Sinema Tarihinin En Sevilen Filmi

Merhaba
Oz Büyücüsü 111 yaşında!

Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en sevilen filmlerinden biri olmuş olan Oz Büycüsünün ilk defa 25 Ağustos 1939 yılında vizyona girmiş olduğunu biliyor muydunuz?
Frank Baumun 1900 yılında kaleme aldığı bu unutulmaz masal 1939 yılında Metro-Goldwyn-Mayer tarafından sinemeya taşınmış, filmin yönetmenliğini ise Victor Fleming üstlenmişti.
Kansaslı bir genç kız olan Dorothynin bir fırtına sonrası gözlerini bambaşka bir dünyada, adeta bir masallar diyarında açmasıyla başlayan hikayede başrolü Judy Garland üstlenmiş ve Dorothy rolü ile sinema tarihinin ölümsüz aktrislerinden biri haline gelmişti.
Özel efektleri, kurgusu ve müzikleriyle üzerinden geçen 72 seneye rağmen hiç eskimemiş bir eser olan Oz Büyücüsü defalarca tiyatro sahnesine de taşındı. Ancak bu isim anılınca hala herkesin aklına 1939 yapımı olan Victor Flemingin filmi geliyor.
En İyi Müzik ve En İyi Şarkı dallarında Oscar da kazanan Oz Büyücüsü; En İyi Film kategorisinde de aday olmasına rağmen, o sene başka bir sinema efsanesine; Rüzgar Gibi Geçtiye yenilmişti.
Fantastik sinemanın ölümsüz bir örneği olan Oz Büycüsünün 70. yılına özel olarak DVDleri yeniden piyasaya sürüldü. Bu efsaneyle henüz tanışma fırsatı bulamadıysanız hem kitabı okumanızı, hem de Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından Sinema Tarihinin En Çok İzlenmiş Filmi unvanına layık görülen filmini izleminizi öneririz.

Sinema Tarihinin En Sevilen Filmi
 
Üst Alt