Sinema Sözlüğü

A
AC/DC Adapter : AC adaptörleri iki amaç için kullanılır: Kayıt yaptığınız yer şehir elektriği prizine yakın olduğunda, kamerayı doğrudan prize bağlamak için (yani elektrikle çalışmak için, 220 v luk şehir elektriğini (AC) kameranın kullanabileceği 12 v a (DC) düşürmek için), veya gerektiğinde bataryaları şarj etmek için. Bataryaları şarj etmek için gerekli minimum süre kullanılan bataryaya göre değişir. En hızlı şarj aletiyle bile bir bataryayı şarj etmek için, bataryanın dayanma süresinin iki katı süreye gereksinim vardır. Örneğin, bir saatlik batarya için en az iki saat, iki saatlik bir batarya için ise en az dört saatlik şarj süresi gerekir.

AA Alkaline Battery Compatibility : Sonunda NiCad (Nikel Kadmiyum) tipi bataryaların kısa ömürlülüğünün bir çözümü var. Eğer NiCad bataryanız ömrünü tükettiyse, normal alkalin pilleri ile değiştirerek çekiminizi tamamlayabilirsiniz. Veya, pillerinizi şarj edip etmediğinizi unuttuysanız, tedbir olsun diye yanınıza normal alkalin pillerden almak sizi büyük dertten kurtarabilir.

ADA ( Audio Distribution Amplifier ): Ses dağıtım kuvvetlendiricisi.

ADSL ( Asymmetric Digital Subscriber Line ):Simetrik olmayan dijital abone hattı.

AFC (Automatic Frequency Control): Otomatik frekans kontrolü. Alıcıyı seçilen frekansa kenetleyen ve istasyonun zamanla kaymasını önleyen kontrol sistemi ve devresi.

AFT (Automatic Fine Tuning) : Otomatik ince ayar.

AGC (Automatic Gain Control) : Otomatik Kazanç Ayarı. Kullanılan cihazda kazancın belli bir değerde sabit kalmasını sağlayan sistem.

ALC (Automatic Level Kontrol): Otomatik seviye kontrolü.

Amplifier : Kuvvetlendirici.Genel olarak bir sinyalin ( Audio , Video, Rf vb. ) güçlendirilmesi için kullanılan cihaz.

AMS : (Automatic Music Sensor) Otomatik müzik algılayıcı.

Antenna : Anten. Elektromagnetik enerjiyi elektrik akımına dönüştüren cihaz veya sistem. Bir antenin kazancı antenin uzunluğu yada alanı ile doğru orantılıdır.

Antenna Efficiency
: Anten Verimi. Antene gelen elektromagnetik enerjinin anten tarafından toplanan kısmının yüzde olarak miktarı

Antenna Illuminator : Anten aydınlatıcısı. Elektromagnetik enerjiyi yansıtıcı anten çanağına gönderen veya toplayan eleman. (Feedhorn)

Aperture : Apertür. Anten açıklığı. Parabolik antenin elektromagnetik enerjiyi toplayan kısmı. Gözbebeği gibi davranarak ışığın yoğunluğuna göre açıp, kapanabilen mekanizma.

Aspect Ratio : Televizyon ekranının eninin boyuna oranı. Bu oran normal TV sisteminde (4/3 = 1.333) yüksek çözünürlüğü olan (High Definition) TV sistemlerinde ise (16/9 = 1.777) dır.

Attenuator : Zayıflatıcı. Sinyali zayıflatan pasif eleman.

Audio Subcarrier : Ses Alt Taşıyıcısı. Birleşik TV işareti içinde sesin modüle edildiği taşıyıcı TV yayınlarında bu taşıyıcı frekansı 4.5, 5, 5.5 ve 6 MHz'dir.(Kullanılan Sisteme bağlı olarak değişir.) Uydu yayınlarında ise bu taşıyıcı 5 ila 9 MHz arasındadır.

Auto Exposure Modes : Bu özellik, kayıt yaptığınız koşullardaki ışık durumlarına göre otomatik olarak ayar yapar. Kameranızda, parlak ışık, günesin doğuşu ve batışı, portre (yakın plan), hızlı spor müsabakaları gibi hazır seçenekleriniz olabilir.

Azaltıcı (Dimmer) Işık şiddetini azaltıcı devre.

Az Pozlama (Under Exposure) Bir fotoğrafik malzemenin yetersiz pozlanması.

Ayna Yüzey (Specular Surface) Üzerine düşen ışığın neredeyse tümünü yansıtan çok düzgün ve pürüzsüz yüzey.

Aydınlatma Parlaklığı (Illuminance Brightness) Bir sahneyi aydınlatan ışığın parlaklığı.

Aydınlatma Kontrastı (Lighting Contrast) Ana ışık ile dolgu ışığı arasındaki yoğunluk farkı.

ASA (American Standarts Association) Duyarlık Birimi

Ark (Arc) Işık yayı.

Anamorfik (Anamorphic) Görüntünün en ve boyu üzerinde farklı oranlarda büyütme yapan optik sistem.

Analog (Analog) Örneksel.Devamlı değişken elektrik sinyali.

Ana Işık (Key Light) Anahtar ışık.Sahneye temel görünümünü veren ışık.

Ampul (Bulb) Bir lambanın ışık veren ana elemanı.

Amors (Leader) Kılavuz.Film proseslerinde filmin makine içinde ilerleyebilmesi için bağlandığı plastik şerit (film).

Algılayıcı (Sensor) Işık algılayıcı.

Alan Derinliği (Depth of Field) Bir görüntü karesinde net olarak kadedilebilecek noktalar arasındaki mesafe.

Akselaratör (Accelarator) Hızlandırıcı , kolaylaştırıcı.

Ağartma (Bleaching) Kimyasal fotoğrafik proseste gümüş görüntüyü uzaklaştırma işlemi.

AGC (Automatic Gain Control) Ses ve video girişleri otomatik olarak ayarlayan devre.

ADO (Ampex Digital Optics) Ampex tarafından üretilen ve pazarlanan dijital efekt sisteminin adı.

Aditif Renkler (Additive Colors) Işığın ana bileşenleri olan mavi,yeşil ve kırmızının birbirlerine ilavesi ile elde edilen renkler.

ADC (Analog Digital Converter) Analog Sayısal dönüştürücü.

A/D (Analog/Digital) Örneksel/Sayısal

Açıklık (Aperture) Objektif yarıçapı.

Açık Yüz Lambalar (Open Face Lamps) Ampulün ileri-geri hareketi ile elde edilen ışık ışınının değiştirilebildiği lamba tipi.

A&B Kesim (A&B Cutting) Optik efektlerin çift baskı yöntemiyle uygulanabilmesi için negatifin iki farklı rulo oluşturacak şekilde kesilmesi tekniği.
 
B
Backlight Control (Arka/Geri Işık Kontrolü) : Video kameranız, parlak ışığı okur, nesneden yansıyan ışığı değil. Görüntüde nesneniz detaylı gözükmez. Eğer siz gerekli butonlara basmayı unutmazsanız, bir çok video kamera bu problemi Arka Işık Kontrol mekanizması ile çözebilir. İris biraz daha açılacak, ve arka plandan direkt gelen ışıkları yine çok parlak almasına rağmen, asıl nesneden yansıyan ışıkları da daha iyi almış olacak. Böylece daha detaylı ve kaliteli bir görüntü elde etmiş olacaksınız. Balanced : Denge.

BALUN (Balanced-to-Unbalanced) : Dengeliden dengesize çeviren eleman. Dipol anten gibi simetrik bir sistemi koaksiyel kablo gibi bir ucu topraklı (simetrik olmayan) bir sisteme uyduran eleman.

Band : Belli bir frekans aralığını kapsayan bölge.

Bandpass Filter : Band Geçiren Süzgeç. Sadece belli bir frekans bölgesini geçiren, onun altında ve üstündeki frekansları zayıflatan süzgeç devresi.

Bandwidth : Band Genişliği. Kullanılan sistem veya cihazın çalıştığı frekans bölgesinin genişliği (Örneğin UHF Sisteminde iki kanal arasında 8 MHz'lik bir genişlik söz konusudur.)

Battery Life (Batarya Ömrü) : Günümüzde çoğu video kamera şarj edilebilir bataryalarla geliyor. Bir NiCad bataryanın ömrü yaklaşık 1000 şarjlıktır ki bu, ortalama bir video kamera kullanıcısı için seneler anlamındadır. Bataryalar kaç saatlik bir kullanıma dayanıklı olduğuna göre ölçülür. Piyasada 4 saatlik pil türleri bulmak mümkünse de, genelde ortalama olarak bir veya iki saatlik piller en yaygınlarıdır. Doğal olarak bu değerler ortalama değerlerdir. Kameranın özellikleri ve bu özellikleri kullanım suresi daha fazla veya daha az güç gerektirdiğinden, pillerin dayanma süresi de buna göre değişecektir. En azından bir tane ekstra pil almanızı tavsiye ederiz. Böylece, önemli bir kaydın ortasında pilsiz kalmamış olursunuz.

Battery Type (Pil Tipi) : Video kamera pilleri genellikle şarjlı pillerdir ve bu piller ortalama bir kullanıcı için senelerce değiştirmeye gerek kalmadan yetebilir. Video kameralarda ayrıca AC Adaptörü de vardır. Eğer elektrik prizine yakın bir yerde kayıt yapıyorsanız, pillerin yerine bu adaptör sayesinde şehir elektriği de kullanabilirsiniz. Genellikle piyasada su 3 tip pille karsılaşırsınız: NiCad, Nickel Metal Hydride (NiMH) ve Lithium Ion (Lion).

Battery Memory - (Pil Hafızası) : NiCad pillerin en kotu yani, tüketiciler arasında çok sik sözü edilen 'hafıza (memory)' si yani sizin onları ne kadar şarj ettiğinizi hatırlamalarıdır. Eğer siz bu pilleri sık sık yarim şarj ediyorsanız, bir sure sonra bu piller yarim şarj miktarını, tam şarj miktarı olarak algılamaya başlarlar. Sonuç olarak bir saat dayanma kapasiteli bir pil, size yarim saatlik randıman vermeye baslar ve hatta çok güç gerekten özellikleri kullanıyorsanız bu sure daha da kısalır.

Beamwidth : Hüzme Genişliği. Bir antenin görüş açısı. Yayın veya alış gücünün yarıya veya -3 dB düştüğü noktalar arasındaki açı.

BNC Connector : BNC Konnektör. 90 derece çevrilerek çekilmek suretiyle çıkarılıp takılan ve 1GHz'e kadar yüksek frekanslarda kullanılabilen, daha çok video işaretlerinin bağlanması için kullanılan bağlantı elemanı.

Booster : Güçlendirici. Tv sinyallerini güçlendirerek görüntünün ve sesin daha kaliteli alınabilmesini sağlayan cihaz.

Bright : Parlaklık ayarı.

Built in Titles : Bazı kameralarda daha önceden yüklenmiş başlıklar (Happy Birthday - Doğum günün kutlu olsun, Congratulations - Tebrikler vb.) vardır. Bu başlıkları kaydetmiş olduğunuz plana göre seçebilir ve kaydınızın başına ekleyebilirsiniz. Daha gelişmiş ve pahalı kameralarda, kendi özel baslıklarınızı ekleyebilmeniz için özelliklerde bulunuyor.

Built-in Light (Kamera Işığı) : Video kameralar genellikle üzerlerinde bulunan ve az ışıklı ortamlarda çekim yapmanız için ışık sağlayan bir ışık kaynağı ile gelirler. Çoğu kamerada, ışık yetersiz olduğunda otomatik olarak üzerindeki bu ışığı yakan düzenek vardır. Eğer kayıt sırasında kameranın ışığına çok gereksinim duyacaksanız, yanınıza ekstra pil almayı unutmayın.

Built-in mic: Kapalı yer mikrofonu.

Büyültme (Blow-up) Görütünün büyütülmesi.

Buzlu Filtreler (Frost Filters,Mist Filters) Görüntü kontrastını azaltan filtereler.

Buzlu Cam (Ground Glass) Kamera vs. gibi çeşitli fotoğrafik ekipmanda kullanılır.

BSI (British Standarts Institute) Duyarlık birimi.

Bozunum (Distortion) Distorsiyon.Çarpıklık.Bozulma.

Bordür Işığı (Rim Light) Bir sahnede yer alan cisimlerin etrafında bordür oluşturan ışık.

Bit (Bit) Benek.Görüntü noktası.İmgecik.

Bileşik (Composite) Bir video sinyal tipi.

Bileşen (Component) Bir video sinyal tipi.

Baskı Filmi (Print Film) Pozitif film.Kopya filmi.

Banyo (Bath) Fotoğrafik proseste kullanılan çözeltiler.

Bakaç (Viewfinder) Kameranın görüntüyü görmemize yarayan parçası.
 
C
Cable TV : Kablolu TV sistemi. Belli sayıdaki TV yayınının bir merkezde toplandıktan sonra kablolar vasıtasıyla izleyicilere ulaştıran sistem.

Camcorder: Kayıt özelliği olan kamera.

Car Cords (Arabadan şarj için kordon) : Bu sayede kameranızın pillerini arabanızın çakmak çıkışından akü gücüyle şarj edebilirsiniz. Arabanızın ve kameranızın özelliklerini araştırıp bunlara uygun bir kordon almanız gerekir.

Carrier : Taşıyıcı.

CATV Community Antenna TV System): Ortak anten sistemi. Ortak bir santral yardımı ile birden fazla yere TV işaretlerini dağıtan sistem.

C-Band : 3.7-4.5 GHz arasını kapsayan uydu yayın frekans bölgesi.

CCD : Elektrik yüklerinin bir hücreden diğerine aktarılması suretiyle çalışan eleman. Kameralarda gorüntü elde etme ve saklamada kullanılır.

CCVS ( Color Composite Video Signal )
: Renkli, birleşik video sinyali.

CCU ( Camera Control Unit ): Kamera kontrol ünitesi. Stüdyo kameralarının renk, parlaklık vb. ayarlarını yapmaya yarayan cihaz.

C/N (Carrier-to-Noise Ratio)
: Taşıyıcı gücünün gürültü gücüne oranı.,

Chrominance : Krominans. Renk bilgisi. Resimdeki rengin türü ve doyma miktarını gösteren işaret

Circular Polarisation
: Dairesel Polarizasyon.

Clark Belt : Klark Kuşağı. Uyduların bulunduğu yerdeki hayali kuşak. Kuşak adını, haberleşme uyduları ile ilgili ilk bilim kurgu hikayesini yazan Arthur C. Clark'tan alır.

Coaxial : Koaksiyel. Eş eksenli

Coaxial Cable : Koaksiyel veya eş eksenli kablo. Bir iç iletkenle onu çepeçevre saran ekrandan oluşan kablo.

Color Burst : Renk paketi. TV işaretinde renklerin elde edilmesi için gerekli olan renk taşıyıcısını üretmek üzere gönderilen 8-11 periyotluk renk taşıyıcısı. Bu taşıyıcı PAL sistemde 4.43 MHz, NTSC sisteminde 3.58 MHz civarındadır.

Color Viewfinder : Yüksek kalite renkli görüntülerin gözlem pencerenizde gözükebilmesi özelliği yine sizin ne kaydettiğiniz konusunda çok yardımı olacaktır. Bazı Sony modellerinde gözlem penceresinin üzerine bir başka küçük pencere eklenmiştir. Bu pencereye Solar Window Panel (güneş pencere/paneli) denir ve dışarıdan gelen ışığı, gözlem penceresinde gördüğünüz görüntünün daha parlak görülmesini sağlar.

Combiner : Birleştirici. İki veya daha fazla işareti birleştirmek için kullanılan cihaz.

Composite Video Signal : Parlaklık , renk ve senkronlama işaretlerinin hepsini bulunduran resim işareti.

Connector : Konnektör. Bağlantı elemanı.

Contrast : Bir resimde en beyaz yer ile en siyah yer arasındaki ışık şiddeti oranı.
Cross Modulation : Çapraz Modulasyon. Aynı ortamda iletilen iki işaretin birbirini modüle ederek istenmeyen yeni karışma işaretlerinin meydana gelmesi.

Canlandırmak (Animation)

Canlandırma (Animate)

Cyan (Cyan) Mavi+yeşil renklerin karışımı ile elde edilir.

Civa Buharı (Mercury Vapor) Bazı lambalarda civa buharı kullanılır.

Cilt Tonları (Skin Tones) Bir sahnede yer alan oyuncuların cilt renkleri.

CD (Compact Disc) Optik disk.

CCD (Charge Coupler Device) Yük aktarım aygıtı.

Camcorder (Camcorder) Video alıcı.
 
D
Day/Date Marker (Kayıt Tarihi) : Kayıt tarihini kamera vizöründen ve kaydettiğiniz görüntünün üzerinden görmenizi sağlar. Kameranızda bu özellik varsa, bu özelliği açma ve kapama butonları da vardır.
DBS ( Direct Brodcast Satallite ) : Doğrudan yayın uydusu. 11-13 GHz arasında yayın yapan TV uydusu.
DC : Doğru Akım.
Decibel : Desibel. Seviye birimi. İki işaretin gerilimleri veya güçlerinin oranının logaritma olarak ifadesi. Bu oran güçler için 10log (P1/P2), gerilimler için 20log (V1/V2) olarak hesaplanır. Referans olarak sırasıyla, watt, miliwatt veya µV alınması durumunda oran birim dBW,dBm veya dBµV alınır.
Decoder : Dekoder. Kodçözücü. Kodlanmış bir işaretin kodunu çözerek esas işareti tekrar ortaya çıkaran devre.
De-Emphasis : Deemfesis. Dengeleme. Gürültüyü azaltmak için yüksek frekanslı bileşenleri arttırılmış işaretleri eski haline getirme işlemi.
Digital Effects : Dijital efektler videolarınızı daha ilginç kılabilmek için kullanabileceğiniz özelliklerdir ve eğer varsa kameranızla birlikte gelirler. Yatay ve dikey geçişler, vahşi bati görüntüsü veren sephia tonlarında kaydetme, videolarınıza baslık atma bunların bazılarıdır.
Digital Still Picture Capable : Size video kameranızla tek bir fotoğraf çekme ve bunları TV de izleme veya bilgisayarınıza veya printer ınıza aktarma imkanı verir. Tüm dijital video kameralarda bu özellik var. Yeni modellerinin bazılarında taşınabilir cip hafızası ile kendine bir fotoğraf albümü veya dia gösterisi yapma olanağı bulunur. Bazı VHS-C ve 8mm video kameralardaki benzeri dijital hafızalar size kısıtlıda olsa bu özelliği verir.
Digital-to-Analog Converter : Sayısal/Analog Dönüştürücü. Sayısal bir işareti sürekli analog bir işarete dönüştüren devre veya sistem.
Digital Video : Dijital video 500 çizgilik bir çözünürlükle keskin görüntü ve detaylı renk imkanı verir. Buda en iyi TV yayının çözünürlük değerinden %50 daha iyidir. Bu kameralar CD kalitesinde ses kaydı yapar. Normal bir VHS kasetin 12 de 1'I kadar küçük bir kasete kaydeder.
Digital Zoom : Özel dijital tekniklerin kullanılması sayesinde, video kamera üreticileri zoom oranını elektronik olarak artırmayı basardılar. Böylece örneğin 10:1 oranındaki optik zoomu 2:1 oranında dijital zoom ile birleştirdiklerinde 20:1 oranını elde edebildiler. Genellikle dijital zoomlar daha fazla yakına ulaşmadığımız çok yakın çekimlerde yararlı oldular. Dijital zoomlardaki daha yüksek oranlar (üç veya daha fazla kat), görüntünün dijital bir hal almasına neden oluyor. Görüntü küçük ama fark edilen bloklardan oluşuyor. Kalitedeki bu azalma bazı durumlarda ihmal edilebilse de, çoğu zaman normal olarak düşünülemez.
Dipol : Dipol. İki kutuplu. İki eşit ve simetrik koldan oluşan anten.
Dish : Çanak. Parabolik uydu anteni için kullanılan terim.
Distortion : Distorsiyon. Gürültü. Distribution : Dağıtma. Herhangi bir sinyali birden fazla yerde kullanma gereği duyulduğu zaman kullanılır.
DNR ( Digital Noise Reduction ): Dijital Gürültü Bastırma Sistemi.
Downconverter : AltÇevirici. Alçak frekansa dönüştüren frekans değiştirici.
Downlink : Uydudan yere yapılan yayın.
Drift : Frekans kayması. Osilatör frekanslarında meydana gelen karasızlık.
Dual Feedhorn : Çift Feedhorn. Hem yatay hem düşey polarizasyonlu işaretleri almak üzere kombine edilmiş besleme elemanı.
DVB ( Digital Video Broadcasting ) Digital Video Yayıncılığı
D2-MAC : Resmi analog, sesi ve senkronizasyonu dijital olarak gönderen yayın sistemi.
D-5 (D-5) 1/2inch dijital kasette komponent video.
D-2 (D-2) 19mm dijital kasette kompozit video.
D-1 (D-1) 19mm dijital kasette komponent video.
DVE (Digital Video Effects ) Sayısal olarak oluşturulan sıkıştırma,dönme gibi efektler.
DVD (Digital Video Disc ) Sayısal Video Disk.
Düz Aydınlatma (Flat Lighting) Bu aydınlatma tipi ile düşük kontrastlı bir görüntü elde edilir.
Düzlemsel Gren (Tabular Grain) Fotoğrafik malzeme üzerinde görüntü oluşturan emülsiyon tabakasında yer alan gümüş tuzlarının kristal şekli.
Düşme Açısı (Angle of Incidence) Sahneye düşen ışığın açısı.
Düşen Işık Ölçer (Incident Light Meter) Sahneye düşen ışığı ölçen ölçüm cihazı.
Duyarlaştırma (Sensitizing) Bir fotoğrafik malzemenin ışığa karşı duyarlığını arttırmak.
Dup,Dup Negatif (Dupe,Dupe Negative) Orijinal kamera negatifinden elde edilen negatif. Takip eden post prodüksiyon çalışmaları bu negatif’den yapılarak orijinal negatifin hasar görmesi engellenir.
Dubb (Dubbing) Birden fazla ses bilşeninin tek kayıt şeklinde kombinasyonu.
DSP (Digital Signal Prosser) Sayısal sinyal işlemcisi.
Dolly (Dolly) Kaydırma arabası.
Dolgu Işığı (Fill Light) Ana ışık tarafından oluşturulan gölgeleri dolduran ışık.
Doğal (Natural) Doğal ışık (gün ışığı).
Dizi (Array) Işık algılayıcı dizinler.
Diopter Mercek (Diopter Lens) Çift alanlı mercek.
Diopter (Diopter) Çift alanlı.
DIN (Deutsche Industrie Norm) Duyarlık birimi.
Dijital Sinyal (Digital Signal) Sayısal sinyal.Orijinal elektrik sinyalinin matematiksel modeli.
Developman (Developman) Fotoğrafik malzeme üzerinde görüntüyü oluşturan kimyasal işlem.
Developer (Developer) Geliştirici.
Dereceli Filtreler (Graduated Filters) Yukardan aşağı veya soldan sağa yoğunluğu değişen efekt filtreleri.
D-min. (Density minimum) En düşük yoğunluk.
D-max. (Density maximum) En fazla yoğunluk.
Delik (Perforation) Film kenarındaki delikler.Bu delikler filmin kamera , developma makinesi gibi cihazlarda hareket etmesini sağlar.
Dalga Sayısı (Number of Waves) Birim uzunluktaki dalga sayısı.
Dalga Boyu (Wave Lenght) Işık uzayda bir dalga hareketi şeklinde yayılır. Bu dalganın titreşen iki noktası arasındaki mesafe.
 
E
Earth : Yer. Dünya.
Earth Station : Yer İstasyonu. Uydu yayınlarını almakta kullanılan istasyonlar.
Easy Playback : Bazı video kameraları kızılötesi (infrared) vericiler sayesinde, videonuzdaki veya TV nizdeki alıcıya, arada kablolar olmadan, bağlar ve kayıtlarınızı izleyebilirsiniz.
EBU : ( Europen Broadcasting Union ) Uluslararası yayın birliği.
Editing Features : Bu kameranızdaki görüntü ve ses kayıtlarınızı edit edebilmeniz için gerekli özelliktir. İsterseniz kameranızı bilgisayarınıza bağlayıp, kayıtlarınızı bilgisayar ort***** transfer eder ve bilgisayarınızdan edit edebilirsiniz. Daha önce kaydettiğiniz teyplerden rasgele sahneleri seçip, bir başka (master) teypte toplayabilirsiniz.
EIRP ( Effective Isotropic Radiated Power): Etkin Yayın Gücü. Bir antenin yönlendirilmiş olduğu doğrultuda yaydığı etkin güç. Bu güç verici gücü ile anten kazancının çarpımına eşittir.
Elevation : Elevasyon. Yükseltme açısı. Bir uydunun bulunduğu doğrultunun yere paralel bir düzlemle yaptığı açı.
ENG (Electronic News Gathering): Elektronik haber toplama yöntemi. (Kameralarla)
Equilization : Ekolayzır. Dengeleme. ETSI ( Europen Telecommunications Standart Institute ):Avrupa telekomünikasyon standartları enstitüsü.
Eye Control : Bu özellik size, herhangi bir butona dokunmadan sadece göz hareketleriniz sayesinde kameranızı başlatmaya (start), durdurmaya (stop), fokus ve hatta sahne geçişleri yapmaya yarar. Bu özellikle kameranızla nereye bakarsanız orası otomatik olarak fokuslanır.
EK (Appendix)
EPR (Electronic Pin Register) Telesinede düzgün ve stabil bir film hareketi sağlayan sistem.
ENG (Electronic News Gathering) Elektronik haber toplama.
Enkoder (Encoder) Kompozit video sinyal oluşturmak üzere mavi, yeşil,kırmızı primer sinyalleri birleştiren devre.
Emülsiyon (Emulsion) Bir fotoğrafik malzemenin ışığa duyarlı tabakası.
Emniyet Işığı (Safe Light) Karanlık odada kullanılan ve fotoğrafik malzemeleri etkilemeyen ışık.
Elektro Manyetik Spektrum (Electro Magnetic Spectrum) Elektro Manyetik İzge.
Efekt (Effect) Özel etki.
ECP (Eastman Color Print Process) Eastman renkli pozitif film prosesi.
ECN-2 Prosesi (Eastman Color Negative-2) Eastman renkli negatif film prosesi.
EBR (Electronic Beam Recorder) Filmin elektronik ışın ile doğrudan pozlanması.
 
F
Fader : Bir geçiş kontrolcüsü, sizin sahneler arasında kopuk kopuk değil, yavaş yavaş geçişinizi sağlar. Örneğin önceki plan yavaş yavaş yok olurken, yeni plan yavaş yavaş onun yerini alır.
F/D Ratio : F/D Oranı. Bir parabolik antenin odak uzaklığının çapına oranı. Antenin derinliğini gösteren bir ölçü.
Feedhorn : Çanak antenden yansıyan elektromanyetik dalgaları toplayan parça.
Flying Erase Head : Bu özel kafa, sizin kaydı durdurduğunuzda, başlattığınızda veya edit ettiğinizde oluşabilecek hoş olmayan kesintileri önler. Tüm 8mm ve bazı VHS-C kameralarda bu özellik vardır. Field : Alan. TV ekranındaki, 625 satırdan oluşan tam bir resmin 312.5 satırlık yarısı. İki tane alan üst üste geçtiğinde tam bir resim çerçevesi (frame) meydana getirir. Filter : Filtre. Süzgeç. Focal Length : Odak Uzaklığı. Parabolün yüzeyinden Feedhorn'un yerleştirildiği odak noktası arasındaki uzaklık.
Format : Video kameranın kullandığı kayıt sistemini gösterir. VHS-C, 8mm, Hi8mm, Dijital 8mm ve Mini Dijital Video (Mini DV) günümüzün en popüler formatlarıdır. Birkaç yıl içerisinde, görüntü ve ses kalitesi, ucuz, küçük ve hafif olmaları nedeniyle dijital formatlı kameraların piyasada en baskın tur olması bekleniyor. Eğer daha önceden 8mm video kameranız varsa, dijital 8mm kamera, eğer yoksa Mini DV en iyi secim olacak sizin için.
Footprint : Ayakizi. Kapsama alanı. Bir uydunun verici anteninin aydınlattığı (yeterli güçte yayın yaptığı) yeryüzü alanı.
Frame : Çerçeve. 652 satırdan oluşan tam bir TV resmi. Frequency : Frekans. Periyodik bir işaretin bir saniyedeki tekrarlanma sayısı. Birimi Hz(Hertz) dir.
Fresnel Lamba (Fresnel Lamp) Bir lamba tipi.
Frekans (Frequency) Titreşim sayısı.
Foto-flaş (Photoflash) Işık çakar. Flaş lamba..
Format (Format) Boy.Çerçeve oranı.Resim boyu.
Fog (Fog) Sis.Vual.
f-numarası (f-number) Objektifin relatif açıklığını belirten bir sembol.
Filtrasyon (Filteration) Süzme.
Fikser (Fixer) Saptayıcı banyo.
Fiksaj (Fixing) Saptama.Fotoğrafik malzeme üzerinde kullanılmadan kalan gümüş tuzlarının uzaklaştırılması.
FIT (Frame Interline Transfer) Çerçeve içi transfer.
Fazla Pozlama (Over Exposure) Bir fotoğrafik malzemenin gereğinden fazla pozlanması.Böylece negatif üzerinde çok koyu bir görüntü oluşur.
 
G
Gain : Kazanç. Bir kuvvetlendiricinin çıkış gücü veya geriliminin giriş gücü veya gerilimine oranı. Bu oran genellikle dB cinsinden veya oran olarak ifade edilir.
G/T (Gain to Noise Temperature Ratio):Kazanç/Gürültü Sıcaklık Oranı. Bir anten ve önkuvvetlendiricinin toplam faydalı kuvvetlendirme faktörü. G/T ne kadar yüksekse alış o kadar iyi olacaktır.
Gürültü Azaltıcı (Noise Reducer) Bir video görüntüdeki karıncalanmayı azaltan sistem.
Güneşlik (Hood) Kameralarda “flare” denilen ışık yansımasını önlemek için kullanılır.
Güneş Işığı (Sun Light) Direkt güneşten gelen ışıktır.
Gün Işığı (Daylight ) Gün ışığı;güneş ışığı ile gökyüzünden yansıyan ışığın toplamıdır.
Gren (Grain) Tanecik.Bir fotoğrafik malzemede emülsiyon tabakasında yer alan ışığa duyarlı gümüş tuzlarının tanecikli yapısı.
Görüntü Yönetmeni (Director of Photography (Dp)) Görüntüyü artistik olarak kaydeden kişi.
Geri Sarma (Re-winding) Bir film rulosunun geri sarılması.
Geniş Açı (Wide Angle) Bir objektif tipi.
Genlok (Genlock) Kamera gibi bir ekipmanda yer alan ve gelen bir sinyale kendini kilitleyerek senkronize olan dahili bir sync üretici.
H
Head Cleaners : Her 20 saatte kafalarının temizlenmesi gereken müzik seti gibi audio (ses) cihazlarının tersine video kameraların kendi kafa temizleme sistemleri vardır. Bu nedenle eğer video kameranızın kayıtlarını izlerken karlı veya tozlu bir görüntü almadıkça, kafa temizliği yapmanız Hi8 - Süper VHS-C de olduğu gibi, bu tip kamerada da yaklaşık 400 çizgilik bir çözünürlük sağlanabilmekte. Bir Hi8 video kameradan en yüksek görüntü kalitesi üretebilmek için Hi8 Metal Evaporated (ME) teyp ile kullanılması gerekiyor. Hi8 teyp izleyebilmek için Hi8 video teyp yuvasına veya direk olarak TV ye bağlamanıza gerek var.
HDTV (High Definition TV): Yüksek çözünürlüklü TV.
HPA ( High Power Amplifier ): Yüksek güç kuvvetlendirici.
HMI (High Mercury Intensity) Civa buharlı lamba.
Hız (Speed) Bir fotoğrafik malzemenin ışıktan etkilenme hızı.
Hipo (Sodium Thiosulphate) Sodyum Tiosülfat.Sodyumun kükürtlü tiosülfat maddesi ile oluşturduğu bileşik.
HDTV (High Definition Television) Yüksek tanımlamalı televizyon.
Harici-dahili (Outdoor-Indoor) Çekim mekanı.
Hareket Alanı (Action Area) Çekim yapılan mekanda güvenli kayıt veren alan.
Halo (Halation) Hale.Ağıl.Fotoğrafik malzeme üzerine düşen ışığın tabandan yansıyarak geri dönmesi sonucunda bir noktanın iki görüntüsü oluşur.
 
I
IF ( Intermediate Frequency ): Ara Frekans. Alıcılarda antenden gelen işaretin frekansının düşürüldüğü ara değer.
Impedance : Empedans. Bir devrenin veya elemanın değişken elektrik akımına karşı gösterdiği karmaşık direnç.
Inclination : İnklinasyon. Bir uydunun yörünge düzleminin ekvator düzlemiyle yaptığı açı. Inclinometre : İnklinometre. Uydunun yükselme açısını ölçen alet.
Image Stabilization (Görüntü Stabilizasyonu) : Bu özellik sizin video görüntülerindeki hareketlilik nedeniyle mideniz bulanmadan seyretmenizi sağlıyor.
Image Stabilization (Electronic) : Bu görüntü stabilizasyon sistemi sarsıntıyı fark edip görüntüyü dijital (elektronik) olarak düzeltir. Görüntü kalitesi optik sistemlere göre biraz daha düşüktür. Görüntünün daha iri taneciklerde oluşmasına neden olur.
Image Stabilization (Optical) : Bu sistemler aralarında bir sıvı olan iki mercekten oluşur. Eğer kamerayı sallar veya sarsarsanız, bu sıvı bu merceklerin pozisyonlarını değiştirir, ve ışığın doğru açıdan gelmesini sağlayarak görüntüyü bu sarsıntılara uygun bir şekilde ayarlar. Bu sistem oldukça pahalı olduğundan, sadece çok gelişmiş ve pahalı kameralarda bulunur. En önemli avantajı ise görüntü kalitesinden hiç kaybetmez.
ITU ( International Telecominication Union ): Uluslararası Telekominikasyon Birliği. Instant Zoom : Tek bir butona basarak kameranızın dijital zoomunu 1.5 kat arttırabilirsiniz. Eğer zoom 12:1 de ise bu butona basarak bu oran aniden 18:1 e çıkar ve nesneye aniden bu oran kadar yaklasmis olursunuz
İşleme (Manipulation) Manüpilasyon.
İris (Iris) Kamera objektifinde yer alan ışık düzengeci.
İkili (Binary) İkili sayı.
Inter-pozitif (Inter -positive) Bir renkli master pozitif kopya.
Intermediate Film (Intermediate Film) Ara film.
Intermadiate (Intermediate) Renkli master pozitif ve dup negatiflere verilen isim.
Interlace (Interlace) NTSC formatında yaklaşık her 1/60sn.de alternatif çizgiler taranarak televizyon resmi verecek bir alan elde edilmesi.
Işık Ölçer (Photometer) Doğru pozlama değerini saptamak için bir sahnede var olan ışığın miktarını ölçen cihaz.
Işığı Yayan Yüzey (Diffuse Surface) Fazla düzgün olmayan bu yüzeyler ışığı yayarlar.
Infrared (Infrared) Kızılaltı.Elektromanyetik spektrumun belirli bölgesinde yer alan ışınlar.Bunlar aynı zamanda ısı dalgalarıdır.Gece görüşü bu ışınlar ile sağlanır.
J
JPEG ( Joint Photographic Experts Group ):Baskı ve TV tekniğinde kullanılan sıkıştırılmalı profesyonel grafik formatı. K Ku-Band : Ku Bandı. 11-13 GHz frekans bölgesini kullanan uydu yayın bandı.
Jam Sync. (Jam Sync) İkincil bir time kod jeneratörünün seçilmiş bir time kod ile senkronize edilmesi.Bu şekilde klaket ile ses time kod’u senkronize edilir.
Jelatin (Gelatin) Fotoğrafik malzemede yer alan emülsiyon tabakası jelatin içine dağılmış gümüş tuzlarından oluşur.
 
K
Küresel (Spherical) Bir objektif tipi.
Kübik (Cubic) Küp şeklinde.Işığa duyarlı gümüş tuzlarının kristal biçimi.
Kuvars Halojen (Quartz-halogen) Bir lamba tipi.
Kutup Sinematografisi (Arctic Sinematography) Kutuplarda yapılan çekimler.
Kuantizasyon (Quantization) Kullanılan sisteme bağlı olarak belirli bir aralıkta devamlı değişerek gelen analog sinyallere yeni değerler atanması.
Kontrast (Contrast) Bir fotoğrafik negatif ve pozitif’te ton dağılımı. Görüntünün en koyu ve en açık kısımları arasındaki yoğunluk farkı.
Konsentrasyon (Concentration) Çözelti bileşimi (yoğunluğu).
Kineskop (Kinescope) Bir televizyon monitöründe gösterilen video görüntüyü filme kaydeden cihaz.
Kısa Proses (Pull Processing) Bir fotoğrafik malzemenin normal süreden daha kısa süre develope edilmesi.
Kırpışma (Flicker) Fluoresan lambadan gelen ışığın kırpışması.
Karışıklık Halkası (Circle of Confusion) İnsan gözü net bir görüntü ile daha az net bir görüntüyü bunu oluşturan noktalar arasındaki mesafe belirli bir değere ulaşıncaya kadar birbirinden ayıramaz.Bu çapa “Karışıklık Halkası” adı verilir.
Karbon-ark (Carbon-arc) Bazı lambalarda kullanılan kömürlü ışık yayı.
Kameraman (Cameramen) Alıcı kullanan.


L
Lattitude : Enlem. Yeryüzündeki bir noktanın ekvatordan itibaren ölçülen kuzey/güney açısı.
LCD Screen (LCD Ekran) : Çoğu kamera gözlem penceresi yerine veya onunla beraber LCD ekran ile birlikte geliyor. Kendinizi kaydettiğiniz görüntüye katma veya ne kaydettiğinizi sadece bu LCD ekranı kolayca açarak görebilme imkanınız var. Kamerayı kolunuz seviyesinde tutarak yürüyüp, dolaşırken kayıt yapmak mümkün. Kalabalık bir yerde, kamerayı başınız seviyesinde/üzerinde tutsanız da bu ekranı açarak ne çektiğinizi görmek normal bir gözlem penceresi ile mümkün olmayan bir yenilik. Ayrıca kaydettiğiniz görüntüleri anında izleyebilir ve istediğiniz görüntüyü alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz, her zaman yanınızda bir TV taşıyormuşsunuz gibi.
LCD Size (LCD Buyuklugu) : LCD ekranların büyüklüğü köseden köşeye uzaklıklarının inch (inç) cinsinden ölçülmesiyle bulunur. Geniş ekranlar, gözünüze fazla yaklaştırmadan, ne kaydettiğinizi daha iyi görmenizi sağlar.
LCF ( Low Compressor Filter ): Bas komprasör filtresi.
Line Amplifier : Hat Kuvvetlendiricisi
Lens (Mercek) : Bu bolum ışığı toplar ve video kameranın içine gelmesi için fokuslar. Mercek iyi bir görüntü alabilmek için yeterli ışığı toplamalı ve ışığı iyi fokuslayabilmeli.
Lights (Isik) : Eğer kameranızda zaten bir ışık bulunmuyorsa, kameranıza uygun bir ışık almanız gerekebilir.
LMDS ( Local Multi channel Distribution System ):Yerel mikrodalga çoklu dağıtım sistemi. 27.5 - 29.5 Ghz'de kullanılan yüzlerce TV yayını yapılabilmesini sağlayan sistem.
LNA (Low Noise Amplifier): Alçak Gürültü Kuvvetlendirici. Uydu sistemlerinde feedhorn'un hemen arkasında bulunan ve çok düşük gürültülü ilk kuvvetlendirici katı.
LNB (Low Noise Block): Alçak Gürültü Bloku. Bir LNA, frekans değiştirici ve ara frekans kuvvetlendiricisinden oluşan, 12 GHz'lik uydu işaretlerini 900-1700 MHz'lık ara frekansa çeviren blok.
Local Ossillator : İç Osilatör. Bir alıcının içinde bulunan ve frekans değiştirme işleminde kullanılan osilatör.
Longnitude : Boylam. Yeryüzündeki bie noktanın Greenwich'e göre ölçülen doğu/batı açısı.
LUX : Video kamera ışık toplama cihazlarının izlenebilir bir görüntü verebilmesi için gereken en az ışık miktarına göre ölçülmesine LUX denir. Lux ışık ölçümünde kullanılan bir standart olmasına rağmen, video kamera ışık ölçümleri bu standarttan oldukça uzaktır. Bütün kamera üreticilerin ayni standardı veya ayni test metotlarını kullandığını söyleyemeyiz. Bu nedenle iki ayrı marka kameranın Lux ölçümlerinin karsılaştırmasını yapmak bize kameraların kalite ve görüntüsü hakkında yeterli bir bilgi vermez.
Lümen (Lumen) Parlaklık ölçü birimi.
Lüks (Lux) Işık ölçü birimi.
Lubrikasyon (Lubrication) Yağlama.
LTC (Longitudinal Time Code) Bir video bant’ın bir ses kanalına kaydedilen time kod’u.
Loop (Loop) Büklüm. Dolam.
Lokasyon (Location) Çevrim yeri.
Lamba Yuvası (Lamp Housing) Lambanın ampul yerleştirilen parçası.
 
M
MAC ( Multiplexed Analog Components): Renk, aydınlık, ses ve eş zamanlama işaretlerinin sıkıştırılarak bir satır boyunca ayrı ayrı zamanlarda gönderildiği yayın sistemi.
Macro Focus : Makro fokus size çok küçük nesneleri çok yakından çekmek olanağını verir. Makro ayarları, küçük nesnelerin ekranınızı doldurmasını ve çok dramatik görüntü elde etmenizi sağlar. Örneğin bir kağıt paradaki imzanın bütün ekranınızı doldurmasını sağlayabilirsiniz. Makro fokus özellikle doğa fotoğrafçıları ve koleksiyoncular arasında oldukça yaygın bir tur.
MATV (Master Antenna TV): Ortak Anten Sistemi. Bir anten sisteminin birden fazla TV ye dağıtıldığı sistem.
MHz (Megahertz):1 milyon Hertz
Microphone : Bütün video kameralara sesleri teybe kaydeden bir mikrofon bulunmaktadır. Bazılarında bu mikrofon, rüzgar sesini engellemek için yumuşak bir lastikle kaplanmış ve kameranın önüne veya üstüne yerleştirilmiştir. Bazı ufak kameralarda ise doğrudan kameranın dış çeperlerinde saklıdır. Bu nedenle de sanki hiç mikrofon yokmuş gibi bile gözükebilir. Hi-Fi stereo video kameralar stereo mikrofon özelliği taşırlar.
Microwave : Mikrodalga. Frekansı 500 MHz den yüksek olan dalgalar.
MMDS (Multipoint Microwave Distribution System):Mikrodalga çoklu dağıtım sistemi. 2 - 3 Ghz arasında kullanılan sistem ile tek bir antenle 30-120 adet TV yayını yapılabilmektedir.
Modulation : Modülasyon. Bir taşıyıcı dalganın herhangi bir özelliğini değiştirmek suretiyle haber işaretinin taşıyıcıya bindirilmesi.
Monochrome : Tek renkli. Siyah/Beyaz TV resmi.
Mount : Montaj Düzeneği. Uydu antenlerinde yatay ve düşey ayar imkanı sağlayan montaj mekanizması.
Multiplex : Multipleks. Çoğullama. Birden fazla işaretin aynı anda ortamdan iletimesi için zaman veya frekans uzayında değişik yerlere yerleştirilmesi.
MVDS ( Microwave Video Distribution System ):Mikrodalga video dağıtım sistemi. 37 - 40 Ghz ve 40.5 - 42.5 Ghz frekanslarında yapılan çok kanallı mikrodalga TV yayını.
Mired (Micro Reciprocal Degrees) Işık kaynakları değerleri ölçümünde kullanılır.
Metal Halojenür (Metal Halide) Klorür,bromür,iyodür gibi gümüş bileşikleri.
Mercek Açıklığı (Lens Aperture) Merceğin arkasında yer alan değişken açıklık.
Mercek (Lens) Objektif.
Maviye Duyarlı (Blue Sensitive) Gümüş tuzları en fazla mavi ışığa duyarlıdır.
Mat (Matte) Bir film şeridinin belirli bölgelerinin pozlanmasını engelleyen opak şerit vs. Efekt işlemlerinde kullanılan bir yöntem.
Makara (Spool) Filmler makaralara sarılır.
Magenta (Magenta) Mavi ve kırmızı renklerin karışımı ile elde edilen renk karışımı.

N
Nickel Cadmium Batteries : Günümüzde çoğu video kamera şarj edilebilir nikel kadmiyum (NiCad) pillerle geliyor. Bir nikel kadmiyum pilin ömrü yaklaşık 1000 şarjlıktır ki bu, ortalama bir video kamera kullanıcısı için seneler anlamındadır. Piller kaç saatlik bir kullanıma dayanıklı olduğuna göre ölçülür. Piyasada 4 saatlik pil türleri bulmak mümkünse de, genelde ortalama olarak bir veya iki saatlik piller en yaygınlarıdır.
Nickel Metal Hydride : Pil Hafızası probleminin en sağlıklı çözümlerinden biri, Nikel Metal Hydride denilen yeni pilleri kullanmak olabilir. Bu piller NiCad piller kadar dayanıklıdır ve hafıza problemlerine rastlanmaz
Noise : Gürültü. Rasgele değişen bozucu işaretler. Gürültü seste hışırtı halinde, resimde ise karlanma olarak orataya çıkar.
Noise Figure : Gürültü Sayısı. Bir sistemde işaret eklenen gürültünün miktarını gösteren sayı. İdeal bir kuvvetlendiricide bu sayı 0 dB dır.
Noise Temperature : Gürültü Sıcaklığı. Bir sistemde işarete eklenen gürültünün miktarını göstermek üzere kullanılan eşdeğer sıcaklık. Gürültü sıcaklığı ne kadar az ise eklenen gürültü o kadar azdır.
NTSC (National Television System Committee): Amerika ve Japonya da kullanılan Televizyon Renk kodlama sistemi. 525 çizgi, 30 görüntü/saniye özelliklerinde.
NTSC (National TV Standarts Committe) Birleşik Amerikada kullanılan renkli yayın sistemi. Saniyede yaklaşık 30 çerçeve tarama ile oluşan 525 çizgilik bilgiyi taşıyan sistemdir.
Nötr Yoğunluk Filtresi (Neutral Density Filter) Gri filtre.
Nötr (Neutral) Gri tonları.
Nokta Işık (Spotlight) Yönü belirli ışık.
Negatif Film (Negative Film) Negatif görüntünün oluştuğu film.
 
  • Etiketler
    sinema sozlugu
  • Üst Alt