüm. Güzel bir duygu içindeydim. Böyle bir toplumun üyesi olmak isterdim. Kadın benim kim olduğumu bilmiyordu; ben onun kim olduğunu bilmiyordum. Ama, onun davranışı orada beni saygıya değer bir insan yapmıştı.

Sonra düşündüm bu olay beni niye bu kadar etkiledi diye:

1- Empati vardı: kendisini benim yerime koydu; göremeyeceğimi anlayarak, bana yardımcı olmaya kalktı. Niçin? Benden bir çıkarı mı vardı? Tek çıkarı, başka bir insana yardım etmiş olmanın iç huzuru olmalı.
2- Tanıdık bildik durumu yoktu. Ben, elin adamı idim. Sıradan bir insandım. İnsan olmam yeterli idi. 'Birin değeri'ni yaşadım.
3- Oldukça güzel, orta yaşlarda bir bayandı. Bu davranışının benim tarafımdan yanlış anlaşılacağı gibi bir ihtimal aklının ucundan geçmiyordu. Bu etkileşimde bir kadın bir erkekle konuşmuyordu; bir insan başka bir insanla konuşuyordu. İnsan insana bir etkileşim yaşamıştım.

Duygularım sıcaklık, yakınlık, minnet, yardım etme, huzur, güven gibi olumlu duygulardı.

Şimdi aklıma gelen sorular şunlar:

1- Bizde neden sinemalarda koltuk numarası verirler ve sinemaya girdiğinizde çok loş bir ışık içinde koltuk gösteren kişinin yardımına ihtiyaç duyulur? Neden bu sistem Kaliforniya'da yok?
2- Tanıdık bildik olmayan arkamızda oturan bir kimsenin filmi rahat seyretmesine önem verir miyiz?
3- Orta yaşlı güzel kadın arkasında oturan tanımadığı bir erkekle rahatça konuşabilir mi?

Bu soruları siz okuyucularıma yöneltmek istiyorum. Yukarıda sorduğum soruların 'niçin'ine vereceğiniz cevapları merak ediyorum.
miniDEV - Doan Ccelolu'yla letiim Dnyas / Editrden
 
ınsan olarak baska ınsanlara sayğılı olmak
gerekir kı sende sayğı göresin eyitimli topluluklarde
kimse bir bakasını rahatsıs etmemeye özen gösterılır.
 
Üst Alt