• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Şiir yazacaklara tavsiyeler.

• Konbuyu başlatan enrico
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 9
  • Görüntüleme 8K

enrico

Amatör
Üye
1. Şiir yazmadan önce mutlaka şiir okuyun. Büyük şairleri tanımadan yazdığınız şeyler
şiir değil anlamsız sözler olacaktır. Câhit Sıtkı, Orhan Veli, Yahya Kemal, Fuzuli, Nedim...
2. Şiir bir anda yazılır ama usta şairlerin dahi bir çoğunun üç beş tane şiir vardır akılda
kalan o nedenle çok şiir yazmaktan vazgeçin. Seri üretimi bırakıp sanat yapmaya bakın
3. Türkiye'de her üç kişiden beşinin şair olduğunu unutmayın.
4. Etrafınızdakiler sizi kırmamak için şiirlerinizin çok güzel olduğunu, mükemmel olduğunu
vs söyleyebilirler inanmayın. Mesela çok beğendiğiniz bir şiirinizi yarışmalara gönderin iyi
şiir mutlaka birinde olmazsa birinde fark edilecektir.
5. Size bir şiirimi okuyayım şimdi yazdım gibi cümleler kurmayın bırakın olgunlaşsın şiirler
üzerinde çalışın, emek verin.
6. Şiir yazamıyorsanız zorlamayın.

Ben hayatımda hiç şiir yazamadım. Beceremem. Gerek de yok zaten.
Ama güzel şiirleri ezberler usta şairleri zevkle okurum. Güzel yemek yapamıyorsanız da
usta aşçıların lezzetlerini tadın.

Unutmayın şair olduğunu iddia edenlerin çok azı, çok çok azı şiir yazabiliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

alone

Tecrübeli
Üye
Çok güzel bir paylaşım olmuş çok teşekkürler:)
Ben kendi adıma dikkat ederim:))

Yalnız bazen yazılanlar şiir olduğu için değilde paylaşım olduğundan kaynaklanır.

tad1960

Tecrübeli
Üye
üstad dediklerinize katılıyorumda bahsedtiğiniz büyük şairlerin çoğu ölmeden büyük şair olduklarını biliyormuydu.şu şiir çöplüğünden bir şiir çıkacağı bile ne malum.şuracıkta ne güzel avunuyorduk,kılıcı çok kötü savurdunuz.şimdi birde adam gibi şiir nasıl yazılır onumu öğreneceğiz.Duyguyu ne yapacağız şimdi ,zırlayıp duruyor.neyse tavsiye tavsiyedir .teşekkürler

enrico

Amatör
Üye
Şiiri çok sevmeme rağmen şairler konusunda dertliyim.
Şehre bir misafir geliyor, yazarları şairleri toplayalım
onlar da istifade etsin diyoruz, şiir kitabı yayınlanmış
onlarca adam geliyor ve günün mana ve önemini anlatan
'şiir' adını verdikleri şeyleri okuyorlar...
Sonuç; hiç bir şey konuşulmadan geçip gidiyor gece...
Dahası "ben buranın şairiyim benim adımı şiir gecesine verin"
diyen mi istersiniz. Gönderdiği 'şey' dergide yayınlanmadı diye
küsen mi...
Asıl beni üzen şey ise gerçek şiirlerin kalabalıkta gözden kaçması...

Arkun

Tecrübeli
Üye
sevgili enrico
biliyorum şiirlerim pek güzel değil :))
ancak duygularım çok güzel şiir yazarken
ben yığınla şiir yazarım içlerinden bir kaç tanesini beğenirim
diyeceksiniz ki az olsun öz olsun ama şiir yazmakta bir aşinalık istiyor yani devamlılık istiyor
devamlı şiir okuma devamlı şiir yazma gibi bir uğraş içinde olmak şiir yazmaya aşinalık kazandırıyor.
bazen bir şiirin bütünüyle güzel olmasını beklemek yerine kötü bir şiirde güzel bir ifade bulmakta yeterli olabiliyor.
ihtimal ki buradan bir şair çıkacaktır. zaman ne getirir bilinmez.

RABİA

Bağımlı
Üye
1. Şiir yazmadan önce mutlaka şiir okuyun. Büyük şairleri tanımadan yazdığınız şeyler
şiir değil anlamsız sözler olacaktır. Câhit Sıtkı, Orhan Veli, Yahya Kemal, Fuzuli, Nedim...
2. Şiir bir anda yazılır ama usta şairlerin dahi bir çoğunun üç beş tane şiir vardır akılda
kalan o nedenle çok şiir yazmaktan vazgeçin. Seri üretimi bırakıp sanat yapmaya bakın
4. Etrafınızdakiler sizi kırmamak için şiirlerinizin çok güzel olduğunu, mükemmel olduğunu
vs söyleyebilirler inanmayın. Mesela çok beğendiğiniz bir şiirinizi yarışmalara gönderin iyi
5. Size bir şiirimi okuyayım şimdi yazdım gibi cümleler kurmayın bırakın olgunlaşsın şiirler

Ama güzel şiirleri ezberler usta şairleri zevkle okurum. Güzel yemek yapamıyorsanız da

Başlığa bakınca, kızdım biraz...
ama içerik yerli yerinde sayılır.

Şiirin bir ''an'' fısıltısı olduğunu unutmayın.Ne yarışmalar için ne belli bir konu için,ne onun için ne bunun için şiir yazılamayacağını öğrenmemiz gerekiyor.(bir zamanlar yarışmalar için şiir yazmış olmamı oldukça komik buluyorum şimdilerde)

''an'' duygusudur şiir...zorlamaya dayanmaz...

kirmizigül

Kıdemli
Üye
Başlığa bakınca, kızdım biraz...
ama içerik yerli yerinde sayılır.

Şiirin bir ''an'' fısıltısı olduğunu unutmayın.Ne yarışmalar için ne belli bir konu için,ne onun için ne bunun için şiir yazılamayacağını öğrenmemiz gerekiyor.(bir zamanlar yarışmalar için şiir yazmış olmamı oldukça komik buluyorum şimdilerde)

''an'' duygusudur şiir...zorlamaya dayanmaz...
tesekkürler güzel bir paylasim, siir zorla olan birsey deyil yüreyin seni
zorluyorsa yazacaksin.elbetteki gecmis sairlerimizin eserlerini okuma ve noksanlari
tamamla kültür davacigina koymak lazim.

cvtkoksal

Tecrübeli
Üye
şair zamana sıgmayan mekanlarda dolaşır,ciltleresığmayan yaşanmamış aşkları mıralara döker. bizi alır götürür,en güzelle tanıştırır.
onun kaleminden ak kağida dökülen güzelliklerden herkez pay sahibi olmalıdır. şiir okuyanındır . saygılarımla... cevat köksal

Kadim

Tecrübeli
Üye
Hiç bir şiiri hiç bir kalıba sığdıramazsınız :(
Taklitcilik olur.....
Bunu kimseye önermeyin
şiir insanın içinden geçenlerdir......

yeşeren

Tecrübeli
Üye

Foruma saçma sapan şiirler yazan bir bayan var forumun tekinde, insan acıyor, çevresinde ona uyarı yapacak biri olmaması çok üzücü.

başlatan benzer konular forum cevaplar tarih
K şiir 0
R atatürk 2
Aslıkoca şiir 17
R atatürk 0
SOSYALİST tarih 1
Üst Alt